Pasaules panorāma

Ukrainas policija glābj zēnu, kurš apšaudē zaudējis vecākus

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma - Kas ir jaunais Lielbritānijas premjers un kā Eiropā gatavojas ziemai?

Ko nozīmē terorismu atbalstoša valsts?

ASV vilcinās pasludināt Krieviju par terorismu atbalstošu valsti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 6 mēnešiem.

Baltijas valstis jau ir oficiāli pasludinājušas Krieviju par terorismu atbalstošu valsti, un pēdējā laikā palielinājies spiediens uz ASV, lai šādu soli spertu arī Vašingtona, kas pašlaik nodrošina lielāko finansiālo un militāro palīdzību Ukrainai.

ASV lēmums šo procesu varētu pacelt jau pavisam citā līmenī, tomēr amerikāņi pēc aptuveni pusgadu ilgām diskusijām paziņojuši, ka neiekļaus Krieviju tajā saucamajā melnajā sarakstā. Tā vietā Vašingtona lems par papildu sankcijām.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis vairākkārt ir aicinājis ASV atzīt Krieviju par terorismu atbalstošu valsti, ņemot vērā Kremļa izvērsto agresiju Ukrainā, tūkstošiem izšautās spārnotās raķetes, simtiem pielietotās aviobumbas un reaktīvos artilērijas šāviņus, kas skāruši ne vien militāros, bet arī civilos objektus, radot postu un ciešanas.

Baltijas valstu parlamenti jau atzinuši Krieviju par terorismu atbalstošu valsti un aicina saukt Krieviju pie atbildības par kara noziegumiem Ukrainā, kā arī iestājas par starptautiska tribunāla izveidi.

Vienlaikus šiem lēmumiem nav tik liela juridiska spēka un seku, kā tas būtu gadījumā, ja to izdarītu ASV.

Lai arī ASV Kongress šo jautājumu izskatīja un virzīja pieņemšanai vasaras laikā, gala lēmums jāpieņem ASV valsts sekretāram Entonijam Blinkenam, kurš līdz šim kopā ar ASV prezidentu Džo Baidenu iestājušies pret.

Pēc viņu teiktā, šādam solim var būt neparedzamas negatīvas sekas. Piemēram, nevalstiskās organizācijas brīdinājušas, ka tādā gadījumā tikt apdraudētas to iespējas piegādāt humāno palīdzību Ukrainai.

Tāpat tas traucētu graudu izvešanai no Ukrainas ostām, kas šobrīd ir kritiski svarīga, lai izvairītos no vēl plašākas globālās pārtikas krīzes. Baltais nams norāda, ka tas varētu traucēt Ukrainas atbalstam daudzpusējos sarunu formātos. Jo visos šajos aspektos līdzesoša ir Krievija.

Iekļaujot valsti terorisma atbalstītāju sarakstā, sekas ir būtiskas. Tiek ieviesti stingri ierobežojumi finansiālai sadarbībai, tirdzniecībai ar attiecīgo valsti, pārtraukta humānā sadarbība un tiek sodītas valstis, kas pārkāpj šos noteikumus.

Pašlaik ASV tā saucamajā melnajā sarakstā ir Sīrijas, Irānas, Ziemeļkorejas un Kubas valdības. Lēmumu par to iekļaušanu sarakstā pieņem ASV valsts sekretārs, balstoties uz pierādījumiem par konkrētās valsts atbalsta sniegšanu starptautiskajam terorismam.

ASV Kongress kopumā atbalsta Krievijas iekļaušanu terorisma atbalstošo valstu sarakstā, norādot, ka Kremlis pastrādāto noziegumu dēļ jāizslēdz no civilizētās pasaules, sevišķi ņemot vērā iespējamos riskus par to, ko Krievija vēl tikai varētu pastrādāt.

Tikmēr oponenti norāda, ka Vladimira Putina režīms jau tagad pakļauts stingrām sankcijām un nav nepieciešamības to vēl iekļaut terorisma atbalstošo valstu sarakstā, tādējādi pilnībā izārdot jebkādas diplomātiskās attiecības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti