Taizemē aizturētās rokgrupas «Bi-2» līderis Ļova ceļā uz Izraēlu, pārējiem draud deportācija uz Krieviju

Disidentu rokgrupas "Bi-2" līderis Ļova ir ceļā uz Izraēlu, kamēr pārējie grupas dalībnieki aizvien ir apcietinājumā Taizemē un viņiem draud deportācija uz Krieviju. Cilvēktiesību organizācija un arī Baltkrievijas opozīcijas līdere trimdā Svetlana Cihanouska norādīja uz riskiem, mūziķiem atgriežoties Krievijā, un mudināja Taizemi rast steidzamu risinājumu.

Pagājušajā nedēļā Taizemes amatpersonas aizturēja grupas "Bi-2" dalībniekus, kuri iepriekš kritizējuši prezidentu Vladimiru Putinu par viņa uzsākto karu Ukrainā.

Viņi tur bija ieradušies, lai koncertētu Puketas salā, ko iecienījuši Krievijas atpūtnieki. Taizemes koncertu organizatori "VPI Event" skaidroja, ka visas nepieciešamās atļaujas grupas koncertēšanai bija saņemtas, bet mūziķiem kļūdas dēļ tika izsniegtas tūristu vīzas.

"Parasti šādos gadījumos migrācijas dienesti sazinās ar pasākuma organizatoru, lai piemērotu atbilstošas sankcijas," norādīja uzņēmums. "Taču šajā gadījumā migrācijas dienestu uzmanība bija vērsta tikai uz māksliniekiem."

Tāpat uzņēmums norādīja, ka pieliek visas pūles, lai atbrīvotu māksliniekus, taču katrā darbības posmā saskaras ar vēl nepieredzētu spiedienu. Neskatoties uz to, "VPI Event" cer uz drīzu un labvēlīgu situācijas atrisinājumu.

Trešdien grupas oficiālajā "Telegram" kanālā tika publicēts ieraksts, ka dziedātājs Jegors Bortņiks, pazīstams ar skatuves vārdu Ļova, ir pametis Taizemi, vēstīja ziņu aģentūra AFP.

"Ļova no "Bi-2" aizlidoja uz Izraēlu, pārējie grupas dalībnieki joprojām atrodas migrācijas cietumā, šaurā kamerā ar 80 cilvēkiem," teikts ierakstā.

Taizemes amatpersonas apstiprināja, ka pagājušajā nedēļā Puketā aizturēja "septiņus vai astoņus" cilvēkus par uzstāšanos bez atbilstošām darba atļaujām, un paziņoja, ka viņiem var draudēt deportācija.

Kāds anonīms avots policijā trešdien AFP pastāstīja, ka "četri vai pieci" grupas dalībnieki tagad tiek turēti aizturēšanas centrā Bangkokā.

Savukārt cilvēktiesību organizācija "Human Rights Watch" (HRW) paziņoja, ka gadījumā, ja mūziķiem būs jāatgriežas Krievijā, viņus tur sagaida "vajāšana", norādot uz Kremļa Ārlietu ministrijas komentāriem, kuros grupa apsūdzēta "terorisma sponsorēšanā".

Iesaistījusies arī Baltkrievijas opozīcijas līdere trimdā Svjatlana Cihanouska. Viņa aicināja Taizemi "rast risinājumu", lai nodrošinātu grupas brīvību.

"Esmu noraizējusies par situāciju, kas saistīta ar Baltkrievijā dzimušo (mūziķu) rokgrupu "Bi-2"," viņa rakstīja sociālajā vietnē "X". "Tagad ir pilnīgi skaidrs, ka aiz grupas deportācijas operācijas ir Krievija."

Grupas "Bi-2"sastāvā ir vairāki dalībnieki ar dubultpilsonību, tostarp izraēlieši un austrālieši. Vairāki viņu koncerti 2022. gadā tika atcelti pēc tam, kad viņi atteicās spēlēt vietā, kur bija izvietoti karošanu Ukrainā atbalstoši plakāti, un drīz pēc tam mūziķi arī pameta Krieviju.

Viens no grupas dibinātājiem ir atklāti nosodījis Putina valdību, sakot, ka tā viņam rada "tikai riebumu", un apsūdzēja ilggadējo līderi tajā, ka viņš ir "iznīcinājis" Krieviju.

"Human Rights Watch" norādīja, ka Krievija jau agrāk ir vērsusies pret valdības kritiķiem ārvalstīs, un mudināja Taizemi grupu atbrīvot.

"Taizemes varas iestādēm nekavējoties jāatbrīvo aizturētie "Bi-2" dalībnieki un jāļauj viņiem doties ceļā," paziņojumā norādīja cilvēktiesību organizācijas "Human Rights Watch" Āzijas nodaļas direktore Elēna Pīrsone.

"Nekādā gadījumā viņus nedrīkst deportēt uz Krieviju, kur viņiem draud arests vai vēl sliktāki apstākļi par atklātu Krievijas prezidenta Vladimira Putina un Krievijas kara Ukrainā kritiku."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti