Rīta Panorāma

Krievijas triecienā Čerņihivā nogalināto skaits pieaudzis līdz 17

Rīta Panorāma

Armēnijas Gjumri leļļu teātrī turpina uzstāties koka tēli

Eiropadomē Ukrainai sola pretgaisa aizsardzības sistēmas

ES valstu līderi konceptuāli vienojušies piegādāt Ukrainai pretgaisa aizsardzības sistēmas

Beļģijas galvaspilsētā Briselē notiekošajā Eiropas Savienības dalībvalstu līderu samitā pieņemts konceptuāls lēmums piegādāt Ukrainai pretgaisa aizsardzības sistēmas. Tomēr pagaidām nav skaidrs, no kādiem avotiem tās tiks ņemtas. 

Varētu piegādāt "Patriot" kompleksus

Eiropadomes tīmekļa vietnē norādīts, ka tā stingri nosoda Krievijas pastāvīgos gaisa un raķešu uzbrukumus Ukrainas civiliedzīvotājiem un civilajai un kritiskajai infrastruktūrai, tai skaitā enerģētikas nozarei. Eiropas Savienība un tās dalībvalstis pastiprināti nodrošinās humāno un civilās aizsardzības palīdzību, kurā būs arī  elektrības ģeneratori un transformatori.  

Panākta arī vienošanās, ka ir steidzami jānodrošina pretgaisa aizsardzība Ukrainai, jāpaātrina un jāpalielina visa nepieciešamā militārā palīdzība, tai skaitā artilērijas munīcijas un raķešu piegāde. Tomēr informācija nav konkretizēta, un mediji ziņo, ka tiek analizētas dažādas iespējas.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs esot aicinājis pārskatīt valstu militāras rezerves, lai rastu iespēju Kijivai piegādāt "Patriot" kompleksus.

Ukrainas ziņu aģentūra "Unian" vēsta, ka Nīderlandes premjers Marks Rute paudis ideju, ka Eiropas Savienība šīs sistēmas varētu iegādāties no valstīm, kuras pašas nevēlas sniegt palīdzību. Jau pirms divām dienām viņa valsts solīja sniegt Kijivai 4 miljardu eiro militāro palīdzību nākamo divu gadu laikā. 

Palīdzība Ukrainai ir dienu un nedēļu, nevis mēnešu jautājums

Papildu militārās palīdzības ierašanās Ukrainā ir dienu un nedēļu, nevis mēnešu jautājums, trešdienas vakarā pēc Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu vadītāju tikšanās Briselē paziņoja ES Padomes prezidents Šarls Mišels.

Atbalsts Ukrainai
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

Viņš sacīja, ka ES ir svarīgi izpildīt solījumus, ko tā ir devusi Ukrainai, tāpēc dalībvalstis darot visu iespējamo, lai paātrinātu un palielinātu militārās rūpniecības ražošanas spējas ļoti īsā laika posmā. Taču ar to neesot pietiekami, tāpēc tiek meklētas iespējas piegādāt Ukrainai bruņojumu, tostarp pretgaisa aizsardzības sistēmas, no dalībvalstu krājumiem.

Mišels arī uzsvēra, ka ES dalībvalstu līderi joprojām esot vienoti jautājumā par atbalstu Ukrainai, tāpēc viņi ļoti labi saprotot nepieciešamību piegādāt vairāk bruņojuma Ukrainai.

Savukārt Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena brīdināja, ka Krievijas uzvara karā Ukrainā Eiropai maksātu dārgāk nekā palīdzības sniegšana Kijivai tagad. Leiena arī uzsvēra, ka Eiropai tuvākajos gados ir nopietni jāpalielina savas militārās rūpniecības spējas, lai ne tikai palīdzētu Ukrainai, bet padarītu spēcīgākus savus bruņotos spēkus.

Pēc sanāksmes Somijas premjerministrs Peteri Orpo žurnālistiem sacīja, ka Ukraina pieprasītās pretgaisa aizsardzības sistēmas labākajā gadījumā varētu saņemt pēc dažām nedēļām.

Vismaz vienu papildu pretgaisa aizsardzības sistēmas "Patriot" bateriju Ukrainai ir solījusi piegādāt Vācija.

Berlīne vakar vērsās pie pārējām ES un NATO dalībvalstīm, kā arī Rietumu sabiedrotajiem citur pasaulē, ar aicinājumu nekavējoties palielināt bruņojuma un militārā aprīkojuma piegādi Ukrainai. Vācijas aizsardzības ministrs Boriss Pistoriuss sacīja, ka prioritāte esot tieši papildu pretgaisa aizsardzības sistēmu piešķiršana Ukrainai. Gatavību iesaistīties Vācijas iniciatīvas īstenošanā jau ir izteikušas Nīderlande, Dānija un Čehija, kuras vadībā Eiropa strādā arī pie vairāku simtu tūkstošu artilērijas lādiņu sagādāšanu Ukrainas vajadzībām.

Zelenskis atkārtoti aicina palielināt militāro atbalstu Ukrainai

ES dalībvalstu vadītāju sanāksmē attālināti piedalījās arī Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis. Viņš uzrunāja klātesošos dažas stundas pēc tam, kad Krievija bija veikusi ballistisko raķešu uzbrukumu Ukrainas ziemeļu pilsētai Černihivai, kur nogalināja vismaz 17 cilvēkus, bet vēl 60 ievainoja.

Zelenskis atkārtoti aicināja ES palielināt militāro atbalstu Ukrainai un īpaši uzsvēra papildu pretgaisa aizsardzības sistēmu nepieciešamību, lai varētu aizsargāt valsts lielāko pilsētu iedzīvotājus un kritisko infrastruktūru pret regulārajiem Krievijas raķešu un dronu uzbrukumiem.

Ukrainas prezidents arī atgādināja Eiropas kolēģiem, ka Ukraina joprojām nav saņēmusi miljonu artilērijas lādiņu, ko bija solīts piegādāt līdz aprīlim.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti