Ap 30 valstīm sola jebkādiem līdzekļiem palīdzēt cīņā pret grupējumu «Islāma valsts»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 9 mēnešiem.

ASV veidotajā koalīcijā cīņai pret džihādistu grupējumu „Islāma valsts” iesaistītās valstis šodien solīja atbalstu Irākas valdībai „izmantojot jebkurus nepieciešamos līdzekļus”. Ar šādu paziņojumu tās nāca klajā pēc starptautiskas konferences Parīzē, kurā piedalījās aptuveni 30 valstis. Sanāksme tika rīkota, lai apspriestu iespējas cīnīties pret džihādistiem. Francijas prezidents paziņoja, ka grupējums rada globālus draudus. Bet Irākas valsts galva aicināja nekavēties ar atbalstu, brīdinot, ka pretējā gadījumā grupējums varēs okupēt vēl vairāk teritorijas.

Starptautiskā konference par džihādistu grupējuma „Islāma valsts” radītajiem draudiem un cīņu pret tiem notiek pēc tam, kad grupējums nedēļas nogalē izplatīja video, kurā nogriežot galvu nogalina vēl vienu gūstā saņemtu rietumvalstu pilsoni, jau trešo. Pirmie divi bija amerikāņu žurnālisti, bet tagad tas bija Lielbritānijas pilsonis  Deivids Heinss, labdarības organizāciju darbinieks.

Parīzes samitā piedalījās 30 valstis, tostarp, arābu. Protams, arī pati Irāka, kuras politiķiem tikai nesen izdevās izveidot jaunu valdību.

Kopējā paziņojumā pēc konferences tās paziņoja, ka ir „apņēmušās atbalstīt jauno Irākas valdību tās cīņā.. izmantojot jebkurus nepieciešamos līdzekļus, tostarp, atbilstošu militāro palīdzību”.

Atklājot sanāksmi, Francijas prezidents Fransuā Olands, aicināja „nezaudēt laiku” un cīnīties pret džihādistu grupējumu, kas savā kontrolē pārņēmis plašas teritorijas abās Sīrijas un Irākas robežas pusēs. Viņš uzsvēra, ka grupējums rada „globālus draudus, uz kuriem jāsniedz globāla atbilde”.

„Irākiešu cīņa pret terorismu ir arī mūsu cīņa,” paziņoja Olands.

„Šai konferenci ir viens mērķis - nodrošināt politisko atbalstu jaunajai Irākas valdībai, kas tai ir nepieciešams cīņai pret bīstamo draudu kas sevi sauc par „Islāma valsti.” Tas apdraud Irāku, visu Tuvo Austrumu reģionu un rada nozīmīgu risku visai pasaulei. Brita Deivida Heinsa gļēvulīgā nogalināšana ir šī drauda baisa ilustrācija,” sacīja Olands.

Irākas prezidents Fuads Masums, kurš līdz par Olandu bija konferences namatēvs, paziņoja, ka starptautiskajai sabiedrībai ir ātri jābūt gatavai cīņai pret džihādistiem.

Irākas prezidents brīdināja, ja „intervence un atbalsts Irākai būs novēlots, tas nozīmes, ka grupējums varēs okupēt vairāk teritorijas un tā radītie draudi būs vēl jo lielāki”.

ASV Valsts sekretārs Džons Kerijs, kurš piedalījās konferencē Parīzē, pēdējās dienās daudz ceļojis Tuvo Austrumu reģionā, cenošoties izveidot koalīciju Vašingtonas stratēģijai, kuru pagājušajā nedēļā izklāstīja Baraks Obama. Plāns balstās uz Irākas militāru atbalstu, jaunu kaujinieku pieplūdes un grupējuma finanšu plūsmas pārtraukšanu.

ASV jau vairāk nekā mēnesi īsteno uzlidojumus džihādistu pozīcijām Irākas ziemeļos, bet Obama izteica gatavību gaisa uzlidojumus veikt arī viņu bāzes vietām Sīrijā.

Francijas prezidents Olands pirmdien aicināja atbalstīt mērenos Sīrijas nemierniekus, kas cīnās gan pret prezidenta Bašara al Asada režīmu, gan džihādistiem. Kļuvis zināms, ka Francija ir sākusi izlūkošanas lidojumus Irākā, lai atbalstītu ASV uzsākto kampaņu.

Parīzes konferences mērķis bija sākt procesu, lai noteiktu katras koalīcijā iesaistītās valsts lomu. Līdz šim aliansei pievienojušās aptuveni 40 valstis. Saskaņā ar ASV amatpersonu teikto, arī vairākas arābu valstis esot izteikušas gatavību iesaistīties gaisa uzlidojumus džihādistu grupējuma pozīcijām Irākas ziemeļos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti