Garijs Kasparovs: Normāli cilvēki saprot, ka Ukrainā notiekošais ir noziegums

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Krievijas opozīcijas politiķis Garijs Kasparovs sarunā ar Latvijas Radio spriež, ka Latvijas krievvalodīgo kopienai ir svarīgi dzirdēt arī Krievijas opozīcijas vēstījumu par atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Vladimira Putina režīma sākto agresiju.

Nedēļas nogalē Rīgā noslēdzās ceturtā pretkara konference, ko organizēja "Brīvās Krievijas forums" – lielākā Krievijas opozīcijas platforma, ko dibinājis politiķis Garijs Kasparovs. Daudziem viņš labāk zināms kā bijušais pasaules čempions šahā.

Garijs Kasparovs: Normāli cilvēki saprot, ka Ukrainā notiekošais ir noziegums
00:00 / 03:20
Lejuplādēt

Kasparovs atbalsta Ukrainas neatkarību

"Brīvās Krievijas forums", ko Kasparovs un viņa padomnieks Ivans Tjutrins Viļņā dibināja jau 2016. gadā, iestājas par Putina diktatūras izbeigšanu, Ukrainas teritoriālās integritātes atjaunošanu un visu Krievijas okupēto teritoriju atbrīvošanu, tālab 2023. gadā Krievijas Ģenerālprokuratūra to atzinusi par "nevēlamu organizāciju".

Līdz šim notikuši jau 11 "Brīvās Krievijas forumi".

Azerbaidžānā dzimušais un pašlaik Ņujorkā dzīvojošais Kasparovs, kurš sevi raksturo kā Krievijas politiķi, pulcina līdzīgus opozicionārus, ko vieno "Brīvās Krievijas" ideja, un kopš Ukrainas kara sākuma organizējis arī jau četras pretkara konferences.

Krievijas emigrantiem nepieciešama vienota pozīcija

Konferencē Krievijas opozicionāri klātienē un attālināti iztirzāja Krievijas agresijas un tā dēvētās "Z ideoloģijas" attīstību, sociālos un politiskos virzienus Krievijas emigrācijas kopienā, sankcijas pret Krieviju, scenārijus pēc Krievijas sabrukuma un Ukrainas uzvaras karā.

"Mēs uzskatījām par svarīgu šo konferenci sarīkot Rīgā, jo te ir ļoti liela krievu kopiena, kuras noskaņojums, runājot diplomātiski, nav viennozīmīgs," sarunā ar Latvijas Radio stāsta Kasparovs.

"Mums likās, ka ir svarīgi paust mūsu viedokli, sniegt intervijas. Tās mēs adresējam šai auditorijai, kam ir jādzird cits viedoklis – ko piedāvā radikālā Krievijas opozīcija, kas uzstājās ar atbalstu Ukrainai, iestājas pret Krimas aneksiju. Šķiet, ka esam sasnieguši rezultātu, esam iekustinājuši stāvošo ūdeni."

"Protams, katra tāda konference ļauj izstrādāt kopēju pozīciju – politiskajai Krievijas emigrācijai ir nepieciešama vienota pozīcija. Šobrīd tās domstarpības, kas mums pašiem bija, ar cilvēkiem, kuri negribēja atzīt Ukrainas suverenitāti Krimā, nebija pārliecināti par parlamentāras republikas nepieciešamību Krievijā, – šīs nesaskaņas jau ir pagātne," stāsta Kasparovs.

Cer iekustināt sabiedrisko domu

Kasparovs skaidroja: ""Brīvās Krievijas forums" ir laba augsne vienotas Krievijas politiskās emigrācijas konsultatīvās instances izveidošanai , kas varētu palīdzēt apvienot ārzemēs nonākušos Krievijas pilsoņus, kuru skaits nu jau mērāms simtos tūkstošu, un kuri var kļūt par tādu kā rezervuāru nākotnes Krievijas politiskās elites veidošanai, kas izvirzīsies priekšplānā, kad sabruks Putina režīms.

Uz jautājumu, vai konferencē runātais sasniegs arī tos cilvēkus Latvijā, kas vēl ir proputiniski noskaņoti, Kasparovs atbildēja: "Ziniet, nekad nav saprotams, kāds būs efekts. Bet kaut kas ir jādara."

"Šis ir tas gadījums, kad tu saproti – vienā sekundē, vienā uzstāšanās dienā nevar pārvarēt to, kas ir veidojies gadiem. Bet viņi arī ieklausās šajā pozīcijā.

Un normāli cilvēki saprot, ka tas, kas notiek Ukrainā, ir noziegums. Vismaz Latvijā mēs varam sabiedrisko domu par dažiem grādiem izkustināt pareizajā virzienā," uzskata Kasparovs.

Kasparovs solīja, ka konferences materiālus dažādos veidos izplatīs krievvalodīgajā informācijas telpā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti