Pusdiena

Ap 200 miljonu «Rīgas satiksmes» saistības pašlaik esot drošībā

Pusdiena

Lai iegūtu Dānijas pilsonību, turpmāk ceremonijas laikā būs jāpaspiež amatpersonām roka

No amata atkāpies ASV Aizsardzības ministrs Džeims Matiss

Demisionē ASV aizsardzības ministrs Džims Matiss

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

No amata atkāpies Amerikas Savienoto Valstu aizsardzības ministrs Džims Matiss. Eksperti šo lēmumu saista ar prezidenta Donalda Trampa lēmumu izvest karaspēku no Sīrijas.  Satraukumu par šo demisiju pauduši gan Trampa partijas biedri no Republikāņu rindām, gan demokrāti, norādot uz to, ka prezidents valsti ved haosā.

Matiss vēstulē Trampam norādīja, ka viņu uzskati nesakrīt pilnībā, tāpēc pieņemts lēmums atkāpties no amata. Viņš netieši norādīja, ka atbalsta tradicionālās alianses un cīņas veidus ar pretiniekiem, un šie uzskati atšķiras no prezidenta nostājas.

Tomēr publiskotā Matisa vēstule nav negaidīta, jo Tramps jau iepriekš sociālās saziņas vietnē “Twitter” paziņoja, ka Matiss februāra beigās dosies pensijā ar izcilību un drīz tiks nosaukta jauna aizsardzības ministra kandidatūra.

Pēc Trampa vārdiem, Matisa valdīšanas laikā ir panākts ievērojams progress, iegādājoties jaunu kaujas ekipējumu, turklāt ar viņa palīdzību esot panākts, ka citas sabiedrotās pienācīgi maksā savu daļu no militārajām saistībām.

Tikmēr politikas eksperti norāda, ka Tramps reizēm ignorēja Matisa padomus, tāpēc atkāpšanās nav negaidīta.  Matiss brīdināja, ka pāragra bruņoto spēku izvešana no Sīrijas būtu stratēģiska kļūda, un viedoklis atšķīrās arī jautājumos par Irānas kodolvienošanos un kosmisko spēku izveidi.

Jau iepriekš bija zināms, ka ASV aizsardzības ministram ir nopietnas domstarpības par Trampa īstenoto politiku un atsevišķi analītiķi norādīja uz to, ka savas stingrās nostājas dēļ Matiss tiek nostumts otrajā plānā. Tagad ģenerālis Metiss ir iesniedzis Donaldam Trampam atkāpšanās vēstuli, norādot tieši uz minēto viedokļu atšķirību.

Viņš arī uzsvēris, ka joprojām uzskata par nepieciešamu pret sabiedrotajiem izturēties ar cieņu un izmantot visus pieejamos Amerikas varas līdzekļus, lai sniegtu ieguldījumu kopējā drošībā. Ministrs turpināšot pildīt savus pienākumus līdz februārim, ļaujot apstiprināt šajā amatā pienācīgu pēcteci.

Par spīti prezidenta apgalvojumiem viņa politiskie līdzgaitnieki un pretinieki norāda – Matisa rīcība ir skaidrs protests pret prezidentu. Kā norāda raidsabiedrība CNN, pēc Metisa aiziešanas ēkā, proti, prezidenta administrācijā, vairs nebūs neviena pieauguša cilvēka.

Floridas senators Marko Rubio paziņojis, ka Savienotās Valstis ir sākušas virzīties pretī nopietnām politiskām kļūdām, kas var apdraudēt valsti, nodarīt ļaunumu esošajām aliansēm un stiprināt pretiniekus. Arī ASV Senāta līderis Mičs Makkonels paudis nožēlu par Matisa demisiju, aicinot stiprināt ASV alianses un skaidri apzināties ASV draugus un ienaidniekus, starp kuriem ir arī Krievija.

Vēl kritiskāk par notiekošo izteicies Senāta mazākuma līderis, demokrātu senators Čaks Šūmers.

“Šīsdienas notikumi ir likuši skaidri saprast, ka prezidents Tramps grūž valsti haosā. Biržu indeksi ir kārtējo reizi kritušies, ģenerālis Matiss atkāpjas. Mēs zinām par viņu nopietnajām nesaskaņām Sīrijas jautājumā, kā arī jautājumā par sienu uz Meksikas robežas. Un papildus tam mēs redzam arī prezidenta Trampa spītēšanos, veicinot valdības darba slēgšanu,” sacīja Šūmers.

Šādi viņš komentējis pēdējo dienu un nedēļu iekšpolitiskās cīņas ASV Kongresā, prezidentam piedraudot slēgt valdības darbu, ja netiks apstiprināta viņa prasība piešķirt miljardiem dolāru lielo finansējumu aizsargsienas būvēšanai uz robežas ar Meksiku. Pat par spīti tam, ka demokrāti un republikāņi kopīgi ir spējuši vienoties par scenāriju, kas novērstu valdības darba apturēšanu, prezidents to ir atteicies parakstīt. Šūmers arī uzsvēris – Trampa spītēšanās var novest pie valdības slēgšanas, taču aizsargsienu viņš nedabūšot.

Bijušais ASV jūras kājnieku spēku ģenerālis Džims Matiss, kurš savulaik iemantojis iesauku „Trakais suns Matiss”, par ASV aizsardzības ministru tika izvēlēts 2017.gada janvārī. Taču par spīti savai iesaukai, gan valdošie republikāņi, gan demokrāti uzskatīja viņu par vienu no atbilstošākajiem ministriem Trampa administrācijā, izceļot viņa vēso prātu, inteliģenci un spēju nomierināt un pārliecināt sabiedrotos pēc dažādiem Trampa izgājieniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti