Analītiķis: Viens no lielākajiem riskiem Ukrainas attīstībai – korupcija

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem un 3 mēnešiem.

„Mērķi, par kuriem iestājās un cīnījās cilvēki Ukrainas Maidana laukumā, īstenojas neticami lēni,” tā sarunā ar Latvijas Radio saka britu žurnālists, analītiķis un rakstnieks Olivers Ballogs, kurš regulāri dodas uz Ukrainu un atspoguļo notiekošo gan pētījumos, gan fotogrāfijās. Viņaprāt, viens no Ukrainas lielākajiem šķēršļiem ir korupcija un fakts, ka amatus atbildīgajās institūcijās joprojām saglabā vieni un tie paši cilvēki. Ballogs domā, ka arī Eiropas Savienība varētu darīt vairāk, nepieļaujot savu kompāniju sadarbību ar Ukrainas oligarhiem un korumpētajām struktūrām.

Rakstnieks un žurnālists Olivers Ballogs ir ilgstoši dzīvojis Krievijā, regulāri brauc uz Ukrainu un tagad, sekojot līdzi jaunākajiem notikumiem, secina, ka Ukrainas attīstība Rietumu demokrātijas virzienā rit pārlieku lēni: „Ukrainā ir bijušas gan parlamenta, gan prezidenta vēlēšanas, un, kā esmu dzirdējis, parlamenta vēlēšanu rezultātā deputātu rindās esot piecas reizes vairāk „labo zēnu”, nekā tas bijis iepriekš, tomēr kopumā progress ir ļoti lēns un tas īsti tālu nav ticis. Ir ārkārtīgi svarīgi parādīt tiem cilvēkiem, kuri bija Maidanā katru dienu, uz kuriem šāva, kurus sita, ka viņi to nav darījuši velti. Tagad, kad redzam televīzijā cilvēkus, kuri sēž parlamentā, viņi ļoti daudz neatšķiras no tiem, kas tur atradās iepriekš.

"Parastie ukraiņi ir vīlušies un dusmīgi par to, ka nekas īsti nav mainījies, jo kādam ir jātiek tiesātam, arestētam, īpaši par korupciju. Un ne tikai kādam skata pēc, bet tiešām tiem cilvēkiem, kuri ir vainīgi,” saka Olivers Ballogs.

Viņš ir ciešā pārliecībā, ka Ukrainas demokrātijas lielākais bremzētājs ir joprojām augstais korupcijas līmenis, kas, starp citu, joprojām nepamet arī pārējās valstis, kuras iekļautas Eiropas Savienības Austrumu partnerības kartē – Gruziju, Armēniju, Azerbaidžānu.

„Tas ir ļoti lēns process. Patlaban ir grūti pateikt, vai tiešām Ukrainas revolūcija būs izgāzusies. Taču tagad redzamais liecina, ka tā vairāk zaudē, nekā gūst sekmes, un tieši cīņā ar korupciju. Tam ir ļoti daudz iemeslu, un viens  - jo lēnāk šī cīņa norit, jo smagāk to ir uzvarēt, jo korupcijas pinekļi atrod jaunus, ērtus un drošus patvērumus valdības gaiteņos. Ukrainu sagaida nebeidzamas reformas.

Manuprāt, vissteidzamāk Ukrainā ir nepieciešamas pārmaiņas tiesu sistēmā, jo patlaban šeit amatos ir ne tikai korumpēti, bet arī izcili nekompetenti cilvēki. Tieši šeit, atrodot godīgus cilvēkus, var mainīt arī visu pārējo, piespiest ievērot likumus, kas jau eksistē.

Ukrainai nevajag jaunus likumus, tie jau ir, taču - kas ir likums, ja nav, kas to ievēro. Ir vajadzīgi jauni tiesneši un prokurori, tas nav izdarīts, tas ir jāpaveic," saka Ballogs.

Olivers Ballogs ir viens no ārvalstu ekspertiem, kurš viesojas arī Briselē un aicina Eiropas Savienību domāt par to, kā lielāku uzmanību pievērst tieši Ukrainas korupcijas sērgai. Viņaprāt, Eiropas Savienība varētu darīt vairāk, nepieļaujot savu kompāniju sadarbību ar Ukrainas oligarhiem un Ukrainas korumpētajām struktūrām, īpaši laikā, kad tā cenšas veidot ciešākas saiknes Austrumu partnerībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti