Lietuvas politisko krīzi piedāvā risināt ar pirmstermiņa Seima vēlēšanām vai valdības demisiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Lietuvā turpinās nopietna politiskā krīze, ko izraisīja pārmetumi valdošās koalīcijas politiķiem, kas tika vainoti par necaurskatāmu naudas izlietošanu.

Lietuvas tiesībsargājošās institūcijas pašlaik izmeklē aizdomas par iespējamu pašvaldības līdzekļu piesavināšanos vairākās pašvaldībās, to vidū Paģēģos, Šilutē, Neringā, Šauļos, Kauņā un Kauņas rajonā.

Lietuvas politisko krīzi piedāvā risināt ar pirmstermiņa Seima vēlēšanām vai valdības demisiju
00:00 / 03:38
Lejuplādēt

Valdošā konservatīvā partija "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" aicinājusi izsludināt pirmstermiņa parlamenta vēlēšanas. Ja tādas netiks izsludinātas, atlūgumu iesniegšot konservatīvo līdere, Lietuvas premjere Ingrīda Šimonīte, kas nozīmētu visas valdības krišanu.

Oficiālo pieprasījumu par pirmstermiņa parlamenta vēlēšanām "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" plāno iesniegt Seimā jūnija sākumā. Par to Latvijas Radio informēja konservatīvo frakcijas pārstāvis Viļus Semeška.

Viņaprāt, šādā veidā valdošie varētu atgūt sabiedrības uzticību, kas tika zaudēta pēc skandāla par pašvaldības līdzekļu iespējamu piesavināšanos.

Skandāla dēļ jau demisionējusi Lietuvas izglītības ministre Jurgita Šugždiniene.

"Tas izraisīja valsts krīzi. Tagadējo parlamentāriešu vidū ir daudz tādu, kas agrāk bija pašvaldību deputāti. Radās daudz jautājumu parlamentāriešiem un palielinājās sabiedrības neapmierinātība. Tāpēc valdošās partijas "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" prezidijs piedāvāja vienkārši sarīkot jaunas vēlēšanas un tādā veidā restartēt visu politisko sistēmu. Ir acīmredzama vēlētāji neuzticība – necaurspīdīga nodokļu maksātāju naudas izlietojuma dēļ," atzīst Semeška.

Pirmstermiņa vēlēšanas Lietuvā var izsludināt, ja tās atbalsta vismaz 85 no 141 Seima deputāta. Partijai "Tēvzemes savienība – Lietuvas kristīgie demokrāti" ir tikai 50 mandāti. Tāpēc šonedēļ uz sarunām tika aicināti gan koalīcijas biedri, gan opozīcijas pārstāvji. Gan vieni, gan otri atteikušies atbalstīt šo ideju.

Liberāļu kustība šādas metodes neuzskata par pareizām, žurnālistiem skaidroja Seima spīkere Viktorija Čmilīte-Nilsena.

"Mēs neuzskatām pirmstermiņa vēlēšanas par pareizu lēmumu. Mēs domājam, ka tas ir sasteigts.

Tiek mēģināts risināt pavisam ne to problēmu, un pavisam ne tajā vietā. Un mēs acīmredzot netaisāmies šo priekšlikumu atbalstīt."

Savukārt opozīcijā esošās demokrātu frakcijas "Lietuvas vārdā" priekšsēdētājs Sauļus Skvernelis intervijā "Lietuvos Rytas" pavēstīja, ka esot jāsāk ar valdību.

"Pirmais loģiskais solis ir jāsper valdībai. Tad rodas pamats runāt par vēlēšanām. Kamēr valdība strādā, un ja viņa var strādāt – priekš kam tās vēlēšanas?"

Ja Seims neatbalstīs priekšlikumu par pirmstermiņa vēlēšanām, premjerministre Šimonīte draud demisionēt kopā ar visu valdību. Ceturtdien viņa publiskoja arī "plānu B".

Seims varot izteikt neuzticību valdībai, un tad pēc tās ierosinājuma parlamenta pirmstermiņa vēlēšanas varot izsludināt Lietuvas prezidents Gitans Nausēda.

Prezidents, kurš arodas vizītē Parīzē, gan paziņoja, ka parlamenta pirmstermiņa vēlēšanu izsludināšana būtu viens no pēdējiem atlikušajiem Lietuvas pašreizējās politiskās krīzes risinājumiem.

KONTEKSTS:

Lietuvā izcēlies korupcijas skandāls, kas izraisījis politisko krīzi. Skandālā ierauti izglītības, kultūras un finanšu ministri, kuri savulaik, būdami Kauņas domes locekļi, izmantojuši pašvaldības līdzekļus, bet nespēj pamatot to izlietojumu.

Skandālā ierautas teju visas politiskās partijas, vislielākajās  kritikas krustugunīs ir nonākuši vairāki ministri. Izglītības un sporta ministre Jurgita Šugždiniene jau atkāpusies no amata.

Skandāls ir pārāk liels, lai Lietuvas valdība turpinātu strādāt, uzskata Lietuvas valdošās partijas "Tēvzemes savienība" vadītājs, ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis.

Aicinājumam rīkot Seima pirmstermiņa vēlēšanas ir jāsaņem parlamenta atbalsts. Pirmstermiņa vēlēšanas var izsludināt, ja šādu soli atbalsta vismaz 85 no 141 Seima deputāta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti