Sociologi: Dažiem Krievijas propagandas vēstījumiem izdodas sasniegt ukraiņus

Pēdējā gada laikā dažiem Krievijas propagandas vēstījumiem ir izdevies sasniegt ukraiņus, īpaši tas attiecas uz stāstiem par šķietamo šķelšanos, secināts Kijivas Starptautiskais socioloģijas institūta pētījumā.

Ukraina ir tikusi pakļauta Krievijas dezinformācijai jau gana sen, vēl ilgi pirms pilna mēroga Krievijas iebrukuma. Un par Krievijas propagandu Ukrainā tieši pēdējā gada laikā ar atklājumiem dalījušies ukraiņu sociologi. Te nav iepriecinoši, jo sociologi norāda, ka daži Krievijas propagandas vēstījumi ukraiņu vidū gūst panākumus.

Situācija vēl neesot katastrofāla, taču tā prasa tūlītēju atbildi no varas iestādēm saistībā ar valsts informācijas politiku.

Kijivas Starptautiskais socioloģijas institūts (KIIS) veica pētījumu par Krievijas propagandas izplatītajiem stāstiem par šķietamo šķelšanos. Secināts, ka vairāk respondentu nekā pirms gada uzskata, ka starp valsts politisko vadību un militāro pavēlniecību pastāv nopietns konflikts.

Tāpat pieaudzis to cilvēku skaits, kuri uzskata, ka Rietumi no Ukrainas ir noguruši, Rietumu atbalsts vājinās un tas radīs spiedienu uz varas iestādēm par piekāpšanos Krievijai.

Institūta izpilddirektors Antons Hrušeckis skaidroja, ka tendence par uzticības pieaugumu šiem Krievijas propagandā balstītajiem naratīviem ir satraucoša. Taču skaitļi joprojām neesot vērtējami kā augsti.

Viņš neizslēdz, ka drūmāku noskaņojumu ietekmē vairāki faktori: pieaugošais iedzīvotāju nogurums, Krievijas propagandas nepārtrauktā darbība un tas, ka nav realizējušās kādas iedzīvotāju cerības saistībā ar Ukrainas spēku pretuzbrukumu.

"Neviens nerunā par neveiksmēm, bet cilvēki ir sapratuši, ka šis karš ilgs ilgu laiku," norādīja Hrušeckis.

Un tas pasliktina psiholoģisko noskaņojumu, jo pirms vasaras daudzi cilvēki cerēja, ka rudens nesīs daudz pozitīvākas ziņas. Varbūt līdzīgi kā pagājušajā rudenī, kad ukraiņi varēja priecāties par okupētās Harkivas apgabala daļas un Hersonas atbrīvošanu, kā arī dažu "Azovstaļ" aizstāvju atgriešanos no gūsta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti