Rīta Panorāma

Intervija ar LOSP valdes priekšsēdētāju Gunti Gūtmani

Rīta Panorāma

Intervija ar zemkopības ministru Didzi Šmitu (AS)

Piecas ES valstis aicina pagarināt Ukrainas graudu importa aizliegumu

Piecas ES valstis aicina pagarināt Ukrainas graudu importa aizliegumu

Piecas Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis – Polija, Slovākija, Ungārija, Rumānija un Bulgārija – aicina pagarināt Ukrainas labības importa aizliegumu. Tomēr arī turpmāk tiks atļauts Krievijas agresijai pakļautās valsts produkcijas tranzīts.

Piecas ES valstis aicina pagarināt Ukrainas graudu importa aizliegumu
00:00 / 00:46
Lejuplādēt

Aizlieguma termiņš beigsies 15. septembrī, un tikšanās laikā Polijas galvaspilsētā Varšavā šo valstu lauksaimniecības ministri parakstīja aicinājumu to pagarināt līdz gada beigām.

Lēmums nav vērsts pret Ukrainu, tā mērķis ir aizsargāt vietējo tirgu, jo lētāka importa produkcija kaitējot lauksaimnieku konkurētspējai.

Minēto valstu pārstāvji uzsver, ka Ukraina, ņemot vērā tās izmērus, kā arī izaudzētās un saražotās produkcijas apmērus, vienkārši pārslogo tirgu.

Arī Polijas premjers Mateušs Moraveckis mudināja Eiropas Komisiju pagarināt aizlieguma termiņu un brīdināja, ka valstis var noteikt savus ierobežojumus bez Briseles piekrišanas.

Piecas valstis kviešu, kukurūzas, kā arī rapša un saulespuķu sēklu importa ierobežojumus noteica aprīlī, bet jūnijā to apstiprināja ES. Šonedēļ arī Latvijas putnkopji aktualizēja lētāko importa olu problēmu.

Ukrainā ir lētāks darbaspēks un izejvielas un nav jāievēro ES normatīvi, tāpēc to pašizmaksa ir būtiski zemāka.

Tikmēr Ukraina izskata iespēju vērsties pie partneriem un ANO ar lūgumu izveidot humānos konvojus graudu koridora apsargāšanai. Par to paziņojis Ukrainas Nacionālās drošības padomes sekretārs Oleksijs Daņilovs.

Viņš uzsvēris, ka Ukrainai ir ārkārtīgi svarīgi, lai Melnās jūras piekrastē esošā infrastruktūra darbotos un būtu neskarta. Pēc Daņilova vārdiem, ja netiks nodrošināta iespēja nogādāt pārtikai nepieciešamos graudus un citas preces tām valstīm, kurām šie produkti ir nepieciešami, mākslīgi radīts bads būs tikai laika jautājums.

KONTEKSTS:

17. jūlijā Krievija paziņoja, ka izstājas no vienošanās, kas Ukrainai nodrošināja iespēju turpināt lauksaimniecības produkcijas eksportu no Melnās jūras ostām.

2022. gada vasarā izveidotais Ukrainas graudu eksporta koridors Melnajā jūrā ļāva apiet Krievijas karakuģu īstenoto Ukrainas ostu blokādi, ko Krievija uzsāka pēc pilna apmēra iebrukuma pagājušā gada 24. februārī.

Ukraina ir viena no pasaulē vadošajām labības piegādātājām, taču pēc Krievijas atkārtotā iebrukuma graudu eksports apstājās. Krievijas īstenotās blokādes dēļ no Ukrainas Melnās jūras ostām mēnešiem nevarēja izbraukt kuģi ar simtiem tūkstošiem tonnu graudu un citiem lauksaimniecības produktiem. Savukārt tas izraisīja pārtikas cenu pieaugumu pasaulē.

Ukrainas graudu eksports atsākās tikai 2022. gada jūlijā pēc tam, kad Kijiva un Maskava piekrita ANO un Turcijas izstrādātajai iniciatīvai, kas ļauj kravas kuģiem no Ukrainas ostām netraucēti nokļūt līdz Bosfora šaurumam Turcijā, bet pēc tam doties tālāk.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti