Panorāma

Berlīnes kinofestivālā izrādīs arī Latvijas filmas

Panorāma

Panorāma

Kauja par Avdijivku – situācija ārkārtīgi smaga

Ukraina: Cīņas par Avdijivku šobrīd ir smagākas nekā mēnešiem ilgās kaujas par Bahmutu

Cīņa par Ukrainas pilsētu Avdijivku šobrīd ir smagāka nekā mēnešiem ilgās kaujas par Bahmutu, ko Krievija ieņēma maijā, piektdien paziņoja ukraiņu brigāde, kas cīnās Avdijivkas apkaimē.

"Tur [Bahmutā] bija grūti, bet tagad ir ārkārtīgi grūti," Ukrainas telemaratonā sacīja 3. uzbrukuma brigādes pārstāvis Oleksandrs Borodins, piebilstot, ka situāciju īpaši sarežģījis tas, ka Krievijas spēki tagad ir labāk apbruņoti.

Ukrainas bruņotie spēki arī ziņoja, ka atkāpjas no savām pozīcijām Avdijivkas nomalē.

Tāds lēmums pieņemts, lai glābtu personāla dzīvību un uzlabotu aizstāvēšanās iespējas. Pamestas apkaimes pozīcijas, kas atrodas Avdijivkas dienvidaustrumu nomalē.

3. atsevišķā uzbrukuma brigāde, kas pārņēmusi Avdijivkas aizsardzību, ziņoja, ka Krievijas spēki izmanto visu, kas ir to rīcībā. It īpaši tiek pielietota artilērija un daudzstobru raķešu sistēmas. Izmantotas tiek arī regulējamās aviācijas bumbas, kas pilnībā spēj iznīcināt jebkuras pozīcijas, atstājot vien milzīgu krāteri aiz sevis.

Dienā uz Avdijivku tiek nomestas 60 līdz 80 šādas bumbas. Plaši tiek izmantota arī fosfora munīcija, kas aizdedzinājusi koksa rūpnīcas milzīgās naftas krātuves.

Brigāde ziņo, ka ienaidnieka pārspēks ir septiņi pret vienu un Avdijivkai uzbrūk vairāk nekā 15 tūkstoši pretinieka karavīru.

Ukraina piektdien paziņoja, ka uz frontes pilsētu nosūtījusi papildspēkus. Taču, saskaroties ar munīcijas trūkumu un skaitlisko pārsvaru kaujas laukā, var būt spiesta atkāpties no austrumu pilsētas, kas ir kļuvusi par Ukrainas pretošanās simbolu Krievijas uzbrukumam.

Krievijas karaspēks ir guvis panākumus Avdijivkā un draud to aplenkt. Teju pilnībā izpostītā pilsēta atrodas Ukrainas austrumos un tiek uzskatīta par vārtiem uz tuvumā esošo Donecku. Tā ir arī galvenais komunikāciju mezgls okupētajās teritorijās.

Arī ASV Nacionālās drošības padomes preses pārstāvis Džons Kērbijs atzinis, ka Avdijivka varētu nonākt Krievijas kontrolē. 

Ceturtdien Vašingtonā notikušajā brīfingā Kērbijs sacīja, ka Avdijivka varētu krist galvenokārt tāpēc, ka tur karojošajiem Ukrainas spēkiem beidzas artilērijas munīcija.

"Krievija sūta savus spēkus, lai uzbruktu Ukrainas pozīcijām," viņš teica. "Un, tā kā Kongress vēl nav pieņēmis papildu likumprojektu, mēs neesam varējuši nodrošināt Ukrainu ar artilērijas šāviņiem, kas viņiem ir ļoti nepieciešami, lai pārtrauktu šos Krievijas uzbrukumus."

Amatpersona arī norādīja, ka Krievijas spēki jau sasnieguši Ukrainas tranšejas Avdijivkā un pamazām gūst pārspēku pār ukraiņiem.

Krievijas uzvara Avdijivkā būtu nozīmīgākais Maskavas teritoriālais ieguvums kopš Bahmutas ieņemšanas pagājušā gada maijā pēc mēnešiem ilgām asiņainām cīņām.

"Pilsētā notiek sīvas kaujas," piektdien sociālajos tīklos paziņoja Ukrainas ģenerālis austrumos Oleksandrs Tarnavskis.

Tiešsaistē pieejamās karaspēku pārvietošanās kartes, ko sagatavojuši gan Ukrainas, gan Krievijas armijai pietuvināti militāri blogeri, rāda, ka Krievijas spēki tuvojas Avdijivkai, dienu iepriekš ieņemot Ukrainas spēku pozīcijas. 

"Ir sagatavotas jaunas pozīcijas un turpinās spēcīgu nocietinājumu sagatavošana, ņemot vērā visus iespējamos scenārijus," sacīja Tarnavskis.

Viņš situāciju Avdijivkā nosauca par "sarežģītu, bet kontrolējamu" un sacīja, ka komandieriem ir dots uzdevums "stabilizēt situāciju".

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka viņa valdība darīs visu iespējamo, lai glābtu karavīru dzīvību pilsētā, kuru no trim pusēm ieskauj Krievijas spēki. 

"Situācija Avdijivkā tāda ne pirmo dienu. Mēs atceramies, ko Krievija dara ar mūsu pilsētām un ciemiem. Viņi nenomierināsies, līdz tur pilnībā neiznīcinās visu dzīvo. Mūsu cilvēki, mūsu karavīri varonīgi aizsargā stratēģiskos objektus, loģistikas maršrutus, kuru ieņemšana ļautu ienaidniekam virzīties uz priekšu," vēsta Zelenskis.

"Man ir detalizēta informācija par notiekošo, esmu saziņā ar mūsu militāro vadību. Es neatklāšu, kādas jaunas pieejas viņi izmanto.

Viņu uzdevums ir darīt visu, lai, pirmkārt, aizsargātu mūsu cilvēkus. Tas ir galvenais signāls no manis. Mūsu karavīri ir vissvarīgākais, kas mums ir. Tas ir mūsu vissvarīgākais ierocis."

Gandrīz visas ēkas Avdijivkā ir bojātas vai iznīcinātas. Un, neraugoties uz ikdienas apšaudēm, pilsētā, kurā savulaik dzīvoja vairāk nekā 30 000 cilvēku, šobrīd vēl aizvien mīt gandrīz 1000 iedzīvotāju, februāra sākumā paziņoja tās mērs Vitālijs Barabašs.

Ukrainas armijas pārstāvis sacīja, ka pilsētas apgāde un to cilvēku evakuācija, kuri vēlas pamest pilsētu, ir kļuvusi sarežģīta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti