Dažādi vērtē progresu sarunās par politiskās krīzes izbeigšanu Venecuēlā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Venecuēlā turpinās valsts valdības un opozīcijas spēku sarunas par politiskās krīzes izbeigšanu valstī. Valdība pieprasa pilnīgu ārvalstu ekonomisko sankciju atcelšanu, savukārt opozīcija uzstāj uz brīvu vēlēšanu sarīkošanu, kā arī humānās palīdzības nodrošināšanu valstij. Abu pušu viedoklis par līdz šim sasniegto progresu pagaidām ir visai atšķirīgs.

Dažādi vērtē progresu sarunās par politiskās krīzes izbeigšanu Venecuēlā
00:00 / 02:24
Lejuplādēt

Pagājušajā mēnesī Venecuēlas valdība un opozīcijas spēki uzsāka diskusijas par politiskās krīzes pārvarēšanu valstī. Ar Norvēģijas starpniecību, kā arī ar Nīderlandes, Krievijas, Bolīvijas un Turcijas atbalstu tika panākta vienošanās, ka ciešākas sarunas norisināsies Meksikā, un piektdien, 3. septembrī, abu pušu tikšanās beidzot varēja sākties.

Kā sarunu sākumā paziņoja opozīcijas līderis un vienubrīd pat starptautiski par Venecuēlas prezidentu atzītais Huans Guaido, sarunu mērķis ir panākt politisko domstarpību izbeigšanu caur brīvām un taisnīgām prezidenta un parlamenta vēlēšanām. Vairāku partiju opozīcijas alianse arī paziņojusi, ka ir gatava spert pirmo soli, piedaloties novembrī gaidāmajās reģionu mēru un gubernatoru vēlēšanās, tādējādi izbeidzot triju gadu ilgo vēlēšanu boikotu. No savas puses Venecuēlas vadība ir piekritusi atbrīvot no ieslodzījuma vēl vienu no opozīcijas līderiem Frediju Gevaru.

Sarunās Meksikā arī tika izvirzīts septiņu punktu plāns, kas piedāvātu arī sankciju mīkstināšanu pret Venecuēlu, politisko tiesību un vēlēšanu tiesību garantēšanu valsts iedzīvotājiem.

Tāpat opozīcija vēlas panākt lielāku humāno palīdzību ekonomiskajās grūtībās nonākušajiem iedzīvotājiem, vairāk Covid-19 vakcīnu, kā arī vēl vairāku opozīcijas aktīvistu atbrīvošanu no ieslodzījuma. Starp šiem punktiem gan netika iekļauta prasība valsts vadītājam Nikolasam Maduro atkāpties no amata. Daudz nozīmīgāka esot prasība nodrošināt starptautisku novērotāju klātbūtni turpmākajos balsošanas procesos.

Kā paziņojis Venecuēlas valdības delegācijas vadītājs, parlamenta spīkers Horhe Rodrigezs, šajās dienās turpinās darbs pie daļējiem līgumiem, jo Nikolass Maduro esot gatavs piekāpties opozīcijai tikai tad, ja pret valsti ieviestās ASV un Eiropas valstu ekonomiskās sankcijas tiek daļēji vai pilnībā atceltas.

Venecuēlas līderis uzskata, ka sankcijas, kas ieviestas tostarp pret valsts naftas kompāniju PDVSA, ir veicinājušas savulaik turīgās Venecuēlas ekonomisko sabrukumu. Maduro arī pieprasījis, lai tiktu atbrīvots Anglijas bankā bloķētais Venecuēlas zelts – aptuveni 31 tonna.

Lai arī Venecuēlas valdība ziņo, ka neliels progress Meksikas sarunās tomēr esot panākts, opozīcijas pārstāvji to pilnībā noliedz.

Iepriekš arī Amerikas Savienoto Valstu prezidenta Džo Baidena administrācija bija izteikusi gatavību pārskatīt iepriekšējās administrācijas piemērotās sankcijas, taču ar priekšnoteikumu, ka Meksikas sarunas tomēr nesīs nozīmīgu progresu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti