Pamieru starp Izraēlu un «Hamās» plānots pagarināt vēl par divām dienām

Katara, kas darbojas kā vidutāja miera sarunās starp Izraēlu un palestīniešu grupējumu "Hamās", pirmdien paziņoja, ka izdevies vienoties par pagaidu pamiera pagarināšanu vēl par divām dienām. Pamiera noteikumi būšot tādi paši kā līdz šim: katru dienu vajadzētu atbrīvot par 10 "Hamās" gūstā esošo ķīlnieku un 30 Izraēlā ieslodzīto palestīniešu.

Pagājušonedēļ panāktā vienošanās paredzēja, ka uguns pārtraukšana turpināsies četras dienas ar noteikumu, ka "Hamās" katru dienu atbrīvo desmit ķīlniekus. Arī pirmdien gaidāma ķīlnieku atbrīvošana, taču detaļas vēl nav zināmas.

Bažas par ģimeņu šķiršanu

Starp Izraēlu un teroristisko grupējumu "Hamās" radušās domstarpības par pirmdien plānoto izraēliešu ķīlnieku un palestīniešu ieslodzīto apmaiņu. Domstarpību pamatā ir "Hamās" vēlme atbrīvot no Izraēlas cietumiem vairākas palestīniešu sievietes, kuru vārdi netika iekļauti apmaiņas sarakstā.

Savukārt Izraēlas varasiestādes pauž, ka "Hamās" iesniegtais saraksts ar 11 izraēliešu ķīlniekiem, kuri pirmdien tiek gaidīti mājās, ir izveidots tā, lai viņus šķirtu no ģimenes locekļiem, kas arī atrodas grupējuma gūstā.

Pirmo trīs pamiera dienu laikā "Hamās" atbrīvoja 40 izraēliešus apmaiņā pret 117 ieslodzīto palestīniešu – arī sieviešu un pusaudžu – atbrīvošanu. Pēc atsevišķām sarunām no Gazas atbrīvoti vēl 18 ārvalstu pilsoņi.

"Hamās" prasa ieslodzīto sieviešu atbrīvošanu

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu norāda, ka turpinās sarunas par nākamo atbrīvojamo gūstekņu sarakstu. Abām pusēm bijuši iebildumi par otras piedāvāto sarakstu. Izraēla un "Hamās" savstarpēji nesazinās, tādēļ visas sarunas notiek ar Kataras kā vidutājas starpniecību, taču iesaistīta arī Ēģipte un ASV.

Sešas palestīniešu sievietes, kas tika ieslodzītas Izraēlas cietumos ilgi pirms 7. oktobrī rīkotā "Hamās" uzbrukuma, nebija iekļautas to cilvēku sarakstā, kurus Telaviva pirmdien plāno apmainīt, atsaucoties uz palestīniešu avotiem, vēsta britu raidorganizācija BBC.

Palestīniešu puse norāda, ka līdz šim tika apmainītas 32 no 38 palestīniešu sievietēm, kuras Izraēla arestēja pirms "Hamās" uzbrukuma Izraēlai.

Tās nav visas palestīnietes, kas ir nonākušas Izraēlas ieslodzījuma vietās, taču, pēc "Hamās" domām, tieši šīs sešas būtu jāapmaina, jo viņas cietumā atrodoties visilgāk.

Kā norāda BBC, "Hamās" aicina Izraēlu piemērot šo principu, atbrīvojot palestīniešu ieslodzītos. Savukārt Izraēlas puse norāda, ka saskaņā ar "Hamās" iesniegto ķīlnieku sarakstu tiks šķirtas vairākas ģimenes, kuras grupējuma kaujinieki nolaupījuši 7. oktobrī.

Jāvirzās uz divu valstu risinājumu

Tikmēr vairāku valstu diplomāti pastiprina centienus rast ilgtermiņa risinājumu pašreizējam konfliktam starp Izraēlu un palestīniešiem.

Eiropas Savienības augstais pārstāvis ārlietās Žuzeps Borels pirmdien paziņojis, ka Palestīnas valsts izveide, kuras teritorijā būtu iekļauti Rietumkrasts, Austrumjeruzaleme un Gazas josla, būtu labākā Izraēlas drošības un miera garantija.

"Mums ir jāievieš kaut kāds intelektuāls ietvars, jāvienojas par pamatiem, uz kuriem mēs vēlamies būvēt. Un es domāju, ka ir dažas lietas, par kurām mēs varam vienoties. Pirmā: nepieļaut "Hamās" militāro un politisko spēku atgriešanos Gazā. Šī organizācija ir nodarījusi kaitējumu visiem, arī palestīniešu tautai.

Otrkārt: nepieļaut Gazas teritorijas sadalīšanu un nepieļaut, lai Izraēla veiktu Gazas rekolonizāciju", sacīja Borels.

Divu valstu risinājumu kā vienīgo ilgtermiņa risinājumu izraēliešu un palestīniešu konfliktam min arī Spānijas ārlietu ministrs Hosē Manuels Albaress. Spānijas diplomātiskā dienesta vadītājs pirmdien paziņojis par nepieciešamību pēc iespējas ātrāk sarīkot starptautisku miera konferenci, kas būtu veltīta divu valstu risinājuma apspriešanai.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti