ANO iekļaus Izraēlas armiju melnajā sarakstā saistībā ar likumpārkāpumiem pret bērniem Gazas joslā

Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO) lēmusi iekļaut Izraēlas armiju to organizāciju sarakstā, kas izdara nopietnus likumpārkāpumus pret bērniem bruņotos konfliktos. Melnajā sarakstā tiks iekļauti arī palestīniešu teroristiskie grupējumi "Hamās" un "Islāma džihāds". Tikmēr Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu asi kritizējis ANO lēmumu iekļaut Izraēlas bruņotos spēkus šajā sarakstā, norādot, ka ANO ir pievienojusies "Hamās" atbalstītājiem. Savukārt Izraēlas informatīvajā telpā izskan minējumi par Netanjahu valdības atbildes soļiem pret ANO.

ANO iekļaus Izraēlas armiju melnajā sarakstā saistībā ar likumpārkāpumiem pret bērniem Gazas joslā
00:00 / 03:47
Lejuplādēt

Brīdinājums!

Rakstam pievienotajos fotoattēlos redzami cietuši bērni.

ANO ģenerālsekretāra Antoniu Gutērreša birojs 7. jūnijā telefoniski informējis Izraēlas pastāvīgo pārstāvi ANO Giladu Erdanu par lēmumu iekļaut Izraēlas armiju melnajā sarakstā saistībā ar nopietniem likumpārkāpumiem pret bērniem karā Gazas joslā. Oficiāli informācija par Izraēlas armijas nonākšanu melnajā sarakstā tiks iekļauta ikgadējā ANO ziņojumā, kas nākamnedēļ tiks prezentēts ANO Drošības padomei.

Taču jau piektdien Izraēlas pastāvīgais pārstāvis ANO mikroblogošanas vietnē "X" publicējis videoierakstu, kas bija uzņemts laikā, kad viņš saņēma ANO ģenerālsekretāra biroja pārstāves zvanu.

Videoierakstā Erdans pauž sašutumu par ANO lēmumu un nosauc to par apkaunojumu Gutērreša vadītajai organizācijai.

"Šis amorālais lēmums tikai palīdzēs teroristiem un atalgos "Hamās". Un man ir jāatzīmē vēl viena lieta... vienīgais, kurš šodien ir nonācis melnajā sarakstā, ir ANO ģenerālsekretārs, kura lēmumi – kopš kara sākuma un pat pirms tam – ir atalgojuši teroristus un devuši viņiem stimulu iesaistīt bērnus terora aktu veikšanā. Un tagad "Hamās" pat vēl vairāk izmantos skolas un slimnīcas," sacīja Erdans.

Cietis bērns pēc Izraēlas trieciena Gazas joslas centrālajā daļā, 2024. gada 8. jūnijs.
Cietis bērns pēc Izraēlas trieciena Gazas joslas centrālajā daļā, 2024. gada 8. jūnijs.

Izraēlas premjerministrs Benjamins Netanjahu, reaģējot uz ANO lēmumu un nākamnedēļ gaidāmo ikgadējā ANO ziņojuma publiskošanu, mikroblogošanas vietnē "X" paziņojis, ka organizācija "iekļāva sevi vēstures melnajā sarakstā, kad tā pievienojās tiem, kas atbalsta "Hamās" slepkavas".

Izraēlas premjerministra teikto komentējis ANO ģenerālsekretāra pārstāvis Stefans Dužariks.

"Šis ziņojums tiek sastādīts katru gadu saskaņā ar ANO Drošības padomes pieprasījumu. Drošības padome izveidoja šo mehānismu. Katru gadu ziņojuma pamatā ir ļoti, ļoti labi izstrādāta un pārredzama metodoloģija, kas ir izskaidrota ANO mājaslapā.

Nedaudz atkāpjoties... manuprāt, ANO ģenerālsekretārs kopš 7. oktobra ir izteicis skaidru pozīciju jautājumos par starptautisko tiesību pārkāpumiem, par cilvēktiesību pārkāpumiem, tostarp nosodot "Hamās" teroristu uzbrukumu," sacīja Dužariks.

Izraēlas armija kļūs par pirmo demokrātisku valsti pārstāvošo struktūru, kuru ANO lēmusi iekļaut melnajā sarakstā saistībā ar nopietniem likumpārkāpumiem pret bērniem bruņotos konfliktos.

2022. gadā šajā sarakstā tika iekļauta Krievijas armija saistībā ar apsūdzībām par 136 bērnu nogalināšanu tās agresijas karā pret Ukrainu.

ANO jūnija sākumā, atsaucoties uz "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas datiem, apgalvoja, ka Gazas joslā nogalināto identificēto bērnu skaits sasniedzis vairāk nekā 7500.

Palestīniešu mediķi nes cietušu bērnu pēc Izraēlas trieciena Gazas joslas centrālajā daļā, 2024. gad...
Palestīniešu mediķi nes cietušu bērnu pēc Izraēlas trieciena Gazas joslas centrālajā daļā, 2024. gada 8. jūnijs.

Tikmēr Izraēlas medijos izskan informācija par Netanjahu vadītās valdības atbildes soļiem pret ANO.

Kā varianti tiek minēti ANO kompleksa slēgšana Jeruzalemē, jebkādu kontaktu pārtraukšana ar ANO sūtni Tuvo Austrumu miera procesā, vīzas atteikums Gutērreša pēctecim, kam jāstājas amatā pēc dažiem mēnešiem, kā arī Pasaules Veselības organizācijas (PVO) un ANO Humanitāro lietu koordinācijas biroja pārstāvjiem. Kā norāda Izraēlas mediji, Izraēlas armijas iekļaušana melnajā sarakstā neizraisīs tūlītēju pret to vērstu sankciju piemērošanu ANO līmenī. Taču Izraēlas valdība bažījas, ka atsevišķas valstis un lieli uzņēmumi sāks piemērot sankcijas, kas savukārt varētu negatīvi ietekmēt ieroču un munīcijas piegādes valsts bruņotajiem spēkiem.

Vīrietis nes cietušu bērnu pēc Izraēlas trieciena Gazas joslas centrālajā daļā, 2024. gada 8. jūnijs...
Vīrietis nes cietušu bērnu pēc Izraēlas trieciena Gazas joslas centrālajā daļā, 2024. gada 8. jūnijs.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla atbildēja ar militāro operāciju Gazas joslā, kā arī pastiprināja klātbūtni Jordānas rietumkrastā, solot iznīcināt teroristu grupējumu "Hamās".

Līdz šim Gazas joslā gājuši bojā vairāk nekā 35 tūkstoši cilvēku, lielākoties sievietes un bērni, liecina "Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas dati, un ANO brīdinājusi par tur pieaugošajiem bada draudiem.

Starptautiskā sabiedrība, tostarp arī vairāki Izraēlas sabiedrotie, vairākkārt norādījuši uz nesamērīgu Telavivas atbildi teroristu uzbrukumam, taču Benjamina Netanjahu vadītā valdība apņēmusies turpināt cīņu par "Hamās" likvidēšanu Gazas joslā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti