Panorāma

Fico dzīvība arvien briesmās

Panorāma

NATO militārā vadība apspriež palīdzību Ukrainai

Slovākijas ekspremjers: Jāmazina agresija un vardarbība

Slovākijas ekspremjers: Mums jācenšas mazināt agresiju un vardarbību

Slovākijai nepieciešams panākt demokrātijas atgriešanos pie tās saknēm – tai ir jābūt cīņai starp idejām un risinājumiem, nevis cīņai starp cilvēkiem. Tā intervijā Latvijas Televīzijai uzsver bijušais Slovākijas premjerministrs Eduards Hegers, kurš ir trešdien sašautā premjera Roberta Fico priekštecis un politiskais oponents.

Hegers bija Slovākijas premjerministrs līdz pērnā gada maijam. Savulaik, esot amatā, arī pret viņu bija vērsti uzbrukuma draudi.

Eduardu Hegeru uz sarunu aicināja LTV žurnālists Gints Amoliņš.

Gints Amoliņš: Kāds ir jūsu vērtējums saistībā ar vakar notikušo Slovākijas premjerministra Roberta Fico slepkavības mēģinājumu? Kāda ir jūsu kā viņa politiskā oponenta reakcija uz to?

Eduards Hegers: Vispirms es vēlos teikt, ka nosodu uzbrukumu mūsu pašreizējam premjerministram Robertam Fico un novēlu viņam ātru atveseļošanos. Demokrātiskā sabiedrībā noteikti nav vietas vardarbībai vai agresijai. Tāpēc mums ir jābūt ļoti uzmanīgiem attiecībā uz to, kā mēs runājam kā politiķi vai jebkura publiska persona, jo mēs esam paraugs sabiedrībai. Es ļoti atzinīgi vērtēju to, ka arī pasaules līderi nosodīja šo uzbrukumu, tostarp arī mūsu opozīcijas līderi.

Ir plaši izplatīta vienprātība, ka Fico slepkavības mēģinājums izgaismo nopietnu polarizāciju Slovākijā. Politiskā gaisotne bijusi ļoti saspringta, it īpaši kopš 2018. gada, kad notika pētnieciskā žurnālista Jana Kucjaka slepkavība.

Jā, polarizācija ir. Ne tikai Slovākijā, mēs to redzam visā pasaulē. Bet, kā jūs teicāt, ir vairāki izaicinājumi, vairāki apstākļi, kas vēl pastiprina šo polarizāciju. Mēs esam kaimiņvalsts Ukrainai, kas saskaras ar brutālu Krievijas Federācijas uzbrukumu, viņu valstī ir karš. Sociālajās platformās ir daudz dezinformācijas un propagandas, kas arīdzan uzkurina un pastiprina iedzīvotāju polarizāciju.

Un daudzi politiķi ļaunprātīgi izmanto šo polarizāciju, un to izmanto, lai sev iegūtu lielāku politisko kapitālu. Tāpēc es domāju, ka tas, kas notika vakar, uzbrukums premjerministram, ir brīdis, kad mums tiešām ir jāapstājas, jāpārdomā un jāpārskata sava rīcība.

Mums ir jāatgriež demokrātija pie tās saknēm. Tai ir jābūt cīņai starp idejām un risinājumiem, nevis cīņai starp cilvēkiem. Agresijai un vardarbībai tajā noteikti nav vietas.

Un jo īpaši tam jābūt būt risinājumam pilsoņu labā, jo politiķi ir šeit, lai kalpotu tautai, nevis lai cīnītos savā starpā un būtu pakļauti vardarbībai.

Runājot par vardarbību – vai jūs esat nonācis dzīvībai bīstamās situācijas divos gados, kad bijā Slovākijas premjers no 2021. līdz 2023. gadam? Piemēram, 2022. gadā Bratislavā pie geju bāra tika nogalināti divi cilvēki. Un šāvējs iepriekš bija fotografējies arī pie daudzdzīvokļu mājas, kur jūs tobrīd dzīvojāt.

Jā, šis šāvējs tajā dienā bija ieradies arī mūsu daudzdzīvokļu mājas priekšā. Vēlāk novērošanas kamerās redzējām, ka viņš vairāk nekā pusstundu staigāja ap ēku. Patiesībā domāju, ka Dievs aizsargāja mūsu ģimeni. Jo mana sieva ar dēlu bija izgājusi pa vienu no mūsu daudzdzīvokļu mājas izejām tajā pašā brīdī, kad šāvējs atradās mājas otrā pusē.

Tiešām pateicība Dievam, ka mana sieva nolēma izmantot otru izeju, nevis iziet pretī viņam. Un pēc pēc 10 minūtēm, kad viņš sāka staigāt apkārt, mana sieva jau bija prom. Jā, mums bija šāds incidents 2022. gadā, kad bija mēģinājums nogalināt mani. Bet vīrietis negaidīja, jo viņš ieradās pēcpusdienā, un tas nebija laiks, kad es ierastos mājās. Bet pēc jūsu pieminētās situācijas mēs paaugstinājām valdības pārstāvju un arī deputātu aizsardzību. Bet, kā redzat, vēl ir lietas, ko uzlabot.

Jūs minējāt, ka pastiprinājāt valsts amatpersonu aizsardzību, tika ieviesti stingrāki drošības pasākumi. Kas tagad būtu jādara? Jo premjera slepkavības mēģinājums vakar tomēr notika.

Es domāju, ka ir ļoti nepieciešams reāli izskatīt visu situāciju, arī policijas ietvaros, un runāt ne tikai par premjera, bet arī valdības drošību. Analizēt procesus, kas tika īstenoti pirms uzbrukuma, tā laikā un pēc tam, un izskatīt, vai ir iespējami uzlabojumi. Domāju, ka ir ļoti svarīgi runāt arī ar mūsu ārvalstu partneriem, vai varam ko mācīties no viņiem. Jo tas ir vispārējs jautājums. Raugoties no šīs perspektīvas, tagad noteikti ir laiks rīkoties, analizēt un, balstoties uz to, ieviest pasākumus, kas nodrošinātu, lai šāda veida notikums Slovākijā nekad vairs neatkārtotos.

Pēdējo stundu laikā jūs esat aicinājis Slovākijas valdību uzaicināt arī opozīcijas partiju pārstāvjus uz Valsts drošības padomi, lai vienotos par pasākumiem gan no drošības, gan sabiedrības skatu punkta. Sarīkot sava veida apaļo galdu.

Pilnīgi noteikti. Ne tikai politiķu, bet arī mediju un arī iedzīvotāju drošība ir prioritāte numur viens jebkurā demokrātiskā valstī. Tāpēc mēs aicinām valdību uzaicināt opozīcijas pārstāvjus uz kopīgu tikšanos Drošības padomē. Lai pirmkārt varētu apspriest visus jautājumus un pēc tam ieviest pasākumus, un par tiem kopīgi komunicēt ar sabiedrību. Jo tas būtu spēcīgs signāls iedzīvotājiem, ka politiķi rūpējas par savu pilsoņu drošību un vēlas depolarizēt, nomierināt visas diskusijas.

Mēs arī aicinājām prezidentes kundzi uzaicināt politiskos pārstāvjus uz apaļā galda sarunām. Arī, lai apspriestu, kā Slovākijā būtu jāturpinās politiskajām debatēm un kā depolarizēt visu šo agresiju un vardarbību, ko mēs redzam. It īpaši sociālo tīklu platformās. Bet, kā redzējām, tā ir arī fiziski klātesoša starp cilvēkiem, kas ir ļoti slikta zīme.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti