Panorāma

Eiropas Centrālā banka pirmo reizi 15 mēnešu laikā nolēmusi procentlikmes nemainīt

Panorāma

Eiropadomē spriedze par "humāno pauzi" Gazas joslā

Slovākija pārtrauc militāro palīdzību Ukrainai

Slovākijas premjers Fico paziņojis par militārās palīdzības apturēšanu Ukrainai

Slovākijas premjerministrs Roberts Fico, kura valdība trešdien nodeva amata zvērestu, ceturtdien paziņojis, ka Bratislava vairs nesniegs militāru palīdzību Ukrainai.

Neviena paša lādiņa Ukrainai – tāds bija Fico priekšvēlēšanu solījums un vien dienu pēc stāšanās amatā viņš to izpildījis. Ar to Fico solījumi vēl nebeidzas. Viņš arī apņēmies bloķēt jebkādas nākotnes izredzes Ukrainas dalībai NATO, kā arī jebkādas jaunas sankcijas pret Krieviju.

"Lai viņi labāk desmit gadus vienojas par mieru, nekā desmit gadus nogalina viens otru bez rezultātiem," paziņoja Fico, kura pārstāvētā partija "Smer" pagājušajā mēnesī notikušajās parlamenta vēlēšanās ieguva pirmo vietu.

"Es neatbalstīšu nekādu militāro palīdzību Ukrainai. Tūlītēja militāro operāciju apturēšana ir labākais risinājums Ukrainai. ES no ieroču piegādātājas būtu jāpārvēršas par miera nodrošinātāju," viņš piebilda.

Viņš arī sacīja, ka negrasās atbalstīt sankcijas pret Krieviju, neizvērtējot to ietekmi uz valsti.

"Es nebalsošu par jebkādām sankcijām pret Krieviju, ja vien mēs neredzēsim analīzi par to ietekmi uz Slovākiju," paziņoja Fico. "Ja būs tādas sankcijas, kas mums kaitēs, kā tas ir lielākajā daļā sankciju, es neredzu iemeslu tās atbalstīt."

59 gadus vecais Fico jau divreiz bijis Slovākijas premjers: no 2006. līdz 2010. gadam un no 2012. līdz 2018. gadam.

Viņš tiek uzskatīts par Krievijai draudzīgu politiķi, kurš atkārto Kremļa propagandas saukļus par to, ka pati Ukraina esot vainojama pie kara ar Krieviju.

"Ukrainā karš nesākās pirms gada; tas sākās 2014. gadā, kad ukraiņu nacisti un fašisti sāka slepkavot Krievijas pilsoņus Donbasā un Luhanskā," pavēstīja Fico.

Viņš uzskata, ka Ukraina esot tikai bandinieks ģeopolitikas spēlē starp ASV un Krieviju, tādēļ par konflikta izbeigšanu jāvienojas Maskavai ar Vašingtonu.

norāda izdevums "Politico", Fico naidīgā attieksme pret Ukrainu veidojusies pēc konflikta 2009. gadā, kad viņš bija Slovākijas premjers un Slovākijas patērētāji cietuši no Krievijas un Ukrainas konflikta par gāzes tranzītu uz Eiropu.

Konflikta laikā Fico devies uz Kijivu, kur toreizējā Ukrainas premjere Jūlija Timošenko viņu sagaidīja ļoti vēsi, savukārt Kremļa saimnieks Vladimirs Putins pēc tam Maskavā sagaidījis Fico kā lielu draugu. Kopš tā laika Fico uzskata Ukrainu par nedraudzīgu valsti.

Pēc "Smer" uzvaras vēlēšanās Fico paziņoja, ka Slovākijai ir nopietnākas problēmas nekā Ukrainai. Fico vēl nav pārtraucis humāno palīdzību Ukrainai.

Iepriekšējā Slovākijas valdība bija sniegusi arī militāro palīdzību Ukrainai, piemēram, nosūtījusi "S-300" pretgaisa aizsardzības sistēmu un padomju ražojuma "MiG-29" iznīcinātājus.

"Ukrainai, visticamāk, nepietrūks tas palīdzības apjoms, ko sniedza Slovākija, taču jebkurš zaudējums atbalstā un vienotībā ir ar simbolisku nozīmi," atzīst Slovākijas politologs Braņislavs Kovačiks.

Bijušā premjera Fico atgriešanās pie varas Slovākijā ir sliktas ziņas Ukrainai, jo tādējādi Eiropas Savienībā parādījusies jau otrā valsts, kas ir skeptiski noskaņota pret palīdzības sniegšanu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas agresiju.

Līdz šim ar iebildumiem pret militārās palīdzības sniegšanu Ukrainai bija izcēlies tikai Ungārijas premjers Viktors Orbāns. Situāciju vēl nepatīkamāku dara tas, ka gan Ungārija, gan Slovākija ir Ukrainas kaimiņvalstis.

Varas maiņa drīzumā gaidāma arī Polijā, bet paredzams, ka arī jaunā Polijas valdība turpinās stingri atbalstīt Ukrainu, kā tas bijis līdz šim.

KONTEKSTS:

Slovākijā oktobra sākumā notikušajās parlamenta pirmstermiņa vēlēšanās uzvarēja populistiskā ekspremjera Fico vadītā kreisā partija "Virziens – sociāldemokrātija" ("Smer – SD"). Jau nākamajā dienā pēc vēlēšanām Slovākijas prezidente Zuzana Čaputova aicināja "Smer – SD" līderi Fico mēģināt izveidot koalīcijas valdību.

Analītiķi prognozējuši, ka Fico valdība varētu radikāli mainīt Slovākijas ārpolitiku un tās nostāja varētu līdzināties tai, kāda ir Ungārijas premjerministram Viktoram Orbānam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti