Panorāma

ASV Senāts apstiprina militāro palīdzību Ukrainai

Panorāma

Panorāma

Vai ES 13. sankciju kārta skars Ķīnu?

Eiropas Savienības sankciju politika varētu skart arī Ķīnas uzņēmumus

Eiropas Savienības (ES) diplomāti tuvākajās dienās vienosies par nu jau 13. sankciju kārtu pret Krieviju. Šī sankciju kārta simboliski tiks pieņemta laikā, kad aprit divi gadi kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.

Paredzams, ka šajā sankciju kārtā būs jauni uzvārdi un uzņēmumi, pret kuriem noteiktas sankcijas – tur būs no militāri industriālās jomas, būs amatpersonas un politiķi, kas saistīti ar Ukrainas okupāciju, un vēl personas, kas atbildīgas par Ukrainas bērnu deportācijām. Būs arī Kremļa propagandisti un tiesneši. Tāpat sankcijas skars dronu komponentes, kas joprojām Krievijā ieplūst no Eiropas.

Pagaidām nav skaidrs, vai sankciju sarakstā pirmo reizi tiks iekļauti uzņēmumi no Ķīnas, kas palīdz Krievijai apiet sankcijas un piegādā divējāda lietojuma preces. Sākotnējā priekšlikumā bija runa par trim Ķīnas uzņēmumiem un vienu Indijas uzņēmumu.

Ja ES valstu diplomāti par to vienotos, Eiropas uzņēmumiem tiks aizliegts veikt darījumus ar šīm Ķīnas firmām.

Taču dokumenta pēdējās versijās šie nosaukumi vairs neparādās – līdz šim Vācija ir bijusi negribīga piemērot sankcijas trešajām valstīm, kas palīdz Krievijai.

ES ir aizliegusi saviem uzņēmumiem eksportēt divējāda lietojuma preces, piemēram, mikroelektroniku vai pat lodīšu gultņus uz Krieviju. Taču problēma ir starpnieki – tādi uzņēmumi ir gan Apvienotajos Arābu Emirātos, Serbijā, Kazahstānā un Ķīnā, kas pārdod aizdomīgi lielu daudzumu šo Eiropas produktu Krievijai.

Atomenerģijas nozare būs vēl viena joma, ko neskars jaunās sankcijas, lai gan atsevišķas valstis uz to aicināja.

Gaidāms, ka varbūt jau trešdien ES vēstnieki varētu vienoties par šo sankciju kārtu, lai to varētu pieņemt līdz 24. februārim.

KONTEKSTS:

Pēc Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākšanas Ukrainā pret Krieviju ieviesta virkne sankciju. Kamēr sankcijām pakļauto preču eksports uz Krieviju rūk, apjomi strauji auguši uz valstīm, kuras turpina tirdzniecību ar Krieviju. Tas radījis bažas par sankciju apiešanu, ko ierobežot ar jauniem pasākumiem cer Eiropas Komisija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti