Panorāma

Baiba Šmite-Roķe darbu sāks ar VID reorganizāciju

Panorāma

Baltijas spīkeri un EK amatpersonas ieradušās ASV

Briselē cer uz Ungārijas piekāpšanos Ukrainas atbalstam

Brisele cer uz Ungārijas piekāpšanos jautājumā par atbalstu Ukrainai

Ungārija ir gatava atbalstīt Eiropas Savienības (ES) 50 miljardu eiro vērto palīdzību Ukrainai, taču ar nosacījumu, ka šī palīdzība jāizvērtē katru gadu no jauna. Ar šādu paziņojumu nācis klajā Ungārijas premjerministrs Viktors Orbāns tikai dažas dienas pirms Eiropadomes ārkārtas sanāksmes, kas sasaukta tieši šī jautājuma risināšanai.

Tikmēr medijos izskanējis – ja Budapešta turpinās bloķēt ES atbalstu Ukrainai, Briselei esot plāns Ungārijas ekonomiskajai blokādei.

Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sījārto kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā vairākkārt viesojies Maskavā, bet Ukrainā bija ieradies pirmoreiz.

Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sījārto (no kreisās) vizītes laikā Ukrainā
Ungārijas ārlietu ministrs Pēters Sījārto (no kreisās) vizītes laikā Ukrainā

Tiekoties ar Ukrainas kolēģiem, bija cerība spert soļus abu valstu saspīlēto attiecību uzlabošanas virzienā, taču vizīte noslēgusies bez nozīmīga izrāviena.

Ukraina cer uz domstarpību atrisināšanu

Lai gan valstu nesaskaņām ir senākas saknes un tās saistītas ar Ukrainā dzīvojošo ungāru minoritātes tiesībām, šobrīd aktuālakais jautājums ir par Budapeštas bloķēto Eiropas Savienības palīdzību Ukrainai.

Pie šī jautājuma risināšanas ES valstu līderi atgriezīsies jau ceturtdien. Par šo gan publiski ministru komentāri izpalika, taču vismaz Ukrainas pusē bija jaušama cerība.

"Abās pusēs esam ieinteresēti uzturēt labas kaimiņvalstu attiecības. Un mēs uzskatām, ka nav nekādu problēmu, kuras nevar atrisināt divpusēja dialoga rezultātā," spriež Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba.

"Mums vēl aizvien ir daudz, pie kā strādāt. Bet mēs ungāru pusē esam gatavi strādāt," pavēstīja Sījārto.

Tikšanās laikā runāts arī par abu valstu līderu – Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska un Ungārijas premjera Viktora Orbāna – plānoto tikšanos, kuru ierosinājis Zelenskis. Detaļas gan atklātas netiek.

Brisele gatava cīnīties pret šantāžu

Tikmēr Eiropas galvaspilsētās aizvien ir cerība, ka Ungārija šonedēļ gaidāmajā Eiropas līderu sanāksmē beidzot piekāpsies Briselei. Ungārijas premjers Orbāns gan uzsver, ka Kijivai domātā palīdzība jāizvērtē katru gadu un lēmumam par to – sūtīt to vai ne – jābūt vienbalsīgam katrā lemšanas reizē. Šādu kompromisu Orbāns piedāvāja jau iepriekš, bet daudzas bloka valstis to neuzskata par pieņemamu.

Tikmēr laikraksts "Financial Times" ziņo, ka Briselei esot slepens plāns, kā nodrošināt Ungārijas finansiālo blokādi valsts nepiekāpības gadījumā. Tas paredz liegt valsts piekļuvi Eiropas Savienības programmām desmitiem miljardu eiro apmērā, ja Budapešta nepiekritīs sniegt Kijivai finansiālo atbalstu uzreiz uz visu četru gadu periodu.

Šāda blokāde draudētu sabotēt Ungārijas ekonomiku, vājināt tās valūtu un investoru uzticību.

Briselē gan norāda, ka nopludinātie dokumenti ir drīzāk birokrātu piezīmes, nevis reāls plāns. Ungāru politiķi – lai arī pieļauj šāda plāna esamību – sola nepakļauties spiedienam.

Taču, kā spriež eksperti, tieši ar tādu pašu šantāžas politiku visu laiku nodarbojas arī Ungārija, un Briseles pacietības mērs esot pilns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti