Gaidāms ASV Kongresa apakšpalātas balsojums par atbalsta piešķiršanu Ukrainai

ASV Kongresa apakšpalātā sestdienas, 20. aprīļa, vakarā paredzēts balsojums par palīdzību Ukrainai. Palīdzība Krievijas agresijas skartajai valstij veido daļu no likumprojektiem, kurā ir ietverta arī Savienoto Valstu palīdzība Izraēlai un Taivānai. Tomēr nevienprātība par likumprojekta atbalstu republikāņu vairākuma vidū liek apakšpalātas spīkeram Maikam Džonsonam meklēt atbalstu demokrātu partijas deputātu vidū.

Gaidāms ASV Kongresa apakšpalātas balsojums par atbalsta piešķiršanu Ukrainai
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

ASV ilgstoši atbalsta Ukrainu tās karā pret Krieviju, taču Kongresa Pārstāvju palātas republikāņu frakcijas vidū ir kritiskāk noskaņoti deputāti, kuri iebilst pret Ukrainai sniedzamā atbalsta apmēriem. Tieši kritiskāk noskaņoto republikāņu atbalsts mēnešiem ilgi bija aizkavējis Vašingtonas atbalstu Kijivai.

Konservatīvāko republikāņu ieskatā uzmanība netiek pievērsta citiem svarīgākiem jautājumiem Amerikas Savienotajās Valstīs. Kongresa apakšpalātas spīkers Maiks Džonsons savu partijas biedru kritikas dēļ ir spiests meklēt papildu balsis likumprojekta apstiprināšanai demokrātu mazākuma vidū. Atsevišķi republikāņu kongresmeņi ir pauduši gatavību gāzt Džonsonu no amata šī un arī citu palīdzības likumprojektu dēļ.

Šoreiz palīdzība Ukrainai ir nodalīta atsevišķā likumprojektā. Februārī ASV Senāts apstiprināja likumprojektu, kurā ir paredzēta palīdzība ne tikai Ukrainai, bet arī Izraēlai un Taivānai. Toreiz Maiks Džonsons pauda, ka šādā versijā likumprojekts netiks virzīts apstiprināšanai Kongresa apakšpalātā, jo minētais likumprojekts neietvēra izmaiņas, kas skartu drošības situāciju uz ASV dienvidu robežas. Tagad Džonsons atbalsta iepriekš apstiprinātās palīdzības pakotnes sadalīšanu četros atsevišķos likumprojektos.

"Mēs neapstiprinājām Senāta papildu palīdzības likumprojektu. Senāts ārvalstu palīdzībai būtībā nodrošināja neierobežotu čeku, un tas neatbilda Pārstāvju palātas procedūrai. Bija labāk sadalīt apspriešanai likumprojektu četros tiesību aktos, un tas ir tas, ko mēs darīsim [sestdien]. Ikviens varēs balsot pēc savas sirdsapziņas un savu vēlētāju vēlmēm par palīdzību Izraēlai, Ukrainai, Indijas un Okeānijas reģionam. Tad ir vēl ceturtā pakete, kas skar nacionālo drošību un ietver mūsu jauninājumus. Tā kā mēs veicām šo procesu, mēs panācām labāku iznākumu. Mums ir jauninājumi, kurus nebija apsvēris Senāts. Mums ir tiesību akts, kas paredz pārdalīt korumpēto krievu oligarhu līdzekļus, lai palīdzētu finansēt Ukrainas pretestību. Mēs valdības palīdzībā ieviesām aizdevuma elementu, tā netiks sniegta kā dāvana. Mēs iekļāvām arī ļoti nozīmīgas sankcijas pret Krieviju, Ķīnu un Irānu, kuri, manuprāt, ir jaunā ļaunuma ass. Tā domā daudzi no mums, un šobrīd tieši tās ir agresori," sacīja Džonsons.

Palīdzība Ukrainai atvēlēta teju 61 miljarda ASV dolāru vērtībā. Balsojums ASV Kongresa apakšpalātā plānots 20. aprīļa vakarā.

Apstiprināšanas gadījumā likumprojekts tiks virzīts uz izskatīšanu Senātā, kur vairākumu kontrolē demokrātu partija.

Pēc apstiprināšanas Senātā tas tiks nodots prezidentam Džo Baidenam. Viņš jau ir izteicis atbalstu šim likumprojektam un gatavību to parakstīt.

Saistībā ar ASV gaidāmo balsojumu par atbalsta pakotnēm, kas ietver arī atbalstu Ukrainai atcelta pirmdien, 22. aprīlī, plānotā ASV Kongresa pārstāvju vizīte Latvijā un plānotā tikšanās ar Latvijas Ministru prezidenti Eviku Siliņu ("Jaunā Vienotība"). Vizīte tika plānota, lai stiprinātu Latvijas un ASV sadarbību drošības un aizsardzības jomā, ekonomikā un investīciju piesaistē. Tāpat bija plānots pārrunāt nepieciešamo militāro atbalstu Ukrainai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti