Ukrainā kopš pilna mēroga kara fiksēti 2500 Krievijas pastrādāti noziegumi pret vidi

Krievija kopš pilna mēroga iebrukuma Ukrainā ir pastrādājusi 2500 noziegumus pret vidi, tā konferencē "United for Justice. United for Nature" sacīja Ukrainas ekonomikas ministre Jūlija Sviridenko. Līdz šim lielāko postu Ukrainas dabai nodarījusi Kahovkas hidroelektrostacijas uzspridzināšana.

"Karš turpinās, un Krievija turpina pastrādāt noziegumus [pret vidi], katru dienu nodarot kaitējumu tai. Līdz šim ir dokumentēti 2500 noziegumi pret vidi," viņa teica.

Sviridenko arī uzsvēra, ka katra kara diena Ukrainai nozīmē aptuveni 120 miljonu eiro zaudējumus, vēstīja tīmekļa medijs "Radio Brīvā Eiropa/Radio Brīvība" .

"Viņi [okupanti] nežēlīgi nogalina ukraiņus, iznīcina mūsu pilsētas un ciemus, iznīcina mūsu mežus, plašos dabas resursus, laukus un ezerus. Viņi mīnē ceļus un ēkas, mīnē ūdensapgādes sistēmu," viņa uzsvēra.

Sprādziens Kahovkas hidroelektrostacijā ir izraisījis katastrofālas sekas cilvēkiem un videi, sacīja ministre. 

"Viens miljons ukraiņu ir zaudējuši piekļuvi dzeramajam ūdenim, 100 000 cilvēku 80 apdzīvotās vietās ir cietuši plūdos, un 140 000 cilvēku ir palikuši bez elektrības," viņa teica, piebilstot, ka dabas atjaunošanu nevar sākt bez atmīnēšanas.

Ukraina pirmo reizi tās vēsturē kā kara noziegumus izmeklē noziegumus pret vidi, iepriekš pauda  Ukrainas ģenerālprokurors Andrijs Kostins.

6. jūnija rītausmā kļuva zināms, ka Kahovkas hidroelektrostacijas aizsprosts ir sagrauts. Ukraina apsūdzējusi Krieviju šī dambja uzspridzināšanā, savukārt Kremlis to nodēvēja par Kijivas apzinātu sabotāžu.

Rietumvalstu pārstāvji, komentējot dambja iznīcināšanu, tieši nenorādīja, ka to uzspridzinājusi Krievija, tomēr uzsvēra Maskavas atbildību par notikušo, jo tieši Krievija pērnā gada 24. februārī veica pilna mēroga iebrukumu Ukrainā un okupēja daļu Hersonas apgabala, tostarp arī hidroelektrostaciju.

Aizsprosta sagraušana izraisīja plašu teritoriju applūšanu lejpus upes, ūdenskrātuves seklumu augšpus upes un dzeramā ūdens trūkumu reģionā.

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti