Panorāma

Konkurss uz LIAA direktora amatu izbeigts bez rezultāta

Panorāma

Evika Siliņa (JV): Paļaujos uz izmeklētāju darbu

Ko Ukrainai nozīmē ASV 61 miljardu vērtais atbalsts?

Hodžess par ASV atbalstu Ukrainai: Kremlī sapratīs – viņu plāns gaidīt mūsu padošanos ir izgāzies

Līdz ar balsojumu republikāņu kontrolētajā ASV Pārstāvju palātā mēnešiem gaidītais 60 miljardu dolāru vērtais militārais atbalsts Ukrainā pārvarējis lielāko šķērsli. Pēc galīgā balsojuma demokrātu kontrolētajā Senātā, kas varētu notikt jau rīt un ir vairāk birokrātiska procedūra, jo pirmo reizi Senāts militāro palīdzību atbalstīja jau februārī, – Pentagons ir gatavs palīdzību nosūtīt nekavējoties.

Pusgads ASV militārā atbalsta gaidās Ukrainai izmaksāja dārgi. Resursu trūkuma dēļ Kijiva oktobrī zaudēja iniciatīvu kaujas laukā un kopš tā laika ienaidniekam zaudējusi vairāk nekā 500 kvadrātkilometru plašas teritorijas. Turklāt tas Krievijai devis laiku sagatavoties vasarā gaidāmajai ofensīvai.

Tāpēc ASV republikāņu balsojums pēc ilgas vilcināšanās Ukrainai dod cerību. Pentagons sola rīkoties ātri, jo palīdzība jau tikusi sagatavota iepriekš, kā arī ASV ir ieroču noliktavas Eiropā, kas atļauj ātras piegādes.

Ukrainas akūtākās vajadzības – "Patriot" pretgaisa aizsardzības sistēmas un munīcija un tālās darbības raķetes ATACMS, kuras spēj nolidot līdz 300 kilometru un ar kurām Ukraina cer iznīcināt okupantu komandposteņus un ieroču noliktavas Krimā.

Šai palīdzībai būs ne tikai militārs, bet arī politisks efekts.

"Stratēģisko efektu uzreiz jutīs Kremlī, kur sapratīs, ka viņu plāns – gaidīt mūsu padošanos – ir izgāzies," norādīja bijušais ASV armijas komandieris Eiropā Bens Hodžess.

"Ukrainai šī palīdzība ļaus stabilizēt fronti, iegūt laiku armijas atjaunošanai un savas aizsardzības industrijas spēju stiprināšanai," viņš turpināja.

No 60 miljardiem 23 miljardus ASV izmantos savu militāro krājumu papildināšanai, kas paver iespēju turpmākām militārajām piegādēm Ukrainai, 14 miljardi paredzēti bruņojuma iepirkšanai Kijivai, 11 miljardi – ASV militārajām operācijām reģionā un sadarbības uzlabošanai starp Kijivu un Vašingtonu un vēl 8 miljardi ir nemilitāra rakstura palīdzība.

Likumprojektā iekļauta arī iespēja ASV izmantot valstī esošos 5 miljardus Krievijas centrālās bankas aktīvu Ukrainas atjaunošanai.

"Šai ASV militārajai paketei varētu būt signalizējošs efekts – tas palīdz ne tikai Ukrainas morālei, bet arī citiem ASV sabiedrotajiem. Ja Amerika sper soli pirmā, citas valstis arī jutīsies ērtāk, sniedzot papildu palīdzību," vērtēja Džefrijs Praiss, pētnieks Džona Hopkinsa Starptautisko attiecību studiju skolā.

Tiesa, eksperti atzina, ka Krievijas uzbrukumi varētu pieņemties spēkā, izmantojot laiku, līdz Ukrainā nonāks viss atbalsts. Tāpat arī šis balsojums nekliedē šaubas par ilgtermiņa palīdzību no ASV, kur jau rudenī gaidāmas prezidenta vēlēšanas.

"Chatham House" pētnieks Timotijs Ešs norāda, ka vienīgais veids, kā nodrošināt Ukrainas uzvaru karā, ir nododot valstij rietumvalstīs iesaldētos 330 miljardus  Krievijas līdzekļu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti