Ukraiņi kara gadadienā: Ja neuzvarēsim tagad, būs jākaro arī mūsu bērniem. Latvijas Radio reportāža no Kijivas

Aizvadītie divi gadi, kuru laikā Ukrainas tautai nācies cīnīties pret pilna mēroga Krievijas uzbrukumu, bijuši ļoti smagi, sarunā ar Latvijas Radio atzīst Ukrainas galvaspilsētas Kijivas ielās satiktie cilvēki. Taču viņi ir apņēmības pilni turpināt cīņu, lai neļautu okupantiem sabojāt Ukrainas nākotni.

Latvijas Radio korespondente Indra Sprance uzrunāja cilvēkus Kijivas ielās.

Indra Sprance: Ar kādām sajūtām jūs sagaidāt 24. februāri?

Ukrainas iedzīvotāji par kara gadadienu
00:00 / 01:42
Lejuplādēt

Nastja: "Skumji, ļoti sāpīgi. Sāpīgākais ir tas, ka ar tādiem kaimiņiem dzīvojam."

Dmitro: "Nav nekādu sajūtu. Kā bija līdz šim, tā ir arī tagad. Šie divi gadi man ir bijuši smagi. Es pats esmu policists, Doneckas apgabalā darbojos, tagad tikai esmu atbraucis brīvdienās. Nav tāda sajūta, ka rīt būs kaut kāds uzbrukums. Es domāju, ka nekas nebūs, jo visi baidās par šo datumu, bet es nepārdzīvoju pagaidām."

Mēs varam atbalstīt Ukrainu ar ziedojumiem

Mēs varam atbalstīt Ukrainu ar ziedojumiem

Ukrainas tautai joprojām ir vajadzīga praktiskā palīdzība, tādēļ Latvijas sabiedriskie mediji sadarbībā ar Ziedot.lv aicina ziedot akūti nepieciešamo lietu iegādei.

Ziedot iespējams, zvanot pa tālruni 90204020 (maksa par zvanu – 1,50 eiro ar PVN) vai tiešsaistē ziedot.lv/ukrainai.

Visu saziedoto naudu sadarbībā ar Ukrainas vēstniecību Latvijā novirzīs Ukrainas atbalstam.

Svetlana: "Mēs esam no Doneckas atbraukuši uz šejieni, tāpēc mēs drusku savādāk pret to izturamies.

Mēs jau esam pieraduši pie tā. Bailes nav, bet sajūtas ir tādas, it kā visa dzīve jau desmit gadus ir aizgājusi kaut kā ne to ceļu."

Romāns: "Ne ar kādām. Kādas var būt sajūtas, kad iznīcina ukraiņus?"

Karina: "Mēs vēl vakar pieminējām to pēdējo dienu, kad... tagad runāju un skudriņas pa muguru skrien… kad likās viss labi un bija kādi plāni un mērķi dzīvei un kā tas viss aprāvās... Vai tiešām tas nekad vairs neatkārtosies - ka mēs varētu neuztraukties par to, ka mūsu dzīvības ir apdraudētas?"

Indra Sprance: Kāds ir jūsu viedoklis - cik veiksmīgi Ukraina cīnās pret okupantiem?

Ukrainas iedzīvotāji par cīņu pret okupantiem
00:00 / 02:32
Lejuplādēt

Nastja: "Ja godīgi, skatoties uz mūsu vīriem, gribas katru noskūpstīt, jo…(sāk raudāt)…man pašai daudzi radinieki un tuvinieki ir tur. Un katru reizi, kad skaties kādus jaunus video sociālajos tīklos, nesaproti, kur viņi tik daudz spēka ņem, lai jau divus gadus izturētu "maskaļus". Tos radījumus...

Un sliktākais ir tas, ka tu saproti - ja tagad notiks kādas pārrunas vai kas cits, tad pēc gadiem desmit viņi darīs to pašu. Ja viņus tagad neapturēs, tad mūsu bērni karos."

Dmitro: "Nu, pagaidām - jūs redzat, aizsardzībā sēžam. Ceru, ka tālāk būs progress. Informācija ir, ka tālāk mums būs labāk, vajag mazliet pagaidīt. Tā es jums teikšu no tā, ko es zinu. Mums vajag vairāk palīdzības no mūsu partneriem, jo mums ir ļoti.. negribu neko lieki teikt, bet mums ir maz."

Ukrainas iedzīvotājs Dmitro
Ukrainas iedzīvotājs Dmitro

Svetlana. "Ja runājam par mūsu karavīru cīņassparu - kopumā varonīgs. Un daļa sabiedrības, kas palīdz - šai ziņā ir veiksmīgi. Bet, kas attiecas uz palīdzību.. jo, protams, salīdzinot Krieviju un Ukrainu - diemžēl mēs nevaram stāvēt pretī un protams mums ir nepieciešama palīdzība. No šīs puses raugoties, mūsu viedoklis ir, ka ir par maz - mums nepietiek."

Romāns: "Ukraina veiksmīgi cīnās, bet tā sauktie palīgi tikai rada iespaidu, ka palīdz, bet patiesībā gaida - kaut nu Ukraina ātrāk paceltu savas ķepiņas gaisā un atdotu savu teritoriju, lai viņiem būtu vieglāk pārsūknēt naftu no Krievijas un Maskavijas un vieglāk būtu tirgot."

Karina: "Ja salīdzinātu apmērus okupantiem - kas ir vislaipnākais vārds, kādā viņus var raksturot - tad es uzskatu, ka mēs esam ne vien vienkārši varoņi. Mēs esam supervīrieši un supersievietes. Katrs savā frontē un kopumā visi cilvēki, kas te ir.. ne tikai viņi, bet arī tie, kas mums palīdz.. man tie nav vienkārši cilvēki, viņi ir pārcilvēki."

Indra Sprance: Dažādās sabiedriskās domas aptaujās tiek norādīts, ka par otru lielāko problēmu uzreiz pēc kara ukraiņi uzskata korupciju. Kāds ir jūsu viedoklis, cik veiksmīgi notiek cīņa pret korupciju?

Ukrainas iedzīvotāji par cīņu pret korupciju
00:00 / 01:44
Lejuplādēt

Nastja: "Daudz korupcijas gadījumi tiek atklāti. Veiksme ir tajā, ka sabiedrībā tam ir publicitāte, un tomēr tas notiek efektīvāk, nekā līdz šim. Manuprāt, problēma vispirms nav augstākajā varā, bet gan sabiedrībā un vidējā līmenī, jo ir lietas par ko atbild vadība un ir lietas, par ko atbild sabiedrība. Katram ir jāsāk ar sevi - nedot kukuļus, nemēģināt kaut kā krāpties un tamlīdzīgi."

Dmitro: "Godīgi sakot, nenotiek nekādi. Kāda bija, tāda arī ir."

Svetlana: "Mēs domājam - un tas ir arī manu tuvāko viedoklis - ka nav veiksmīgi. Un ir ļoti biedējoši, ka kara laikā daudzi pie varas esošie izmanto karu, lai kļūtu bagātāki."

Romāns: "Es jums teikšu tā - Ukraina ar to cīnās, tikai tā dēvētā vara ar to necīnās. Vara, kas šobrīd valda Ukrainā. Lieli parazīti - nauda aiziet kabatās, bet karam neko nedod un cilvēkiem nekas nedod. Tas arī viss."

Karina: "Ukraina cīnās, bet jūs taču saprotat, ka šobrīd prioritāte ir karš un uzvara pār okupantiem. Nevar tagad nolikt par prioritāti cīņu ar korupciju, ja katru dienu mēs redzam simtiem bojā gājušo."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti