Dienas ziņas

Krivijriha piedzīvo smagu raķešu triecienu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

EP spriež, kā atjaunot Ukrainu

Eiropas Parlamentā spriež par Ukrainas atjaunošanu; uzsver lauksaimniecības potenciālu

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti otrdien, 13. jūnijā, apsprieda Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) dambja iznīcināšanu, kas rada nopietnas un tālejošas humānas un ekoloģiskas sekas, kā arī runāja par turpmākiem centieniem atjaunot Ukrainu. Politiķi minēja, ka tam nepieciešams visas pasaules finansiāls atbalsts, kā arī jābūt gataviem Ukrainas integrēšanai Eiropas Savienībā (ES) kā valsti ar lielu lauksaimniecības sektora potenciālu.

Plenārsēdes un debates otrdien latviešu valodā vadīja Roberts Zīle (Nacionālā apvienība), viens no EP viceprezidentiem. Starp runātājiem bija daudz Baltijas valstu deputātu, kuri sprieda, kā ilgtspējīgi atjaunot Ukrainu un integrēt to eiroatlantiskajā kopienā.

Eiropas Komisija (EK) norādīja, ka Ukrainas atjaunošanai pēc kara beigām būs vajadzīgs ievērojams visas pasaules finansiālais atbalsts. Starp runātājiem bija arī tādi, kas diskutēja, vai ES ir gatava Ukrainas uzņemšanai, ņemot vērā, ka tās lauksaimniecība ir parāk konkurētspējīga.

"Ziniet, kas ir visbriesmīgākais?

Tas, ka pēc šī nozieguma izraisītās milzīgās humānās un ekoloģiskās katastrofas Krievijas domē ir deputāti, kas, uzstājoties Maskavas propagandas raidījumos, aicina uzspridzināt arī Kijivas aizsprostu un noskalot no zemes virsmas arī Ukrainas galvaspilsētu.

Tas ir necilvēcīga naida līmenis, kas valda Krievijā un padara šo atomieroču valsti par draudu cilvēcei," sacīja Eiroparlamenta deputāte Sandra Kalniete ("Jaunā Vienotība").

Eiroparlamenta deputāts no Igaunijas Jāks Madisons uzsvēra, ka Ukrainā nav atrisināta korupcijas problēma: 

"Mums ir jāfinansē Ukraina, lai to atjaunotu.

Bet ir jābūt totālai kontrolei pār fondiem, kas no mūsu nodokļu maksātājiem tiek Ukrainai, jo nevajadzētu aizmirst, ka korupcijas problēma nav atrisināta, tā ar karu nav izzudusi. Tas jāņem vērā."

Savukārt Eiroparlamenta deputāts no Rumānijas Dačians Čološs akcentēja, ka jābūt gatavībai integrēt pasaules līderi graudu ražošanā: 

"Mums ir jābūt gataviem integrēt ne tikai vienkārši jaunu dalībvalsti, bet pasaules līderi graudu ražošanā un ar lielu lauksaimniecības sektora potenciālu. Ja mēs tam nebūsim gatavi, tad redzēsim traucējumus, kas būs abām pusēm."

Līdz šim 14 dalībvalstis un ES civilās aizsardzības mehānisms piedāvājuši Ukrainai palīdzību pēc Kahovkas HES dambja uzspridzināšanas. Palīdzība ietver 76 laivas, vairāk nekā 300 ūdens sūkņus un vairāk nekā 160 000 patvertņu priekšmetu.

Ukrainai būs arī nepieciešams papildu atbalsts šogad, jo īpaši tās ātrās atveseļošanas vajadzībām. EK izpildviceprezidents Valdis Dombrovkis sacīja, ka vajadzību novērtējums šogad ir aprēķināts 14 miljardu ASV dolāru apmērā. Komisija un Eiropas Investīciju banka (EIB) otrdien pabeidza vienošanos, kas ļaus EIB ar ES garantijas atbalstu sniegt Ukrainai jaunus aizdevumus 100 miljonu eiro apmērā.

KONTEKSTS:

6. jūnija naktī Hersonas apgabalā Ukrainas dienvidos sabruka Kahovkas HES aizsprosts uz Dņepras upes. Tā rezultātā no HES ūdenskrātuves izplūda milzīgs daudzums ūdens, kas applūdināja desmitiem apdzīvoto vietu.

Ukrainas valdība vēsta, ka Kahovkas HES aizsprostu uzspridzināja Krievijas karaspēks, kas kontrolēja stratēģiski svarīgo objektu. Ukraina uzsver, ka notikušais vērtējams kā teroristu valsts pastrādāts kara noziegums. Ukrainai piekrīt arī rietumvalstu līderi, savukārt Krievijā valdošais režīms noliedzis jebkādu saistību ar Kahovkas HES iznīcināšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti