Baltkrievijai prasa nomainīt Lukašenko atbalstītāja sacerēto Eirovīzijas dziesmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem un 3 mēnešiem.

Eirovīzijas dziesmu konkursa rīkotāji pieprasījuši, lai Baltkrievija nomaina konkursam izvirzīto dziesmu, jo tajā esot saklausāms politisks zemteksts, kas būtu pretrunā ar Eirovīzijas apolitisko raksturu. Dziesmu sacerējis līdzšinējā Baltkrievijas vadoņa Aleksandra Lukašenko atbalstītājs, kurš sevi raksturo kā “īstu padomju cilvēku”.

Baltkrievijas valsts televīzija šogad uz Eirovīzijas dziesmu konkursu gribēja sūtīt grupu “Галасы ЗMеста” ar dziesmu “Es tev iemācīšu”. Lai gan formāli dziesmas teksts nav par politiku, tomēr tajā tiek saskatīts politisks zemteksts, jo dziesma izsmej Baltkrievijas opozīcijas atbalstītājus, kas protestē pret Lukašenko režīmu.

“Es tev iemācīšu dancot pēc stabules,

Es tev iemācīšu uzķerties uz makšķeres.

Es tev iemācīšu staigāt pa virvīti,

Un tu par visu priecāsies.”

Eirovīzijas dziesmu konkursa rīkotāji savā paziņojumā norāda, ka šī dziesma liek apšaubīt Eirovīzijas dziesmu konkursa nepolitisko raksturu un var kaitēt konkursa reputācijai. Tādēļ savā tagadējā veidolā dziesmu nevarot pielaist pie līdzdalības konkursā. Eiropas Raidorganizāciju apvienība pieprasa iesūtīt citu dziesmas versiju vai citu dziesmu, pretējā gadījumā Baltkrievija nevarēs piedalīties šā gada konkursā.

Esmu īstens "sovoks"

Eirovīzijas dziesmu konkursa oficiālajā “YouTube” lapā dziesma klausīta vairāk nekā pusmiljonu reižu. Grupas līderis Dmitrijs Butakovs paziņojis, ka dziesmu nepārtaisīs, pieļaujot, ka Baltkrievija no dalības konkursā varētu atteikties vispār. “Man ir stipras aizdomas, ka mēs neko nemainīsim. Un ar to arī viss beigsies,” viņš teica ziņu aģentūrai “RIA Novosti”.

Pagājušā gada nogalē Butakovs sniedza interviju baltkrievu medijam “TUT.by”, kurā atzina, ka viņam ir negatīva attieksme pret opozīcijas protestiem. Butakovam esot radies iespaids, ka cilvēki izgājuši ielās zem “svešiem karogiem” un aicina viņu uz pavisam citu valsti, pārorientēties uz Eiropu.

“Es esmu krievu cilvēks; man labāk patīk tā, kā ir šobrīd. Vispār es drīzāk esmu “sovoks”, īstens padomju cilvēks, kurš joprojām nevar pārdzīvot lielās valsts sabrukumu. Baltkrievija kā neatkarīga patstāvīga valsts? Man ir grūti to pieņemt,” teica Butakovs.

Baltkrievija pagājušogad uz Eirovīzijas dziesmu konkursu grasījās sūtīt pavisam citu grupu, bet Covid-19 pandēmijas dēļ konkursu pārcēla, savukārt grupas “VAL” dalībnieki atļāvās kritizēt Baltkrievijā notiekošo, tādēļ šogad valsts televīzija nolēma viņus vairs nevirzīt.

Ņirgāšanās par tautu

Opozīcijas atbalstītāja Andželika Agurbaša, kas Baltkrieviju šajā konkursā pārstāvēja 2005. gadā, aģentūrai „Reuters” skaidroja, ka “Галасы ЗMеста” dziesma ir ņirgāšanās par Baltkrievijas iedzīvotājiem un par visu, kas notiek valstī, un jebkura Aleksandra Lukašenko asinskārā režīma pārstāvja piedalīšanās konkursā nebūtu pareiza.

Eirovīziju nereti ir skārušas politiskas kaislības, piemēram, 2009. gadā, gadu pēc Gruzijas un Krievijas bruņotā konflikta, Gruzija gribēja uz Eirovīziju sūtīt dziesmu ar nosaukumu “We Don’t Wanna Put In”, ko varēja tulkot arī kā “Mēs negribam Putinu”. Konkursa rīkotāji atteicās pieņemt šo dziesmu, tādēļ Gruzija togad nevarēja piedalīties konkursā.

Bez kaislībām nav izticis arī šogad. Kipras izvirzītā dziesma izraisījusi valsts reliģiskās kopienas nosodījumu. Proti, Kipras grieķu pareizticīgā baznīca uzskata, ka dziesma „El Diablo” jeb tulkojumā „Velns”, veicina sātana pielūgšanu.

Eirovīzijas dziesmu konkurss notiks maijā Nīderlandes pilsētā Roterdamā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti