Polijā uz pirmo sēdi pulcējas jaunais parlaments; Moraveckis sāk jaunās koalīcijas veidošanu

Polijas galvaspilsētā Varšavā pirmdien uz pirmo sēdi sanācis jaunievēlētais parlamenta sastāvs. Līdz ar to sākas laika atskaite pašreizējā Polijas premjera Mateuša Moravecka centieniem izveidot jauno valdību. Valsts prezidents Andžejs Duda viņam kā pirmajam devis iespēju izveidot jauno valdību, lai gan reāla iespēja vienoties par jauno koalīciju ir tikai opozīcijas partiju blokam. 

Moraveckim tiek dotas vismaz divas nedēļas laika, lai pierādītu to, ka tieši viņš spēj izveidot jauno valdību un ka pašreizējā viņa pārstāvētā varas partija "Likums un taisnīgums" spēj vadīt valsti arī līdz nākamajām vēlēšanām. Šo divu nedēļu laikā Moraveckim ir jāiesniedz prezidentam jaunās valdības sastāva piedāvājums. 

Taču pēc tam viņam tiks dotas vēl divas nedēļas, lai iepazīstinātu ar savu programmu un tiktu sarīkots uzticības balsojums viņa izveidotās koalīcijas sastāvam.

Polijas prezidents Andžejs Duda kā pirmo ir nominējis tieši Moravecki, jo esot jāturpina tradīcijas, proti, "Likums un taisnīgums" vēlēšanās uzvarēja. Tādēļ arī šai partijai kā pirmajai esot jādod iespēja. 

Tomēr neviena partija ar "Likums un taisnīgums" strādāt kopā nevēlas un eksperti un politiķi apzinās, ka reālas iespējas izveidot jauno valdību pastāv tikai trīs opozīcijas partiju blokam, ko vada kādreizējais Polijas premjers Donalds Tusks un kuru partijas arī virzīs kā premjera kandidātu. 

Opozīcija arī iebilda prezidenta nominācijai un uzsvēra, ka Moravecka nominēšana ir vienkārši laika izniekošana.

Un tā tas varētu arī būt, jo tiek pieļauts, ka Moraveckis izmantos visu sev doto laiku, proti, kopā tās ir četras nedēļas, lai novilcinātu opozīcijas partiju mēģinājumu veidot valdību.

Trīs opozīcijas partijas – "Pilsoniskā koalīcija", apvienība "Trešais ceļš" un kreisi centriskā partija "Jaunie kreisie" – jau piektdien parakstīja koalīcijas līgumu, un tajā izklāstīts plāns valsts pārvaldībai nākamajiem četriem gadiem. 

Partija apņemas Polijas pozīciju nostiprināšanu Eiropas Savienībā un NATO, par prioritāti izvirzot drošību. Partijas arī apņēmušās novērst politisko spiedienu uz Polijas tiesām, atcelt gandrīz pilnīgo abortu aizliegumu, nošķirt baznīcu un valsti un depolitizēt valsts medijus, militāros un speciālos dienestus.

Taču ir skaidrs, ka atsevišķos jautājumos sastrādāties nemaz nebūs tik viegli. Visas partijas ir vienotas tajā, ka nevēlas pie varas redzēt astoņus gadus pie varas pabijušo "Likums un taisnīgums". Tomēr to uzskati ļoti atšķiras seksuālo minoritāšu tiesību, enerģētikas politikas un citos jautājumos. 

Jaunās valdības darbu var sarežģīt arī prezidenta iespējas uzlikt veto likumprojektiem un arī valsts institūcijās un citās iestādēs ieceltie partijai "Likums un taisnīgums" lojālie cilvēki.

Nenoliedzami tiek sagaidīts, ka potenciālā Tuska valdība veidotu ciešākas un saskanīgākas attiecības ar Briseli. Bet šāds scenārijs ne īpaši apmierina valdošo partiju "Likums un taisnīgums". 

Partijas līderis Jaroslavs Kačiņskis sestdien, kad tika svinēta Polijas Neatkarības diena, centās iezīmēt postošu scenāriju, līdz kuram, viņaprāt, jaunā valdība novedīs Poliju. Kā izteicās Kačiņskis, jaunā valdība Vācijas pavadā gatavojot konkrētu plānu, kura īstenošana novestu ne tikai pie Polijas neatkarības un suverenitātes atņemšanas, bet pat pie Polijas valsts iznīcināšanas.

Nākamās nedēļas Polijas politikā solās būt visai interesantas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti