Pasaules panorāma

Ko Irānas prezidenta nāve nozīmē reģionam?

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules Panorāma

Ukraina gaida pirmās F-16 lidmašīnas

Ukraiņu piloti un tehniķi apgūst F-16 iznīcinātājus: «Šīs lidmašīnas ir ļoti veiklas!»

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis otrdien ieradās Beļģijā, kura solīja Ukrainai četru gadu laikā piegādāt 30 F-16 iznīcinātājus, un pirmos, iespējams, jau šogad. F-16 solījušas arī Dānija, Nīderlande un Norvēģija. Tikmēr ASV apmācības pabeigusi pirmā ukraiņu pilotu grupa, bet vēl papildu apmācības notiek Eiropā.

Pirmos F-16 Ukrainai varētu piegādāt tuvākajos mēnešos vai pat nedēļās. Varbūt jau jūnijā, ja var ticēt atsevišķiem avotiem. Vairākās valstīs turpinās ukraiņu pilotu sagatavošana. Viena no treniņu vietām atrodas Dānijas Karalisko Gaisa spēku bāzē.

Lai arī publiski pateikts, ka lidmašīnas Ukrainā varētu nonākt šī gada vidū, atsevišķi mediji, piemēram, franču "Le Monde", atsaucoties uz Beļģijas premjerministru, ziņo, ka pirmās lidmašīnas Ukrainā varētu tikt nogādātas jau šomēnes. 

NATO sabiedrotie Ukrainas Gaisa spēku pilotus darbam ar F-16 apmāca dažādās valstīs – ASV, Lielbritānijā, Francijā, Dānijā un citur. Ukrainas pilotu apmācības veic tās valstis, kuras NATO koalīcijas ietvaros, ir apsolījušas Ukrainai modernos iznīcinātājus, kas aizstās novecojošo Ukrainas Gaisa spēku MiG-29 un Su-27 kaujas lidmašīnu floti.

"Vairākas reizes šīs lidmašīnas ir uzlabotas un atjaunotas. Varam teikt, ka tās ir ļoti modernas un sekmīgi spēj konkurēt ar citiem rietumvalstu iznīcinātājiem. Esmu pārliecināts, ka Ukrainas Gaisa spēki būs lieli ieguvēji, izmantojot šīs lidmašīnas," sacīja Dānijas Karalisko Gaisa spēku ģenerālmajors Jans Dams.

F-16 ir ļoti ātra kaujas lidmašīna, kurai piemīt izcila manevrētspēja, kā arī to iespējams aprīkot ar ļoti plašu munīcijas klāstu.

"Ar šīm lidmašīnām ir ļoti jautri lidot. Es nesaku, ka mūsu MiG, ar kuru lidoju līdz šim, ir garlaicīgas, vienkārši šīs lidmašīnas ir ļoti veiklas," sajūsmināts stāstīja Ukrainas Gaisa spēku pilots ar segvārdu "Mēneszivs".

Ukrainas pilotu sagatavošana darbam ar modernajām Rietumu kaujas lidmašīnām ilgst vairākus mēnešus, kuros pilotiem tiek mācīta lidmašīnās izmantotā angļu valoda, kā arī notiek praktiskie lidojumu treniņi un dažādu kaujas elementu apgūšana, piemēram, pretgaisa aizsardzības taktika un objektu bombardēšana no gaisa.

Apmācību pamata programma ietver arī 50 sesijas simulatorā un 80 lidojuma stundas. Apmācības ļoti atzinīgi vērtē arī nākamie lidmašīnu izmantotāji – Ukrainas Gaisa spēku piloti.

"Mēs daudz mācāmies, daudz lidojam, gatavojamies misijām un tā tālāk. Dānijas Karaliskie Gaisa spēki ir uzņēmušies milzīgu atbildību uz saviem pleciem ar šo apmācību veikšanu, un es varu tikai iedomāties, cik grūti viņiem ir apmācīt mūs ikdienas operācijām. Viņi ir ļoti atbalstoši un saprotoši," apmācību gaitu vērtēja "Mēneszivs".

Mācību laikā tiek sagatavoti ne tikai piloti, bet arī lidmašīnu tehniķi, kuru galvenais uzdevums būs rūpēties par lidmašīnu tehnisko stāvokli.

Brīdis, kad Ukraina saņems pirmās kaujas lidmašīnas un tās izmantos aktīvā karadarbībā, ir daudzsološs, bet, iespējams, ilgtermiņā var rasties problēmas ar to, ka lidmašīnu ir vairāk nekā pilotu, kuri spējīgi tās kvalitatīvi vadīt.

Līdz šim publiski izskanējušas ziņas par to, ka Ukraina tuvāko gadu laikā varētu saņemt vairāk nekā 60 F-16 kaujas lidmašīnas.

Franču izdevums "Le Monde", atsaucoties uz avotu armijā, norādīja, ka vidējais Eiropā apmācāmo ukraiņu vecums ir no 21 līdz 23 gadiem un dažiem pat nav nekādas iepriekšējās pieredzes, lidojot ar kaujas lidmašīnām. Tas skaidrojams ar to, ka pieredzējušākie piloti pašlaik nepieciešami frontē, bet daudzi no tās nav atgriezušies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti