Panorāma

Ko prezidenta nāve nozīmē Irānas politiskajai nākotnei?

Panorāma

Šogad vairāk nekā citkārt trauksmes sirēnas neieskanas

Zviedrijā norit pirmās NATO mācības

Zviedrijā notiek pirmās NATO mācības ar 800 desantnieku līdzdalību

Zviedrijā nolaidušies 800 izpletņlēcēji, lai kopīgi trenētos stāties pretī iespējamai agresijai. Šāda iespaidīga gaisa desanta ierašanās nekad iepriekš nav bijusi. Zviedrijā, kas nesen kļuva par Rietumu militārās alianses dalībvalsti, sākušās pirmās lielās NATO mācības.

Gadskārtējais NATO vingrinājums "Swift Response", kas nozīmē "Ātra atbilde", norit ASV vadībā.

Debesis virs Jenšēpingas, Zviedrijas dienvidos. Amerikāņu militārā transporta lidmašīna izsēdina desantu. Pēc nolaišanās Ungārijas, Itālijas, Spānijas un ASV gaisa spēku izpletņlēcēji izvietojas zviedru lidlaukā un gatavojas mācību uzdevumam.

Alianses spēki trenējas sarežģītām daudznacionālām gaisa desanta operācijām, lai būtu gatavi reaģēt krīzes gadījumā. Piemēram, ātri izvietoties alianses ziemeļos, lai aizstāvētu sabiedrotos Skandināvijā, ja rastos kādi draudi.

"Protams, tas ir vēstījums mūsu NATO sabiedrotajiem un partneriem, kā arī ikvienai dalībvalstij, ka darbojamies saskaņoti un esam spējīgi rīkoties. Šādas spējas ir tikai retajam.

Tātad šis ir signāls jebkādam hroniskam apdraudējumam, ka mums ir šī īpašā spēja. Viena no ļoti daudzām," stāsta ASV Gaisa spēku ģenerālmajors, NATO mācību komandieris Eiropā Džeimss Krīzels.

"Swift Response" ir pirmās mācības, ko Zviedrija rīko, kopš martā tā kļuva par NATO valsti, pārtraucot savu vairāk nekā 200 gadu ilgušo neitralitātes politiku. Zviedrijas armijai šie treniņi ir arī funkciju pārbaude, kas tai kā uzņemošajai valstij jānodrošina.

"Iespēja sarīkot šīs mācības tikai divus mēnešus kopš esam jaunpienācēji NATO, manuprāt, sūta spēcīgu ziņu par spēku un iespējām, ko mēs kā alianses daļa varam dod," spriež Zviedrijas armijas ģenerālmajors Maikls Čerinets.

"Nedomāju, ka mācības palielina spriedzi. Bet mēs demonstrējam spējas, ko vēlamies sasniegt.

Tad ienaidnieks zina, ko mēs varam. Un tas liek viņam saprast, ka nav vērts mēģināt uzbrukt," uzsver Zviedrijas armijas komandiera vietnieks Anderss Svensons.

Vingrinājums Zviedrijā ir pirmā no sešām šādām gaisa desanta operācijām, kas tuvākajā laikā plānotas arī citur Eiropā.

KONTEKSTS:

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū zibenīgi pieauga atbalsts dalībai NATO.

2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

2023. gada aprīļa sākumā Somija kļuva par NATO alianses 31. dalībvalsti. 2024. gada martā arī Zviedrija pievienojās aliansei.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti