Ungārijas parlaments pirmdien balsos par Zviedrijas pievienošanos NATO

Ungārijas parlaments pirmdien balsos par Zviedrijas pievienošanos NATO, paziņoja augsta ranga valdošās partijas "Fidesz" amatpersona. Zviedrijas premjerministrs Ulfs Kristersons paziņojis, ka pirms gaidāmā Ungārijas parlamenta balsojuma par Zviedrijas pievienošanos NATO piektdien tiksies ar Ungārijas kolēģi Viktoru Orbānu.

"Fidesz" parlamentārās frakcijas vadītājs Matē Kočišs otrdien sociālajā tīklā "Facebook" paziņoja, ka viņš ir lūdzis spīkeru, lai "2024. gada 26. februāra sēdes darba kārtībā tiktu iekļauts galīgais balsojums par Zviedrijas Karalistes pievienošanās protokolu, ko mūsu parlamentārā grupa plāno atbalstīt".

Lai valsti uzņemtu NATO, tam nepieciešams visu esošo alianses dalībvalstu atbalsts.

Orbāns ir uzsvēris, ka atbalsta Zviedrijas uzņemšanu NATO, tomēr deputātus no viņa partijas kavējot Zviedrijas politiķu "klajie meli" par demokrātijas stāvokli Ungārijā. Attiecīgais ratifikācijas likumprojekts ir iestrēdzis Ungārijas parlamentā kopš 2022. gada vidus.

Uzrunā par stāvokli valstī Orbāns sestdien Budapeštā teica, ka "labas ziņas ir tas, ka mūsu strīds ar Zviedriju tuvojas noslēgumam". "Mēs virzīsim Zviedrijas uzņemšanas NATO ratifikāciju parlamenta pavasara sesijas sākumā," viņš solīja, dodot cerības uz ieilgušā procesa beigām.

Vairāk nekā pusotru gadu pēc Zviedrijas pieteikuma iestāties aliansē Ungārija ir vienīgā no 31 NATO dalībvalsts, kas nav ratificējusi Zviedrijas uzņemšanu aliansē.

Budapešta kavējas ar ratifikāciju, jo, kā skaidro valdība, tā ir aizvainota pārmetumu dēļ, ko Zviedrija veltījusi likuma varas situācijai Ungārijā.

Ungārijas premjers jau iepriekš aicinājis Zviedrijas pārstāvi pie sarunu galda. Un šoreiz Zviedrijas premjerministrs iespēju tikties apstiprinājis.

Budapeštā plānoto sarunu tematu vidū būs "Ungārijas un Zviedrijas sadarbība aizsardzības un drošības politikas jomā", otrdien pavēstīja Zviedrijas valdība.
 

KONTEKSTS: 

Somija un Zviedrija ilgstoši atturējās no iesaistīšanās NATO. Taču Krievijas pilna mēroga iebrukums Ukrainā radikāli mainīja drošības situāciju Eiropā, un abās valstīs politiķu un sabiedrības vidū strauji pieauga atbalsts dalībai NATO. 2022. gada 18. maijā gan Somija, gan Zviedrija iesniedza pieteikumus dalībai NATO.

Somija oficiāli kļuva par NATO dalībvalsti, bet Zviedrijas pieteikumu vilcinājās apstiprināt Turcija un Ungārija. Turcijas prezidents Erdogans iepriekš bloķēja Zviedrijas uzņemšanu, pārmetot Stokholmai patvēruma došanu personām, ko Ankara uzskata par teroristiem, īpaši kurdu separātistu bruņotā grupējuma "Kurdistānas Strādnieku partija" kaujiniekiem.

2024. gada janvārī Turcija beidzot apstiprināja Zviedrijas uzņemšanu NATO, tādējādi vienīgā NATO dalībvalsts, kas to vēl nav izdarījusi, ir Viktora Orbāna vadītā Ungārija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti