Starp Izraēlu un «Hamās» notikusi ceturtā ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa

Pirmdienas, 27. novembra, vakarā notika ceturtā ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa starp teroristisko grupējumu "Hamās" un Izraēlu.

"Hamās" atbrīvoja vēl 11 gūstekņus – divas sievietes un deviņus bērnus, tostarp trīs gadus vecas dvīņu meitenītes. Savukārt Izraēla no cietumiem atbrīvoja vēl 33 palestīniešu ieslodzītos, kuru vidū bija 30 pusaudži un trīs sievietes.

Apmaiņa notika dažas stundas pēc tam, kad Katara paziņoja, ka Izraēla un "Hamās" ir piekrituši vēl uz divām dienām pagarināt pauzi karadarbībā Gazas joslā. Tas nozīmē, ka otrdien un trešdien atkal varēs notikt ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa.

Izraēlas premjerministra birojs paziņoja, ka no "Hamās" ir saņemts saraksts ar cilvēkiem, kurus teroristi gatavojas atbrīvot otrdien, taču neatklāja atbrīvojamo personu skaitu. Ir zināms tikai tas, ka divās dienās varētu atbrīvot kopumā 20 izraēliešus.

Izraēlas valdība ir apstiprinājusi sarakstu ar 50 palestīniešu ieslodzītajām, kuras ir plānots izlaist no cietumiem otrdien un trešdien. Mediji vēsta, ka viņu vidū ir arī pazīstamā palestīniešu aktīviste Aheda Tamimi. Viņu arestēja pirms trim nedēļām pēc tam, kad Tamimi savos sociālajos tīklos bija publicējusi ierakstu ar vēstījumu, ka palestīnieši Izraēlas okupētajā Rietumkrastā nokaus tur dzīvojošos ebrejus un dzers viņu asinis.

22 gadus vecā Tamimi ieguva atpazīstamību 2017. gadā, kad viņu ieslodzīja par sitienu izraēliešu karavīram. Toreiz viņai nācās pavadīt ieslodzījumā astoņus mēnešus.

ASV Nacionālās drošības padomes sekretārs Džons Kērbijs apsveica vienošanos par pamiera pagarināšanu un izteica cerību, ka Izraēla un "Hamās" vienosies par vēl vienu pagarinājumu, lai varētu atbrīvot visus vēl aptuveni 175 izraēliešus un ārvalstu pilsoņus, kurus teroristi nolaupīja un aizveda uz Gazu 7. oktobrī.

Savukārt ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs aicināja Izraēlu un "Hamās" vienoties par pilnīgu humanitāro pamieru, lai Gazas iedzīvotājiem varētu piegādāt visu viņiem nepieciešamo palīdzību. Pamiera četrās dienās ANO un starptautiskās palīdzības organizācijas ir nosūtījušas humāno palīdzību arī uz Gazas ziemeļiem, kas karadarbības dēļ vairākas nedēļas bija gandrīz pilnībā noslēgta no ārpasaules. Guterrešs sacīja, ka ar dažās dienās piegādāto palīdzību ir daudz par maz, lai pilnībā apmierinātu 1,7 miljonu pārvietoto Gazas iedzīvotāju vajadzības. Trūkst pārtikas, tīra dzeramā ūdens un medikamentu.

ASV Valsts departaments paziņoja, ka valsts sekretārs Entonijs Blinkens šonedēļ apmeklēs Izraēlu un palestīniešu pārvaldīto Rietumkrastu. Tas būs Blinkena trešais brauciens uz Tuvajiem Austrumiem kopš "Hamās" asiņainā iebrukuma Izraēlā 7. oktobrī.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Pagājušajā nedēļā Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti