Krievija palaidusi uz Ukrainu rekordlielu skaitu trieciendronu, visvairāk uzbrukts Kijivai

Krievijas karaspēks naktī uz sestdienu ar "Shahed" trieciendroniem ļoti intensīvi uzbruka Kijivai, kur gaisa trauksme ilga apmēram sešas stundas. Ukrainas galvaspilsētā tik vērienīgi ienaidnieka triecieni nebija pieredzēti vismaz kopš pavasara.

Kijivā bija dzirdami sprādzieniem līdzīgi trokšņi un, darbojoties pretgaisa aizsardzībai, atlūzas krita teju visos pilsētas rajonos. Nakts Kijivā pagāja ļoti nemierīgi un trauksmaini.

Krievija vērš pret Kijivu sen nepieredzēta vēriena gaisa triecienus ar droniem
00:00 / 10:06
Lejuplādēt

Krievija naktī no savas teritorijas uz Ukrainu palaida 75 dronus. Ukrainas pretgaisa aizsardzībai izdevās notriekt 71 no tiem. Galvenais trieciena virziens bija Kijiva, un tik liels skaits dronu, kas palaists uz galvaspilsētu, vēl neesot pieredzēts, informēja Ukrainas gaisa spēku pārstāvis Jurijs Ihnats.

"Vēlos pateikties mobilajām pretgaisa aizsardzības vienībām. Tās ir pirmais ešelons, kam ir uzdots notriekt šos uzbrukuma lidaparātus, lai samazinātu mūsu izmantoto zenītraķešu skaitu. Aptuveni 40% no notriektajiem droniem notrieca tieši šīs vienības. Runājot par rekordiem, protams, tāds daudzums, kā šodien, vēl nebija bijis. Iepriekš 45 "Shahed" tika palaisti Vecgada vakarā, nākamajā dienā 39. Diemžēl šodien labojam rekordus. Bet, par laimi, pretgaisa aizsardzība dara brīnumus, kuriem pat Rietumi dažreiz nespēj noticēt."

Krievijas armija "Shahed" dronus nokrāso melnus un pārklāj ar oglekļa šķiedru, kas ir radara signālus absorbējošs materiāls, lai Ukrainas pretgaisa aizsardzībai būtu grūtāk tos notriekt, piebilda Ihnats. 

Ukrainas pretgaisa aizsardzība stājas pretim sen nepieredzēta vēriena Krievijas dronu triecienam
00:00 / 03:37
Lejuplādēt

Krītošās atlūzas nodarīja postījumus elektroapgādes līnijai, vairāk nekā 77 dzīvojamās mājas un 120 iestādes atstājot bez elektrības. Uzņēmumā "Ukrenergo" norādīja, ka Kijivas apgabalā var tikt īstenota ārkārtas elektroenerģijas padeves atslēgšana. Uzņēmuma darbinieki strādā remontdarbos.

Tāpat atlūzas izraisīja citus postījumus un Kijivā dronu atlieku dēļ cieta pieci cilvēki, kuriem palīdzība sniegta uz vietas. 

Pie viena no nakts un rīta apšaudēs Kijivā cietušajiem daudzdzīvokļu namiem Kijivā postījumu aculieciniece bija Latvijas Televīzija. Trieciena vilnī mājai izsisti stikli, sabojāti balkoni, cietuši dzīvokļi, koridori. Cilvēki strādāja gan dzīvokļos, gan koridoros, slaucīja stiklus, mēģinot sakopt savu īpašumu. Ir arī cietušie – mediķi stāstīja, ka cilvēki sagriezušies ar stikliem, ir arī dažādas citas traumas, tostarp emocionālas traumas, jo tas bijis ļoti smags agra rīta pārdzīvojums. Ukraiņi gan uzsver, ka ir stipri un nepadosies.

Masīvais dronu uzbrukums notika laikā, kad Ukrainā piemin holodomora 90. gadadienu.

Kā uzsvēra Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis, uzbrukums tieši piemiņas dienas priekšvakarā bijis apzināts terorisms, un Krievijas vadība lepojas ar spējām nogalināt cilvēkus. Videouzrunā Ukrainas iedzīvotājiem Zelenskis uzsvēra, ka Ukraina turpina strādāt, lai apvienotu pasauli aizsardzībā pret Krievijas teroru, piebilstot, ka teroristu valstij ir jāzaudē un jāatbild par nodarīto.

"Mēs pateicamies visām valstīm, kas izvēlējās taisnīgumu, atzina to oficiāli – atzina holodomoru par noziegumu pret cilvēkiem, pret Ukrainu. Ikvienam, kurš lietas vārdā sauc," uzsvēra Zelenskis. "Pasaulei ir jāapvienojas un jānosoda pagātnes noziegumi. Pasaulei ir jāapvienojas un jāpārtrauc tagadnes noziegumi. Ļaunums netika apturēts, tas netika izpirkts. Mēs apturam to tagad. Ukraina izdzīvos, Ukraina neizies. Ukraina saglabās sevi un patiesību."

Kijivā sestdien atklāja pieminekli holodomora upuriem – vairākiem miljoniem ukraiņu, kurus padomju vara vienā no pasaules vēsturē briesmīgākajiem cilvēka izraisītajiem masu iznīcināšanas gadījumiem 1932. un 1933. gadā nomērdēja badā.

Uz holodomora piemiņas pasākumiem ieradās vairāku valstu augstas amatpersonas. Viņu vidū arī Latvijas prezidents Edgars Rinkēvičs, kurš nakts uzbrukuma laikā devās uz patvertni gaisa trauksmes dēļ.

"Tas ir labs atgādinājums visiem, ka karš ir reāls," uzsvēra Rinkēvičs. "Galvaspilsētai tie uzbrukumi pēdējā laikā nebija tik masveidīgi un tik bieži, man teica Ukrainas premjers. Faktiski šis ir bijis lielākais [uzbrukums] kopš 24. februāra. Ir arī kaut kādi zināmi bojājumi."

Kopā ar Ukrainas prezidentu, viņa sievu un citām ārvalstu un Ukrainas amatpersonām Rinkēvičs sestdien piedalījās holodomora 90. gadadienas atceres pasākumā Kijivas centrā.

Valsts prezidentam sestdien paredzēta arī dalība starptautiskā samitā, kas veltīts graudu izvešanas problemātikai un bada mazināšanai pasaulē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti