Krievijā aizturēts terorists un armijas vadības kritiķis Strelkovs

Krievijas varasiestādes piektdien aizturējušas ar specdienestiem cieši saistīto Igoru Girkinu (plašāk pazīstams kā Strelkovs), kurš asi kritizējis Krievijas karaspēka vadību par neveiksmēm karadarbībā Ukrainā. Par viņa aizturēšanu vēsta Strelkova sieva un Krievijas mediji. Maskavas tiesa viņam noteikusi drošības līdzekli apcietinājumu līdz 18. septembrim.

ĪSUMĀ:

  • Par Strelkova aizturēšanu ziņo viņa sieva un advokāts.
  • Strelkovs esot apsūdzēts pēc Krievijas kriminālkodeksa panta par "ekstrēmismu".
  • Tiesa viņam piespriedusi drošības līdzekli apcietinājumu līdz 18. septembrim.
  • Viņš asi kritizējis Krievijas karaspēka vadību par neveiksmēm karā pret Ukrainu.
  • Novērotāji spriež, ka līdz šim Strelkovu sargāja ietekmīgi atbalstītāji Krievijas specdienestu vadībā.
  • 2014. gadā Strelkovam bija būtiska loma Krievijas sāktajā karadarbībā pret Ukrainu.
  • Nīderlandes tiesa viņam aizmuguriski piespriedusi mūža ieslodzījumu par "MH17" pasažieru lidmašīnas notriekšanu.

52 gadus vecais Strelkovs ir bijušais Krievijas specdienestu virsnieks, kurš 2014. gadā aktīvi piedalījās Krimas aneksijā un karadarbībā Ukrainas austrumos, ko uzsāka Maskavas atbalstītās kaujinieku vienības.

Strelkovs arīdzan ir atbildīgs par 2014. gada vasarā notikušo "Malaysia Airlines" pasažieru lidmašīnas notriekšanu virs Ukrainas un 298 cilvēku nāvi. Nīderlandes tiesa pagājušogad viņam aizmuguriski piesprieda mūža ieslodzījumu.

"Šodien ap pulksten 11.30 pie mums ieradās Izmeklēšanas komitejas pārstāvji. Manis tobrīd nebija mājās," Strelkova "Telegram" kanālā raksta viņa sieva Miroslava Reginska.

"Drīz, pēc šveicara teiktā, viņi aizveda manu vīru nezināmā virzienā.

No draugiem man izdevās noskaidrot, ka viņam izvirzītas apsūdzības pēc Krievijas kriminālkodeksa 282. panta (ekstrēmisms)."

"Par vīra atrašanās vietu man nekas nav zināms; viņš nav izgājis uz sakariem," raksta Reginska.

Ziņas par Strelkova aizturēšanu apstiprinājis arī viņa advokāts.

Vēlāk pēcpusdienā Krievijas medijos parādījās video kadri no Maskavas tiesas zāles. Tiesa viņam noteikusi drošības līdzekli apcietinājumu līdz 18. septembrim.

Pats Strelkovs lūdzis tiesai piemērot viņam mājas arestu. Viņš arī minēja, ka viņam ir sirds stenokardija. Pie tiesas nama aizturētā atbalstam pulcējušies aptuveni 50 cilvēku. Viens no Strelkova atbalstītājiem aizturēts.

Par "publiskiem aicinājumiem uz ekstrēmismu" Strelkovam draud līdz pat piecu gadu cietumsods. 

2014. gadā Strelkovs ieņēma separātistu pasludinātās un Krievijas atbalstītās "Doneckas Tautas Republikas" aizsardzības ministra amatu.

Ukrainas varasiestādes viņu uzskata par teroristu; Strelkovs ir iekļauts Eiropas Savienības, ASV un citu valstu sankciju sarakstos.

Strelkovs bija Doneckas kaujinieku komandieris, kad 2014. gada 17. jūlijā virs Austrumukrainas tika notriekta "Malaysia Airlines" pasažieru lidmašīna, kas bija ceļā no Nīderlandes uz Malaiziju. Katastrofa izdzēsa 298 cilvēku dzīvību.

Nīderlandes veiktā izmeklēšana noskaidroja, ka pasažieru lidmašīna tika notriekta ar Krievijas piegādāto "Buk" raķešu sistēmu.

Nīderlandes tiesa pagājušogad atzina Strelkovu par vainīgu lidmašīnas notriekšanā. Viņam aizmuguriski tika piespriests mūža ieslodzījums. Krievija gan atteikusies viņu izdot Nīderlandei.

Pēdējos gados Strelkovs vairāk ir pazīstams kā "militārais blogeris", piemēram, "Telegram" vietnē viņam ir ap 875 000 sekotāju.

Pēc tam, kad Krievijas karaspēks pagājušā gada februārī sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, Strelkovs ir asi kritizējis Krievijas karaspēka vadību par neveiksmēm frontē.

Strelkovs ir krievu šovinists, kurš šo uzbrukumu uzskata par pamatotu, bet ir neapmierināts ar nepietiekami efektīvo okupantu armijas darbību cīņā pret Ukrainas aizstāvjiem.

Kara pretiniekiem, kas uzdrošinājušies iestāties pret šo karu, Krievijā draud bargs sods, bet Strelkovs līdz šim varējis brīvi izklāstīt savus uzskatus. Krievijas politikas novērotāji spriež, ka viņam ir ietekmīgi atbalstītāji Krievijas specdienestu vadībā.

BBC krievu redakcijas korespondents Iļja Barabanovs spriež, ka rīkojums neaiztikt Strelkovu bija dots no pašas Krievijas varas vertikāles virsotnes.

"Viņu neaiztika 17 kara mēnešus, lai gan viņš atļāvās daudz asākus izteikumus par "speciālās militārās operācijas" gaitu nekā politiķis Iļja Jašins, kuram piesprieda 8,5 gadu cietumsodu, vai Maskavas pašvaldības deputāts Aleksejs Gorinovs, kuram piesprieda septiņus gadus," norāda Barabanovs.

Savukārt trimdā dzīvojošā krievu politoloģe Tatjana Stanovaja uzskata, ka Strelkova arests ir Krievijas Aizsardzības ministrijas interesēs.

"Tās ir vienas no Prigožina dumpja sekām: armija ieguvusi vairāk politisko iespēju apspiest savus pretiniekus publiskajā telpā," secina Stanovaja.

Strelkovam bijušas domstarpības ar Krievijas algotņu grupējuma "Vagner" līderi Jevgeņiju Prigožinu, kurš arī kritizējis Krievijas armijas vadību un jūnijā pat sarīkoja bruņotu dumpi.

Krievijas ziņu aģentūra "RBK" apgalvo, ka Strelkovs esot aizturēts pēc kāda bijušā "Vagner" darbinieka iesnieguma.

Strelkovam vismaz pagaidām veicies labāk nekā citam "militārajam blogerim" Vladlenam Tatarskim, kurš aprīļa sākumā tika uzspridzināts kādā Sanktpēterburgas kafejnīcā. Krievija viņa nāvē vainoja Ukrainas specdienestus, bet novērotāji sprieda, ka Tatarskis drīzāk kļuvis par upuri Krievijas grupējumu iekšējiem konfliktiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti