Panorāma

Gitans Nausēda – Lietuvas prezidents arī nākamos piecus gadus

Panorāma

Panorāma

ES ministri nikni uz Ungāriju par palīdzības Ukrainai bloķēšanu

Ungārija turpina bloķēt palīdzību Ukrainai, nokaitinot ES

Eiropas Savienības (ES) gaiteņos briest arvien lielāka neapmierinātība par Ungārijas politiku pret Ukrainu. Budapešta ne tikai pati atsakās palīdzēt Ukrainai, bet jau ilgstoši kavē militārā atbalsta sniegšanu caur Eiropas Miera fondu. Tur gada laikā uzkrāti un bloķēti jau 9 miljardi eiro.

Viktora Orbāna vadītā Ungārija jau daudzkārt ir parādījusi, ka pašlaik ir Krievijai draudzīgākā ES dalībvalsts. Budapešta gandrīz gadu ir bloķējusi daļēju atlīdzību par Ukrainai nosūtītajiem ieročiem no ārpusbudžeta Eiropas Miera fonda. Neizpildītais apjoms šobrīd ir 9 miljardi eiro.

Budapešta šantažē Briseli

Pirms dažām nedēļām it kā tika panākta politiska vienošanās – izveidot īpašu Ukrainas fondu šī miera instrumenta ietvaros ar 5 miljardiem eiro – bet Ungārija atkal mēģina nogremdēt visu paketi.

Sākumā Ungārija paziņoja, ka bloķē palīdzību Ukrainai caur Eiropas Miera fondu, jo viena no Ungārijas bankām (OTP), bija iekļauta neoficiālā Ukrainas kara sponsoru sarakstā. Tagad Ungārija saka, ka problēma ir tajā, ka Ukraina diskriminē Ungārijas uzņēmumus.

Daudzi domā, ka tas viss ir šantāža, lai piespiestu Briseli atbloķēt ES fondu maksājumus Ungārijai, kas iesaldēti korupcijas un tiesiskuma problēmu dēļ.

Visas cerības tiek liktas uz ES līderu tikšanos Briselē jūnija beigās, pēc Jāņiem.

"Kamēr mēs te runājam, Ārlietu padomē valda liela spriedze. Un ir iemesls. Arī Beļģijas nostāja ir skaidra: mēs nevaram pieņemt, ka viena valsts, kas turklāt pirms dažiem mēnešiem Eiropadomē piekrita šai summai, tagad bloķē šo izšķirošo palīdzību Ukrainai," dusmojas Beļģijas ārlietu ministre Hadža Labiba.

Orbāns aizgājis pārāk tālu

Sašutumu par Orbāna valdības prokrievisko kursu paudis arī Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis.

"Mēs saskaitījām, ka Ungārija ir bloķējusi 41% ES rezolūciju par Ukrainu. Eiropas Miera instruments ir bloķēts. Tas pats notiek ar Ukrainas iestāšanās sarunu sākumu. Un es varētu turpināt un turpināt. Tas nav kāds atsevišķs gadījums! Un mums ir jāsāk par to runāt.  Es zinu, ka tas varētu šķist nediplomātisks solis, jo jūs jau zināt, ka mēs esam laipni un pieklājīgi cilvēki. Bet es domāju, ka tas ir aizgājis ļoti, ļoti tālu."

Briselē valda uztraukums, ka Budapešta varētu bloķēt arī iesaldēto Krievijas aktīvu peļņas izmantošanu Ukrainas labā, jo tos tiek plānots virzīt caur Eiropas Miera fondu.

Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu kampaņā Ungārijā valdošā "Fidesz" partija sevi attēlo kā...
Eiropas Parlamenta priekšvēlēšanu kampaņā Ungārijā valdošā "Fidesz" partija sevi attēlo kā vienīgo spēku, kurš spējīgs novērst Ungārijas iesaistīšanu karā. Plakātā uz vārda "karš" fona attēloti Orbāna pretinieki ar miljardieri Džordžu Sorosu priekšgalā

Tagad no Ungārijas premjera Orbāna izskanējusi vēlme no jauna definēt savu dalību NATO, lai nodrošinātu, ka Ungārija nevar tikt iesaistīta operācijās ārpus militārās alianses teritorijas. Eiropas Parlamenta vēlēšanu plakātos Orbāna partija "Fidesz" kopē Kremļa lozungus, tajos ir spēcīgs pretkara noskaņojums un sabiedrība tiek biedēta ar kodolkaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti