Ukrainai nepietiks tikai ar F-16 iznīcinātājiem, lai atgūtu kontroli pār gaisa telpu

Ukrainai kontroles atgūšanai pār savu gaisa telpu nepieciešami ne tikai iznīcinātāji un apmācīti piloti, bet arī sagatavota infrastruktūra un inženieri, sacījis Ukrainas Gaisa spēku oficiālais pārstāvis Jurijs Ihnats.

Kā norādījis Ihnats, pirmie F-16 iznīcinātāji ievērojami pastiprinās Ukrainas aizsardzības spēkus, spējot pārtvert spārnotās raķetes un bezpilota lidaparātus. Tie arī spēšot padzīt Krievijas aviāciju un palīdzēt sauszemes spēkiem virzīties uz priekšu vienā vai otrā virzienā, kā arī nodrošināt kuģošanas drošību.

Iepriekš izskanējis, ka Ukraina šogad vēlas iegūt kontroli pār savām debesīm un iznīcinātāji ir viens no elementiem, kas šim mērķim ir nepieciešams.

Taču ne vienīgais. Lai iegūtu kontroli pār Ukrainas gaisa telpu, būs nepieciešams vēl vairāk palielināt kaujas aviācijas spēkus. Tāpat jārunā par līdzekļu kopumu, kas ļaus gūt virsroku debesīs, proti, droniem, elektroniskās karadarbības tehniku un raķetēm, norādīja Ihnats.

Krievijai Krimā un citās pašlaik okupētajās teritorijās ir spēcīgas pretgaisa aizsardzības sistēmas un spēcīga aviācija. Tāpēc nevar teikt, ka Ukraina pēc pirmo F-16 saņemšanas spēs ātri pārņemt kontroli pār savu gaisa telpu, norādīja Gaisa spēku pārstāvis.

Pēc Ihnata teiktā, Rietumu partneri jau ir gatavi nodrošināt Ukrainu ar F-16 lidmašīnām. Taču jautājums esot par to, vai viss ir gatavs, lai tie varētu darboties Ukrainas teritorijā.

Viņš uzsvēra, ka F-16 nepieciešami ne tikai apmācīti piloti, bet arī sagatavota infrastruktūra un inženieri.

Tikmēr Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis norādījis to, ka viens no svarīgākajiem gada uzdevumiem ir saistīts ar dronu ražošanu pašmājās un piegādēm. Viņš skaidroja, ka mērķis ir dronu kvalitātē būt priekšā ienaidniekam. Jo ātrāk Ukrainai būs veiksmīgi izstrādāti bezpilota lidaparāti, jo vairāk karavīru dzīvību būs iespējams izglābt.

Savukārt ASV domnīcas "Kara studiju institūts" analītiķi savā ziņojumā norāda, ka Krievija kūda un izmanto neoimperiālistiskus un nacionālistiskus noskaņojumus Eiropā, lai iedzītu ķīli starp Ukrainu un tās rietumu kaimiņiem.

Pēdējās dienās plašāku uzmanību izpelnījušies atsevišķu gan Ungārijas, gan Rumānijas politiķu izteikumi par Ukrainas teritorijas daļas pievienošanu šīm valstīm. Analītiķi uzskata, ka Krievijas avoti ir pastiprinājuši šo politiķu izteikumus un uzsvēruši Rumānijas un Ungārijas ultranacionālistiskās pretenzijas uz Ukrainas teritoriju.

Iepriekš, pirms pilna mēroga iebrukuma, Krievija ierosināja ideju "izdalīt Ukrainu" starp Krieviju un Rietumiem. Krievijas prezidents Vladimirs Putins un citas augsta ranga Krievijas amatpersonas atdzīvināja šo stāstījumu pērn decembrī, sakot, ka Ukrainai it kā esot vēsturiski "teritoriāli strīdi" ar Poliju, Rumāniju un Ungāriju.

Tikmēr sociālajos medijos sāka izplatīties baumas, tostarp no Ukrainas politiķu un žurnālistu puses, par to, ka armijas virspavēlnieku Valēriju Zalužniju grasās atlaist no amata.

Ukrainas Aizsardzības ministrija gan reaģēja diezgan ātri, izplatot paziņojumu, ka šīs baumas nav patiesība.

Ziņas noliedza arī Ukrainas prezidenta kanceleja. Nav pārsteigums, ka daudzi varēja noticēt šīm ziņām, jo jau mēnešiem ilgi tiek runāts par nesaskaņām starp Zalužniju un Zelenski. Lai arī kā būtu patiesībā, šādas baumas ir izdevīgas Krievijai.

Tikmēr  Ukrainas spēki Luhanskas apgabalā šomēnes iznīcinājuši Krievijas iznīcinātāju Su-34, pavēstījis Ukrainas Bruņoto spēku Ģenerālštāba pārstāvis Andrijs Kovaļovs.

Savukārt Ukrainas armijas Speciālo operāciju spēki publiskojuši video, kurā redzami uzbrukumi Krievijas pozīcijām Zaporižjas virzienā. Triecienos iznīcināts gan ienaidnieka personāls, gan smagā tehnika.

Pēc tam lidrobotu operatori iznīcināto Krievijas nocietinājumu vietā ar drona palīdzību novietojuši Ukrainas karogu. Paziņojumā speciālo operāciju spēku Telegram kanālā teikts, ka tas darīts, lai vēlreiz atgādinātu okupantiem, ka šī ir Ukrainas zeme un viņi šeit atrodas uz neilgu laiku.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti