Krievijas opozīcijas aktīvistam Kara-Murzam par «valsts nodevību» piespriests 25 gadu cietumsods

Maskavas tiesa pirmdien piespriedusi 25 gadu cietumsodu vienam no Krievijas opozīcijas līderiem Vladimiram Kara-Murzam. Viņš atzīts par vainīgu "valsts nodevībā", sadarbībā ar valdošajam režīmam nevēlamu organizāciju, kā arī "viltus ziņu" izplatīšanā par Krievijas armiju.

41 gadu vecais Kara-Murza ir viens no pazīstamākajiem Kremļa opozīcijas līderiem un pretkara aktīvistiem. Kremlis pret vienu no saviem redzamākajiem kritiķiem vērsās par to, ka viņš atkļāvās izteikties pret Krievijas izvērsto pilna apmēra karu Ukrainā un tur pastrādātajiem noziegumiem.

25 gadu cietumsods par patiesības teikšanu

Kara-Murza tika apcietināts pagājušā gada aprīlī, kad bija nosodījis Krievijā valdošā Putina režīma iebrukumu Ukrainā.

Kara-Murzu apcietināja pēc tam, kad viņš uzrunā ASV bija apgalvojis, ka Krievijas armija Ukrainā ir pastrādājusi kara noziegumus, izmantojot starptautiski aizliegtās kasešu bumbas pret civiliedzīvotājiem, un apšaudot dzemdību namus un skolas.

Krievijas opozīcijas aktīvistam Kara-Murzam par «valsts nodevību» piespriests 25 gadu cietumsods
00:00 / 03:27
Lejuplādēt

Šādas informācijas publiskošana tagad Krievijā tiek klasificēta kā "viltus ziņu" izplatīšana par Krievijas karaspēku, un par to ir paredzēts bargs sods.

Kara-Murza noraidījis viņam izvirzītās apsūdzības un uzsvēris, ka pret viņu vērsta politiskās vajāšanas kampaņa.

Pagājušajā nedēļā, tiesas priekšā nolasot pēdējo vārdu, Kara-Murza sacīja, ka reiz pienāks diena, kad Krievijā karu sauks par karu, bet par noziedzniekiem sauks tos, kas šo karu izraisīja, nevis tos, kas to mēģina apturēt.

Ieslodzījumā esošais Krievijas opozīcijas līderis Aleksejs Navaļnijs šo Maskavas tiesas spriedumu raksturoja kā "nelikumīgu, negodīgu un vienkārši fašistisku".

Piespriesto sodu uztver kā pagodinājumu

Kara-Murza viņam piespriesto 25 gadu cietumsodu uztver mierīgi un uzskata, ka tas drīzāk ir pagodinājums, nevis sods, paziņoja politiķa advokāte Marija Eismonta.

"Tas ir briesmīgs, bet augsts novērtējums Vladimira kā politiķa un pilsoņa darbam. Viņš šo spriedumu tā arī uztver," vēsta Eismonta.

"Kad viņš dzirdēja, ka ir piespriesti 25 gadi cietumā, viņš teica: "Mans pašnovērtējums pieauga, es saprotu, ka visu esmu darījis pareizi.

Tā ir augstākā atzīme, ko es varu saņemt par to, ko es darīju, par to, kam es ticēju, kā pilsonis, kā patriots un kā politiķis"."

Eismonta piebilda, ka Kara-Murza visvairāk pārdzīvo to, ka ir šķirts no savas ģimenes – sievas Jevgēnijas un viņu trim bērniem, kuri pašlaik dzīvo ASV. Opozicionārs jau gandrīz gadu atrodas ieslodzījumā, bet viņam ne reizi nav dota atļauja sazvanīties ar bērniem.

Staļinisko represiju atgriešanās

Kara-Murzas sieva Jevgēnija pašlaik Krievijā notiekošo salīdzina ar Staļina laika represijām.

"Šobrīd mēs redzam, ka režīms izmanto visu padomju represīvā mehānisma arsenālu, kas ietver gan piespiedu psihiatriju, gan seksuālo vardarbību, vecāku tiesību atņemšanu, jo daži vecāki, pēc varasiestāžu domām, nespēj audzināt labus Krievijas patriotus.

Par to liecina arī staļiniskie soda apmēri – 15 gadi par pretkara aktivitātēm. Vēl pagaidām šie sodi nav sasnieguši staļinisko masveidību, bet sabiedrības iebiedēšanas līmenis un sodi, kā arī mana vīra gadījumā procesa gaita un soda termiņš, ko pieprasa prokurors – 25 gadi… Tie vairs nav 70. gadu disidentu laiki, šie jau ir Staļina laiki…"

Kremļa pretinieks ar latviskām saknēm

Kara-Murza cieši sadarbojās ar Krievijas diktatora Vladimira Putina pretiniekiem Borisu Ņemcovu un Mihailu Hodorkovski. Ņemcovs tika nošauts 2015. gada februārī Maskavas centrā, bet Hodorkovskis pēc desmit gadu cietumsoda izciešanas ir emigrējis no Krievijas.

Savulaik arī Kara-Murzas dzīvība bija apdraudēta, jo viņš pārcietis divus noindēšanas mēģinājumus, 2015. un 2017. gadā.

Saskaņā ar tiesas spriedumu 25 gadu cietumsods viņam būs jāizcieš stingrā režīma kolonijā. Kara-Murzas tuvinieki vēsta, ka ieslodzījums iedragājis viņa veselību, cietumā viņš novājējis par 22 kilogramiem.

Savulaik viņš vairākkārt bijis arī Latvijā, piedaloties diskusiju forumos par Krievijas režīma augošo autoritārismu un agresiju.

Kara-Murzam ir arī latviskas saknes, jo viņa vecvectēvs Voldemārs Bisenieks bija latviešu revolucionārs, bet vecvectēva brālis Georgs Bisenieks pēc Latvijas Republikas proklamēšanas bija pirmais Latvijas vēstnieks Lielbritānijā. Abus brāļus Biseniekus nobendēja Staļina režīms.

Disidenta vajātājus iekļauj Latvijas "melnajā sarakstā"

Latvijas Ārlietu ministrija stingri nosodījusi Krievijā izvērsto politiskās opozīcijas, nevalstisko organizāciju un neatkarīgo mediju vajāšanu un vārda brīvības apspiešanu, par ko liecina arī Kara-Murzas notiesāšana, pamatojoties uz politiski motivētām apsūdzībām.

"Politiķim piespriestais sods ir vērtējams kā tieša vēršanās pret viņa politisko aktivitāti un publiski paustajiem, no varas atšķirīgajiem uzskatiem, īpaši par kritiku Krievijas karam Ukrainā," secina Ārlietu ministrija.

"Nepamatotais spriedums, kas smaguma ziņā pielīdzināms vien sodam par vissmagākajiem kriminālnoziegumiem, ir uzskatāms par paraugprāvu citu pilsonisko aktīvistu iebiedēšanai, lai vēl vairāk mazinātu alternatīvu viedokļu izpausmes Krievijas publiskajā telpā."

Latvijas vēstniecība Krievijā ir piedalījusies Kara-Murzas tiesas sēžu novērošanā. Tiesas sēdes ir bijušas slēgtas.

"Tiesas procesa necaurskatāmība vēlreiz apliecina režīma bailes no atklātības un lietas politisko raksturu," norāda Ārlietu ministrija.

"Tas ir prātam neaptverami, ka 25 gadu cietumsods cilvēkam piespriests nevis par kādu smagu noziegumu, piemēram, slepkavību, bet gan to, ka viņš paudis savu viedokli," sarunā ar Latvijas Radio secina no Krievijas atsauktais Latvijas vēstnieks Māris Riekstiņš.

Ievērojot absurdo un nehumāno tiesas prāvu pret Kara-Murzu, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs nolēmis Latvijas Republikai nevēlamo personu sarakstā iekļaut 10 personas, kas līdzatbildīgas par Kara-Murzas vajāšanu.

Rietumvalstis pieprasa atbrīvošanu

Arī citas rietumvalstis nosoda Kara-Murzam piespriesto cietumsodu un pieprasa viņa atbrīvošanu.

Eiropas Savienības ārlietu dienests paziņoja, ka tiesas spriedums pret Kara-Murzu vēlreiz skaidri apliecina Krievijas tiesu varas ļaunprātīgu izmantošanu, lai izdarītu spiedienu uz aktīvistiem, cilvēktiesību aizstāvjiem un tiem, kas neatbalsta Krievijas nelikumīgo karu Ukrainā.

Savukārt ASV vēstniece Krievijā Linna Treisija raksturoja Kara-Murzas notiesāšanu kā Kremļa vājuma pazīmi.

"Tiesas lēmums piespriest Vladimiram Kara-Murzam 25 gadus cietumā ir mēģinājums apklusināt varai nevēlamus viedokļus šajā valstī. Mēs turpināsim pieprasīt viņa atbrīvošanu. Valdības rīcības kritikas kriminalizēšana ir vājuma, nevis spēka pazīme.

Mēs atbalstām Kara-Murzas kunga un ikviena Krievijas pilsoņa tiesības izteikties par savas valsts rīcību. Kara-Murzas kungs un neskaitāmi citi Krievijas pilsoņi tic un cer, ka tiks ievērotas viņu pamatbrīvības. Mēs turpināsim dalīties šajā cerībās un strādāsim pie tā, lai tās piepildītos," sacīja diplomāte.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti