Dezinformācijas apkarotāji Ukrainā: Krievija to ražo «rūpnieciskos apmēros»

Pirms Krievijas tā dēvētajām "vēlēšanām" vēl lielākos apmēros nekā parasti Ukrainā pastiprinājusies dezinformācijas aprite, ziņo dezinformācijas apkarotāji. Kā lasāms dažādu faktu pārbaudītāju mājaslapās, dezinformācijas temati ir visdažādākie, bet mērķis ir viens – graut uzticību Ukrainas valstij un tās amatpersonām, kā arī sēt neuzticību esošajai varai.

Piemēram, masveidā publicēti viltus ieraksti par to, ka medicīnas aprūpe Krievijas okupētajās daļās Ukrainā ir labāka nekā pārējā valstī.

Tiek stāstīts, ka okupētajās daļās tiek pirktas jaunas medicīnas iekārtas un atvērtas medicīnas iestādes, bet tiek noklusēts, ka medicīnas aprūpe un zāles nav pieejamas bez Krievijas pases.

Tāpat noklusēta informācija par to, ka kopš vispārējā iebrukuma sākuma Krievija ir izpostījusi vismaz pusotru tūkstoti medicīnas iestāžu un no tām 195 ārstniecības vietas iznīcinātas pilnībā.

Tikmēr Ukraina turpina maksāt algas okupētajās Ukrainas teritorijās palikušajiem mediķiem!

Šī visa dezinformācija par "lielisko veselības aprūpi" masveidā "izgāzta" sociālajos tīklos – apstākļos, kad Kremļa okupētajās Ukrainas teritorijās cilvēki bruņotu personu uzraudzībā spiesti "brīvprātīgi" piedalīties tā dēvētajās Krievijas prezidenta vēlēšanās.

Lai noskaņotu cilvēkus pret Ukrainu un tās vadību, tiek izplatītas arī dažādas citas baumas, kas vērstas pret amatpersonām.

Tiek ziņots, ka Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska sieva Olena maldinājusi Apvienotos Arābu Emirātus un šīs valsts dāvinātās iedzīvotāju apkalpošanai paredzētās ātrās palīdzības automašīnas nododot militārajiem mediķiem. Taču tas nav tiesa, un automašīnas dāvinātas atbildīgajai ministrijai, kas tās norīkojusi pēc vajadzības.

Tāpat turpinās ķengāšanās par nu jau bijušo Ukrainas bruņoto spēku komandieri Valēriju Zalužniju, kas nule piekritis ieņemt vēstnieka amatu Lielbritānijā.

Masveidā tiek izplatīti video, kuros vēstīts, ka Zalužnijs saņēmis 53 miljonus ASV dolāru par atteikšanos no savām politiskajām ambīcijām, turklāt šie stāsti veidoti, it kā atsaucoties uz respektablu mediju un žurnālistu vēstīto. Taču arī šis ir nepatiess stāsts.

Internetā izplatās arī daudz kara tematam veltītu baumu – ka ukraiņi uz robežas šaujot nost cilvēkus, kas mēģina izvairīties no mobilizācijas, ka Ukraina plāno Krievijai atdot Harkivu un gatavojas iedzīvotāju izvešanai.

Tāpat internetā parādījušās kartes ar pilnīgi neizpostītu Mariupoli un neskartu Drāmas teātri un Azovstaļ rūpnīcu. Populāri arī dažādi citi dezinformācijas temati. Daļa no tiem pat klaji absurdi – piemēram, ka Polijā masveidā mirst putni, kas apēduši Ukrainas graudus.

To, ka dezinformācija šajās dienās tiek izplatīta īpaši aktīvi, apliecināja arī Ukrainas faktu pārbaudītāju "StopFake" pārstāvis Ruslans Deiničenko. 

StopFake" pārstāvis Ruslans Deiničenko par Kremļa dezinformāciju Ukrainā
00:00 / 00:55
Lejuplādēt

"Krievijas propaganda neapstājas, vienīgi atsevišķas tēmas var mainīties. Šodien mums bruņoto spēku virspavēlnieks ir nevis Zalužnijs, bet Sirskis, tāpēc izdomāsim ko citu – neiecelsim Sirski par prezidentu, bet publicēsim kaut kādus materiālus, izplatīsim kaut kādu informaciju, kas varētu saķildot Sirski nevis ar prezidentu, bet gan ar viņa padotajiem komandieriem kaujas laukā," stāstīja Deiničenko. "Mēs redzam, ka viņi šobrīd strādā virzienā pret virspavēlnieku .(..) Tāpat ir attiecībā uz citām tēmām. Tiklīdz viņi redz kādu vājumu, tā viņi sāk uzbrukt tajā virzienā un uzbrukt masveidā. Miljoniem ierakstu sociālajos tīklos un saziņas vietnēs, un tos izplata ar īpašu automātisku datortehnikas algoritmu palīdzību. Tur nesēž cilvēki, kas spiež kādas pogas – tas viss tiek "ražots" rūpnieciskos apmēros".

Un, tā kā sabiedrība Ukrainā ļoti daudz patērē sociālos tīklus, piemēram, atsevišķi "Telegram" kanāli ir daudz populārāki pat par vietējo telemaratonu, kurā apvienojušās liela daļa Ukrainas televīziju, tad tā ir laba vieta, kur dezinformācijai izplatīties.

Ukraina ar dezinformāciju gan cīnās. To dara iepriekš minētie faktu pārbaudītāji, kas uz vietas sociālajos tīklos mēģina vērsties pret to. Tiek reaģēts uz konkrētām nepatiesām ziņām vai arī plašāk skaidroti temati, kurus izmantojuši dezinformācijas izplatītāji.

Tāpat arī mediji iesaistās, un sabiedrība tiek aicināta kritiski vērtēt informāciju. Aktīvi strādā arī drošības iestādes.

Ukrainas Drošības dienests šonedēļ ziņoja par to, ka aizturēta kāda prokrieviska dezinformatoru grupa Kijivā, kas izpildījusi Krievijas drošības dienesta uzdevumus.

Grupa, kurā bija vairāk nekā 15 cilvēku, izplatīja Kremļa naratīvus ar mērķi destabilizēt situāciju Ukrainā un kurināt reliģisku naidu pēc Krievijas drošības dienesta pasūtījuma.

Ukrainas drošības dienests šonedēļ aizturēto grupu raksturoja kā "vienu no lielākajām, kas Ukrainā darbojusies kopš pilna apmēra iebrukuma sākuma."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti