Pasaules panorāma

(Zīmju valodā). Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Armēnija distancējas no Krievijas

Ukrainas Zaudējumu reģistra vadītājs: Krievija par visu samaksās!

Zaudējumu reģistra vadītājs: Krievijai būs jāsamaksā par visu Ukrainai nodarīto postu

Ukraina kopā ar starptautiskajiem partneriem veido Zaudējumu reģistru, kas dokumentē Krievijas nodarīto postu Ukrainai. Sagaidāms, ka nākamā gada pirmajā ceturksnī reģistrs pilnībā stāsies spēkā. "Krievijai ir jākompensē visi Ukrainai nodarītie zaudējumi," intervijā Latvijas Televīzijas (LTV1) raidījumā "Pasaules panorāma" norādīja reģistra izpilddirektors Markijans Kļučkovskis.

Zaudējumu reģistrs būs digitāls un darbosies īpašā interneta platformā. Tā uzdevums būs dokumentēt Krievijas kara noziegumus un pēc tam pieprasīt Krievijas kompensācijas, skaidro Kļučkovskis.

Reģistra izveide bija arī viens no galvenajiem jautājumiem Latvijas un Eiropas Padomes kopīgi rīkotajā augsta līmeņa tieslietu ministru sanāksmē Rīgā. 

Ina Strazdiņa: Kādas prasības, noziegumu veidus jūs iekļausiet reģistrā?

Markijans Kļučkovskis: Formāli šīs kategorijas noteiks jaunā reģistra valde, kas vēl ir veidošanas procesā. Bet kopumā ir plāns, ka šis reģistrs būs tik plašs un visaptverošs, cik vien iespējams. Protams, tajā būs iekļautas prasības par dzīvības zaudējumu, ievainojumiem, spīdzināšanu, piespiedu pārvietošanu, visa veida ciešanām. Arī par zaudētu mantu, īpašumu, kultūras mantojuma izpostīšanu, nodarījumu videi, infrastruktūrai. Tiešām par visu, ko vien varat iedomāties, kas ir cietis Krievijas agresijas dēļ, Ukrainai vajadzētu saņemt kompensācijas, – reģistrs visu to dokumentēs.

Kas to visu reģistrēs – īpaša ekspertu grupa vai jūs ņemsiet vērā arī vienkāršu civiliedzīvotāju liecības?

Ikviens cilvēks, kurš ir ticis ievainots vai  jūt, ka viņam ir tiesības iesniegt prasību, varēs to darīt. Prasības tiks apstrādātas un izvērtētas un, ja atzītas par derīgām un korektām, pievienotas sarakstam un gaidīs iztiesāšanu. To darīs instances, kas arī vēl ir veidošanas procesā.

Vai pareizi saprotu, ka šis reģistrs būs viens no galvenajiem elementiem, lai gatavotos starptautiskajam tribunālam un pierādītu Krievijas noziegumus Ukrainā?

Tas ir divas mazliet atšķirīgas lietas, lai gan abas ietilpst  atbildības sistēmā. Tribunāla mērķis ir noteikt kriminālatbildību un sodīt individuālas personas, kuras ir īstenojušas kara noziegumus Ukrainas teritorijā. Zaudējumu reģistrs un tam sekojošais kompensācijas mehānisms ir domāts, lai finansiāli atlīdzinātu civilo cilvēku personiskos, uzņēmumu, institūciju zaudējumus. Šīs divas lietas ir mazliet paralēlas, bet tomēr atšķirīgas.

Kurš to visu kompensēs?

Krievija! Krievijai ir jākompensē visi Ukrainai nodarītie zaudējumi. Tas ir ļoti  svarīgs starptautisko likumu princips.

Tāpēc mēs pieņemam, ka šis mehānisms darbosies, pamatojoties uz šo principu. Vai Krievija to grib, vai ne, tai viss būs jākompensē.

Kā jūs pats jūtat, vai šīs prasības, šī virzība veidot reģistru un tribunālu noturēsies starptautiskajā uzmanībā un Ukrainas partneri turēsies stingri un neatkāpsies?

Tas ir jautājums par starptautiskajiem likumiem, par turēšanos pie tā, kas ir svarīgs civilizētajai pasaulei. Mēs sagaidām, ka valstis, kas ir  apņēmušās piedalīties šajā mehānismā, tādas arī paliks. Un vēl vairāk – mēs sagaidām, ka šo valstu skaits palielināsies, jo mēs cenšamies sasniegt arvien vairāk atbalstītāju arī ārpus Eiropas. Es esmu diezgan optimistisks, tāpēc ka es redzu ātrumu, kādā šis reģistrs ir ticis nodibināts. Jau 44 dalībnieki – 43 individuālas valstis un Eiropas Savienība  ir izskatījušas iekšējās procedūras, lai būtu drošas, ka var piedalīties šajos instrumentos. Līdz ar to es esmu diezgan optimistisks par to, ka atbalsts vēl tikai palielināsies. 

Jūs esat ieradies Rīgā, Latvijā. Kā mēs varam palīdzēt Ukrainai šajā procesā?

Latvija ir starp tām valstīm, kas palīdz visvairāk un visaktīvāk stāsta par Ukrainas situāciju pasaulei.  Mēs esam ļoti pateicīgi Latvijai, Latvijas cilvēkiem un valdībai par to. Kā palīdzēt vēl? Vienkārši darīt to, kas jau iesākts, turpināt saukt Krieviju pie atbildības par Ukrainā pastrādātajiem noziegumiem, neļaut atslābt un nogurt pārējai sabiedrībai, kas katru dienu dzird šīs ziņas.

Mēs arī gribētu būt noguruši un piekusuši,  bet nevaram to atļauties.

Mums ir svarīgi, lai pasaule ik solī ir ar mums līdz pilnīgai Ukrainas uzvarai un Krievijas taisnīgam sodam.

Vai jūs varat iedomāties Putinu Hāgas tribunālā?

Jā!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti