Pasaules panorāma

Eksperte: Taivānas jaunais prezidents "Ķīnas melnajā sarakstā"

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules Panorāma

Časivjaras aizstāvji: Tur lido pilnīgi viss

Ukraiņu karavīri: Nedrīkstam pieļaut Časivjaras ieņemšanu

Krievijas karaspēks turpina centienus ieņemt Časivjaras pilsētu Doneckas apgabala Bahmutas rajonā. "Tur lido un krīt pilnīgi viss," tā situāciju raksturo Ukrainas dronu vienības karavīri, kuru brigāde ir tieši iesaistīta gan Časivjaras aizstāvēšanā, gan darbojas Bahmutas rajonā.

Viņi cenšas apturēt Krievijas armijas kolonnas, kas no jau okupētās Bahmutas virzās uz Časivjaru. Karavīri ar droniem turpina uzbrukt arī Krievijas pozīcijām Bahmutā.

LTV filmēšanas grupa Doneckas apgabalā tikās ar Ukrainas 5. atsevišķās uzbrukuma brigādes karavīriem, kas darbojas uzbrukuma dronu vienībā.

Cīņa par augstieni

Vienam no viņiem ir segvārds "Nedēļa", jo pirms kara bija dizaineris izdevumā "Ukrainas nedēļas".

Otrs izraudzījies segvārdu "Spārns", jo civilajā dzīvē patika lidošana ar paraplānu. Savukārt trešais savu segvārdu "Kaķis Behemots" aizguvis no romāna "Meistars un Margarita".

Ukrainas 5. atsevišķās uzbrukuma brigādes karavīri
Ukrainas 5. atsevišķās uzbrukuma brigādes karavīri

Šie karavīri cīnās Bahmutas rajonā, aizstāvot arī Časivjaru.

"Časivjara ir dominējoša augstiene. Ja ienaidniekam to izdosies ieņemt, viņš sev pavērs plašu operatīvo telpu. Tāpēc mēs to nedrīkstam pieļaut, jo vēlāk to būs grūtāk atgūt. Mainīsies daudzu dzīves vietās, kas atrodas netālu no Časivjaras," stāsta "Nedēļa".

Augstienes reljefs ukraiņiem pašlaik sniedz priekšrocības aizsardzībā. "Taču ienaidnieks spiež, un viņu skaits diemžēl lielā mērā dominē," atzīst "Nedēļa".

Ukraiņiem izdodas atvairīt Krievijas uzbrukumus

"Mūsu uzdevums ir novērst viņu pietuvošanos un kājnieku izsēšanos. Mēs un artilērija pie tā strādājam. Mūsu uzdevumi ir paralēli. Mēs pie tā strādājam kopā. Bieži gadās, ka lielākajai daļai tehnikas trāpīts, bet viena tehnikas vienība vai divas var aizbēgt atpakaļ.

Bet kaut kādu iemeslu dēļ viņi nebeidzas. Viņi arvien nāk. Paiet nedēļa, un atkal lien vēl viena kolonna, tad vēl viena. Bet mēs turpinām strādāt," stāsta "Spārns".

"Časivjara jau pa pusei kā Bahmuta, daudz postījumu. Burtiski aizvakar puiši brauca ārā un uzreiz atsūtīja video. Braucot cauri Časivjarai, atlidoja KAB vadāmā aviobumba. Tieši pa skolas ēku. Skola nopostīta, viss izdedzis."

"Kaķis Behemots" tikai iepriekšējā vakarā atgriezies no kaujas pozīcijām.

"Tur ir saspringti, smagi. Ienaidnieka artilērija, "Gradi", KABi – tie strādā visu laiku. No mūsu pozīcijām ir redzamas Časivjaras namu virsotnes.

Mēs redzam, ka tur lido un krīt pilnīgi viss. Apšaudes nerimst. Deg un dārd. Ienaidnieks šauj arī mūsu virzienā ar mīnmetējiem, "Gradiem". Turamies. Cīnāmies. Citādi nevar."

"Spārns" stāsta, ka krievu karaspēks ieņemto Bahmutu tagad izmanto kā bāzi. "Viņi tur nocietinājušies pagrabos, mājās, bunkuros. No turienes viņi brauc šajā virzienā, bet mēs viņus sagaidām un cenšamies nelaist tālāk. Pagaidām mums tas izdevies."

Šis ir tehnoloģiju karš

Ukrainas frontē arvien aktīvāk tiek izmantoti arī nakts redzamības uzbrukuma FPV droni, kas ienaidniekam sarežģī pārvietošanos arī tumsas aizsegā. Pret ienaidnieku tos arvien aktīvāk sākusi izmantot arī šī vienība.

Ukrainas armijas karavīrs ar segvārdu "Spārns"
Ukrainas armijas karavīrs ar segvārdu "Spārns"

"Tā bija interesanta pirmā diena, kad tikko saņēmām pirmos desmit nakts dronus. Tajā brīdī nebija aktuālās izlūkošanas informācijas par Bahmutu, tobrīd nelidoja mūsu nakts izlūkošanas droni. Un vienkārši uz labu laimi nolēmām izmēģināt un lidot uz Bahmutu ar mūsu nakts FPV dronu," stāsta "Spārns".

"Lido pār Bahmutu, un te lukturu gaismas – brauc "Kamazs", tāds jauns un glīts. Nebija skaidrs, vai veda munīciju vai cilvēkus, jo nebija neviena drona, kas nofilmētu trieciena brīdi. Bet pilots ieraudzīja, ka mērķis ir, un aiziet trāpījums. Saku – lidojam vēlreiz! Aizlidojam, un vēl viens "kamaziņš" Bahmutā. Krievi tam nebija gatavi."

"Bahmutā viņi tehniku slēpj pagrabos, kaut kur garāžās. Esam to uzgājuši gan dienā, gan naktī un pie iespējas arī uzbrukuši. Piemēram, lido drons "Maviks", un redz, ka privātmāju rajonā garāža, un garāžas durvis no apakšas mazliet pavērtas. Un tur skaidri redzama bruņutransportiera aizmugure. Labdien! Pa turieni nosūtam divus FVP dronus, līdz viss izdeg," vēsta "Spārns".

"Nedēļa" atzīst, ka šis ir tehnoloģiju karš. "Tas viss ienesis ļoti dinamiskas korekcijas kara vešanā. Faktiski katru dienu ir jauns izaicinājums.

Lietas, kas bija jāatrisina jau vakar. Jo uzdevumi ir jāizpilda. Viss ir ļoti saistīts un mainās ļoti dinamiski. Ienaidnieks meklē visādas iespējas pretdarboties."

Ukrainai nepieciešams lielāks atbalsts

Ukraiņu karavīriem frontē ir grūti saprast dažu rietumvalstu nostāju, kas vilcinās piegādāt palīdzību ukraiņiem un iebilst pret triecieniem Krievijas teritorijā, piemēram, pa naftas bāzēm.

Ukrainas armijas karavīrs ar segvārdu "Nedēļa"
Ukrainas armijas karavīrs ar segvārdu "Nedēļa"

"Es vispār nesaprotu dažas Rietumu lielvalstis. Varbūt tā ir atkarība no naftas dolāriem. Bet, ja kāds tic Dievam, tad viņsaulē to naudu tāpat nepaņemsi līdzi. Kāpēc viņi tā? Tās pašas Savienotās Valstis. Jā, tās palīdz, bet nepietiekami.

To valsti, Krieviju, jau sen varēja nolikt pie vietas, ja tikai visi sanāktu kopā un iedotu pa pakaļu tam nesaprotamajam cilvēkam Maskavā," spriež "Nedēļa".

"Vajag vairāk aprīkojuma, vairāk cilvēku. Jo cilvēki šeit tagad praktiski neatpūšas. Puiši ierodas no savām pozīcijām, un viņiem ir tikai diena, lai izmazgātu mantas, nedaudz atjēgtos, un tad jau jāgatavojas nākamajam braucienam. Visi strādā."

Pienākums aizstāvēt dzimteni

Karavīrs ar segvārdu "Kaķis Behemots" ir mobilizēts, armijā aptuveni pusgadu. Viņš atzīst – kā daudziem Ukrainā, bija bail pašam pieteikties armijā, bet, tiklīdz pienāca pavēste – nekavējoties devās karavīru rindās.

Ukrainas armijas karavīrs ar segvārdu "Kaķis Behemots"
Ukrainas armijas karavīrs ar segvārdu "Kaķis Behemots"

"Nav svarīgi, ko es gribu. Tas ir mans pienākums. Dažām no manām vēlmēm jāpaliek otrajā plānā. Jo, ja atnāks ienaidnieks, tad viņš ar uguni izdedzinās pilnīgi visu, un nebūs vairs nekā," atzīst "Behemots".

"Nebūs svarīgi, ko es gribu, nebūs nozīmes civilajai dzīvei, ko es dzīvoju un ko es darīju pirms kara. Tā vienkārši vairs nepastāvēs. Tā tiks iznīcināta. Tāpēc tas ir mans pienākums. Tas ir mans konstitucionāls pienākums.

Tas ir mans ukraiņa pienākums. Ir jāpārvar bailes un jāiet uz mērķi. Un mūsu mērķis ir uzvara."

5. brigāde ir uzbrukuma un kājnieku brigāde, tās sauklis – "Šķēpa smailē".

Ukrainas 5. atsevišķās uzbrukuma brigādes zīmotne
Ukrainas 5. atsevišķās uzbrukuma brigādes zīmotne

"Pirmie iespaidi, kad ierados brigādē un ieraudzīju emblēmu un saukli, es tur saskatīju nevis šķēpu, bet gan zibeni. Un zibens ir mūsu senā pērkona dieva Peruna zīme. Gan mūsu slāvu, gan arī jūsu baltiešu mitoloģijā. Kurš aizsargāja zemi un veda mūsu karotājus cīņā. Un es emblēmā redzu ne šķēpu, bet zibeni. Mūsu senču senā dieva zibeni, kurš aizsargāja mūsu zemi ar uguni no debesīm," secina "Kaķis Behemots".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti