Medijs: Nīderlandes premjera kandidatūru NATO vadītāja amatam atbalsta divas trešdaļas alianses valstu

Vairākas NATO dalībvalstu amatpersonas paziņojušas par atbalstu šībrīža Nīderlandes premjerministra Marka Rutes kandidatūrai alianses ģenerālsekretāra amatam. Līdzšinējā NATO ģenerālsekretāra Jensa Stoltenberga pilnvaru termiņš beigsies oktobrī, taču jau tagad tiek aktīvi diskutēts par to, kas ieņems viņa vietu.

NATO dalībvalstīm šā gada oktobrī būs jāizvēlas jauns alianses vadītājs. Arvien vairāk izskan atbalsts pašreizējam Nīderlandes premjerministram Markam Rutem. Viņš gan nav komentējis savas kandidatūras izvirzīšanu un norādīja, ka vismaz šobrīd nerunās par iespēju vadīt aliansi.

Taču vairākas valstis jau izteikušas gatavību atbalstīt Rutes kandidatūru. Amatpersona no Baltā nama medijam "Politico" apliecināja, ka ASV prezidents Džo Baidens atbalsta Nīderlandes premjerministru NATO ģenerālsekretāra amatā.

Amatpersona gan vēlējās palikt anonīma, jo Baidens vēl nav publiski izteicies par atbalstu Rutem. Par viņa kandidatūras atbalstu pavēstījusi arī kāda Lielbritānijas valdības amatpersona, uzsverot, ka ļoti stingri atbalsta Rutes nonākšanu amatā pēc Stoltenberga pilnvaru beigām.

"Politico" ziņoja, ka Rutes nonākšanu alianses vadītāja amatā atbalsta aptuveni divas trešdaļas NATO dalībvalstu.

Par Rutes kandidatūras izvirzīšanu un atbalstu bloka dalībvalstis cer vienoties līdz alianses samitam jūlijā. Taču saņemt vienbalsīgu atbalstu nebūs viegli. Paredzams, ka Turcija un Ungārija iebildīs pret viņa vai jebkura cita kandidāta atbalstu.

Rute līdzšinējā Nīderlandes premjerministra amatā izrādījis lielu atbalstu Ukrainai, kā arī asi kritizējis Putinu.

Viņš arī bija viens no pirmajiem valstu vadītājiem, kurš paziņoja par iznīcinātāju F-16 nodošanu Ukrainas rīcībā. Dažādi notikumi, kas saistīti ar šiem iznīcinātājiem, Ukrainā šonedēļ apspriesti daudz.

Par F-16 nodošanu Ukrainai, pilotu apmācību un iespējamu triecienu veikšanu Krievijas teritorijā intervijā "Radio brīvā Eiropa" sacīja NATO ģenerālsekretārs Jenss Stoltenbergs.

"Mums ir jāieklausās militārajos ekspertos par to, kad mēs būsim gatavi vai mūsu sabiedrotie būs gatavi sūtīt un piegādāt F-16 iznīcinātājus. Jo ātrāk, jo labāk. (..) Karš Ukrainā ir agresijas karš, un Ukrainai ir tiesības uz pašaizsardzību, tostarp šaut pa leģitīmiem Krievijas militāriem mērķiem ārpus Ukrainas," teica Stoltenbergs.

Tikmēr atsevišķas NATO dalībvalstis nav tik drosmīgas ļaut Ukrainai veikt triecienus pa mērķiem Krievijas teritorijā.

Ceturtdien Vācijas parlaments noraidīja opozīcijas iesniegto rezolūciju par spārnoto raķešu "Taurus" piegādi Ukrainai.

Kanclers Olafs Šolcs līdz šim bloķējis šo raķešu nodošanu Ukrainai, paužot bažas, ka tālās darbības rādiusa raķetes varētu tikt izmantotas Krievijas teritorijas apšaudīšanai. Tādēļ nevēlās eskalēt karadarbību. Tikmēr opozīcijā esošo konservatīvo līderis, kurš izvirzīja rezolūciju, sacīja, ka Ukraina joprojām nesaņem visus materiālus, kas tai nepieciešami, lai atvairītu Krievijas agresiju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti