Panorāma

Par bēgšanu no Centrālcietuma ierosina 16 disciplinārlietas

Panorāma

Panorāma

Izraēla veic plašākas sauszemes operācijas Gazas ziemeļos

«Tas būs ilgs un grūts karš,» Izraēlas karaspēkam atrodoties Gazā, sacīja premjers Netanjahu

"Tas būs ilgs un grūts karš. Mēs uzvarēsim!" sestdienas vakarā preses konferencē paziņoja Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu, apstiprinot, ka Izraēlas karaspēks atrodas Gazā, vēsta raidsabiedrība BBC.

Izraēlas karavīri virzās pa sauszemi Gazas joslas ziemeļos un paplašina savu operāciju, paziņoja armijas pārstāvis. Viņš teica, ka Izraēla "virzās uz priekšu pa kara etapiem". Iepriekš Izraēlas karavīri veica īslaicīgus nakts reidus Gazā un atgriezās Izraēlā. 

ĪSUMĀ:

  • Piektdienas vakarā Izraēla paziņoja par militāro operāciju paplašināšanu.
  • Izraēlas spēki vēstīja, ka naktī tie ir trāpījuši 150 pazemes mērķos Gazas joslas ziemeļu daļās.
  • ANO Ģenerālā asambleja pieņēma rezolūciju, kurā aicina nekavējoties noslēgt humāno pamieru Gazā. 
  • Vairākās valstīs notiek protesti, paužot atbalstu palestīniešiem.
  • Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans Izraēlas slaktiņā pret palestīniešiem Gazas joslā vaino rietumvalstis.
  • "Hamās" līderi piedāvājuši atbrīvot gūstekņus apmaiņā pret apcietinātajiem grupējuma biedriem Izraēlā.
  • Izraēla apsūdz "Hamās" noziegumos pret cilvēci; grupējums izmantojot savu tautu kā dzīvu vairogu.

Sestdien, 28. oktobrī, Izraēlas armija publiskoja neskaidrus attēlus ar tanku kolonnām, kas lēnām virzās pa Gazas joslu.

Izraēlas armija paziņoja, ka ir nogalināti vairāki islāmistu kaujinieku grupējuma "Hamās" augsta ranga komandieri. Naktī Izraēlas spēki trāpījuši 150 pazemes mērķos Gazas ziemeļos, tostarp teroristu tuneļos un papildu infrastruktūrā.

"Izraēlas spēki joprojām atrodas kaujas laukā un turpina karot. Līdz šim kaujas operācijā neesam zaudējuši nevienu karavīru.

(..) Kas attiecas uz tiem Gazas iedzīvotājiem, kuri pārvietojās uz reģiona dienvidiem, mēs nodrošināsim visu nepieciešamo humāno palīdzību. Izraēla nosūtīs vairāk auto ar pārtiku, ūdeni un medikamentiem. Visi šajā zonā, drošajā zonā, saņems humāno palīdzību," tā sacīja Izraēlas armijas viceadmirālis Daniels Hagari.

Iebrukumu paplašināšana

Izraēlas armija piektdien, 27. oktobrī, paziņoja, ka tās sauszemes spēki paplašina savu darbību Gazas joslā, armijai gatavojoties iebrukumam šajā teritorijā. Piektdienas vakarā un naktī ievērojami tika pastiprināta Gazas joslas bombardēšana.

Par darbību paplašināšanu Izraēlas armijas preses pārstāvis viceadmirālis Daniels Hagari sacīja: "Pēdējās stundās mēs pastiprinājām triecienus Gazā.

Gaisa spēki ļoti mērķtiecīgi dod triecienus pazemes mērķiem un terorisma infrastruktūrai.

Papildu pēdējo dienu laikā veiktajiem uzbrukumiem sauszemes spēki šonakt paplašina savas darbības. Aizsardzības spēki darbojas ar lielu spēku visās dimensijās, lai sasniegtu kara mērķus."

Pastiprināta Gazas joslas bombardēšana, taču sauszemes operācija nav uzsākta
00:00 / 03:15
Lejuplādēt

Ap šī paziņojuma laiku, skanot virknei spēcīgu sprādzienu, sākās intensīva Gazas joslas ziemeļdaļas bombardēšana. Šķiet, intensīvākā līdz šim. Pēc armijas ziņām par to, ka tās spēki paplašina darbību Gazas joslā, pārtrūka saziņa ar tur esošajiem cilvēkiem, jo mobilie sakari un interneta pakalpojumi ir pārtraukti.

Izraēlas militārie pārstāvji paziņojuši, ka iznīcināti vairāk nekā 150 apakšzemes mērķi, kurus "Hamās" izmantoja kā militārās noliktavas un kauju komandcentrus.

Vairāki no tiem, pēc Izraēlas izlūkdienestu ziņām, atrodas zem Gazas slimnīcām. No šiem centriem tika koordinēti raķešu triecieni Izraēlai, turklāt kaujinieki pat izmantoja pašas slimnīcu ēkas, lai veiktu un koordinētu uzbrukumus. Apakšzemes tuneļu sistēmas ir savstarpēji savienotas, tādēļ "Hamās" var salīdzinoši viegli pārvietoties nepamanīti. Tieši šos tuneļus Izraēlas gaisa spēki mēģina iznīcināt, bet to ir grūti izdarīt bez izlūkdienestu informācijas. Tādēļ tiek veikti arī sauszemes reidi, lai specvienības spētu pārbaudīt iespējamas tuneļu atrašanās vietas.

Izraēla arī paziņoja, ka ir nogalināts vecākais "Hamās" komandieris, kurš bijis tieši atbildīgs par "Hamās" gaisa spējām, tostarp bezpilota lidaparātiem un paraplāniem, kas tika izmantoti 7. oktobra uzbrukumos.

Bažās par civiliedzīvotājiem 

Triecienos cieš arī civiliedzīvotāji. Viņi ir kļuvuši par situācijas ķīlniekiem, jo nekur vairs nevar justies droši. Izraēla vairākkārt aicināja šos iedzīvotājus pamest ziemeļu reģionu un doties uz dienvidiem.

Labdarības organizācija "Ārsti bez robežām" paziņoja, ka ir zaudējusi kontaktus ar vairākiem saviem palestīniešu kolēģiem Gazā. Sociālajos tīklos izplatītā paziņojumā teikts, ka organizācija ir "īpaši noraizējusies par pacientiem, medicīnas darbiniekiem un tūkstošiem ģimeņu, kas meklē patvērumu Al Šifas slimnīcā un citās veselības iestādēs".

BBC korespondents Gazā vēstīja, ka vietējie radio, kas vēl funkcionē, ziņo par "iepriekš neredzētu" uzbrukuma intensitāti. Tāpat žurnālists ziņoja, ka nav nekādas komunikācijas ar vietējo varu un slimnīcām, tāpēc nav zināms cietušo un bojā gājušo skaits. Viņš pauda, ka cilvēki Gazā ir ārkārtīgi satraukti, kas notiks tad, kad Izraēla sāks savu nākamo ofensīvas posmu – sauszemes operācijas.

Izraēlā arvien vairāk kritizē gaisa uzlidojumu pieaugošo intensitāti. Jo īpaši to dara vairāk nekā 220 ķīlnieku ģimenes locekļi. Taču Izraēlas valdība negrasās apsvērt pamieru, kamēr nebūs sasniegts tās mērķis pilnībā sakaut "Hamās".

ANO rezolūcija sniegt "tūlītēju, ilgstošu un ilgtspējīgu humānu pamieru"

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā asambleja pieņēmusi nesaistošo rezolūciju, kas aicina uz "tūlītēju, ilgstošu un ilgtspējīgu humānu pamieru" Gazas joslā. 14 valstis, tostarp Izraēla, rezolūciju noraidīja.

Izraēla pauda sašutumu par rezolūciju. Kā sacīja Izraēlas vēstnieks ANO Gilads Erdans, "šī diena ieies vēsturē kā negods, un visi ir kļuvuši par lieciniekiem tam, ka ANO vairs nepiemīt pat vismazākā leģitimitāte vai svarīgums".

Rezolūciju, kuru ārkārtas sesijā ar 120 balsīm par, 14 valstīm balsojot pret un 45 atturoties, pieņemšanai bija nepieciešams divu trešdaļu vairākums. Lai gan rezolūcija, kuru ierosināja Jordānija 22 arābu valstu vārdā, nav saistoša, tā tomēr parāda valstu nostāju. Tā parādīja rietumvalstu sašķeltību šajā jautājumā. Francija šo rezolūciju atbalstīja, ASV un Austrija balsoja pret, bet Vācija, Itālija un Lielbritānija atturējās.

Gan ASV, gan Izraēla kritizēja rezolūciju par to, ka tajā nav nosaukts vārdā "Hamās" un nav pieminēti šī grupējuma sagrābtie ķīlnieki.

Atbalsts palestīniešiem

Tūkstošiem cilvēku sestdien, 28. oktobrī, atkal izgājuši Londonas ielās, lai paustu atbalstu palestīniešiem, ziņo raidsabiedrība BBC.

Protestētāji aicina Izraēlu pārtraukt Gazas sektora bombardēšanu. Līdzīgas akcijas sestdien paredzētas vairākās Lielbritānijas pilsētās, tostarp Mančestrā un Glāzgovā. Protesti notiek arī Leipcigā un citur pasaulē. Piektdienas vakarā protestētāji pulcējās Ņujorkas Centrālajā stacijā.

Akcijas dēļ īslaicīgi tika slēgta viena no noslogotākajām ASV dzelzceļa stacijām. Policija ziņoja par vairāk nekā divsimt arestētiem cilvēkiem.

Erdogans konfliktā vaino rietumvalstis 

Rietumvalstis ir "galvenais vaininieks" Izraēlas slaktiņā pret palestīniešiem Gazas joslā, sestdien, 28. oktobrī, paziņoja Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans.

Erdogana konservatīvā islāma partija sestdien Stambulā rīkoja plašu mītiņu palestīniešu atbalstam. Turcijas prezidents apgalvoja, ka tajā piedalījušies 1,5 miljoni cilvēku. Uzrunā mītiņa dalībniekiem Turcijas prezidents kritizēja Izraēlu un tās sabiedrotos Rietumos. Erdogans apsūdzēja rietumvalstis par Ukrainas civiliedzīvotāju upuru apraudāšanu, vienlaikus pieverot acis uz palestīniešu civiliedzīvotāju bojāeju Gazā. "Mēs neatbalstām tādus dubultos standartus un visādas divkosības," pūlim teica Erdogans.

Erdogana teiktais sadusmoja Izraēla vadību un tā sestdien atsauca savu vēstnieku no Turcijas, vēsta BBC.

"Hamās" piedāvā atbrīvot ķīlniekus Gazā pret apcietinātajiem Izraēlā

"Hamās" līderis Jehije Sinvārs grupējuma mājaslapā piedāvājis atbrīvot visus gūstekņus, kas tiek turēti Gazā, apmaiņā pret "Hamās" apcietinātajiem Izraēlā.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu preses konferencē sacīja, ka ieslodzīto apmaiņas ideja ir apspriesta valdībā, taču atteicās sniegt sīkāku informāciju par konkrētām detaļām, sakot, ka tas būtu neproduktīvi.

Netanjahu: Tas būs ilgs un grūts karš

"Tas būs ilgs un grūts karš. Mēs uzvarēsim!" sestdienas vakarā preses konferencē paziņoja Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu, vēsta raidsabiedrība BBC.

Netanjahu apstiprināja, ka Izraēlas karaspēks atrodas Gazā. Izraēlas sauszemes spēki iegājuši teritorijā, kuru Netanjahu nodēvēja par "ļaunuma balstu", ar to domājot Gazas joslu, lai likvidētu "Hamās" un atgrieztu mājās ķīlniekus.

Netanjahu noraidīja apsūdzības kara noziegumos, ko izteikuši pasaules musulmaņu valstu līderi, tostarp Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans. Viņš uzsvēra, ka Izraēlas armija veic piesardzības pasākumus civiliedzīvotāju aizsardzībai, un apsūdzēja "Hamās" noziegumos pret cilvēci, jo, pēc viņa teiktā, grupējums izmanto savu tautu kā dzīvu vairogu.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji.

"Hamās" kaujinieki arīdzan saņēma gūstā vairāk nekā 200 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī kara stāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki.

Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi. Kopš 21. oktobra Gazā caur Rafahas robežpunktu teritorijas dienvidos no Ēģiptes iebraukušas kravas automašīnas ar starptautisko humāno palīdzību, taču ar to nepietiek, lai palīdzētu visiem Gazas joslas civiliedzīvotājiem. Izraēla aizvien liegusi ievest Gazas joslā ūdens filtrēšanas iekārtas, kā arī degvielu.

Līdz šim Gazas joslā bez mājām palikuši aptuveni 600 tūkstoši cilvēku, liecina ANO dati. "Hamās" kontrolētā Veselības ministrija vēsta, ka kopš oktobra sākuma Izraēlas uzbrukumos Gazas joslā nogalināti 8500 palestīniešu, no kuriem aptuveni 3500 bija bērni un gandrīz 2200 sievietes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti