Polijas eksprezidents Valensa aicina saīsināt pašreizējā valsts galvas Dudas pilnvaru laiku

Polijas eksprezidents Lehs Valensa nācis klajā ar aicinājumu saīsināt tagadējā Polijas prezidenta Andžeja Dudas pilnvaru termiņu, jo uzskata, ka Duda darbojas tikai vienas partijas, nevis visas Polijas tautas interesēs.

Duda šonedēļ apstiprināja jauno Polijas valdību, ko vada līdzšinējais premjers Mateušs Moraveckis, lai gan skaidrs, ka Moravecka valdībai nav parlamenta vairākuma atbalsta un tā noturēsies tikai pāris nedēļas.

Valensa grib paātrināt Dudas aiziešanu no amata

Paredzams, ka pēc Moravecka valdības krišanas par jauno Polijas premjeru kļūs līdzšinējais opozīcijas līderis Donalds Tusks.

Moraveckis pārstāv pašlaik valdošo partiju "Likums un taisnīgums", un arī prezidents Duda bijis cieši saistīts ar šo partiju.

Valensa asi kritizē Dudu un apgalvo, ka prezidents domā tikai par savām un partijas interesēm, nevis visu Polijas tautu.

Valensa aicina paātrināt Dudas aiziešanu no amata, sarīkojot referendumu par viņa pilnvaru termiņa saīsināšanu.

Polijā prezidentu ievēl tauta; 2020. gadā Duda tika pārvēlēts uz otro termiņu, tātad viņa pilnvaras beigsies 2025. gadā.

Polijas mediji gan norāda, ka valsts likumi neparedz rīkot referendumu par prezidenta pilnvaru termiņa saīsināšanu. Prezidenta maiņa iespējama viņa nāves vai brīvprātīgas atkāpšanās gadījumā, vai arī pēc īpašas neuzticības izteikšanas procedūras parlamentā.

Moravecka pagaidu valdība

Polijas opozīcija ir neapmierināta, ka Moraveckis ar Dudas palīdzību cenšas pēc iespējas novilcināt aiziešanu no amata, ignorējot 15. oktobrī notikušo parlamenta vēlēšanu iznākumu.

Vēlēšanās pārliecinošu vairākumu (248 no 460 vietām) ieguva trīs opozīcijas partijas, kas par savu premjera amata kandidātu izvirzīja Tusku.

Taču prezidents Duda vispirms valdības veidošanu uzticēja Moraveckim, savu rīcību pamatojot ar to, ka "Likums un taisnīgums" vēlēšanās ierindojās pirmajā vietā pēc saņemto balsu skaita.

Duda pirmdien apstiprināja Moravecka jauno valdību, kurai 14 dienu laikā jāiztur uzticības balsojums parlamentā. Paredzams, ka valdība zaudēs šajā balsojumā, jo "Likums un taisnīgums" var rēķināties tikai ar 191 deputāta atbalstu.

Pēc tam pie valdības veidošanas varēs ķerties Tusks, kuram ir daudz lielākas izredzes kļūt par nākamo Polijas premjeru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti