Dienas ziņas

Dmitro Kuleba: Dodiet mums "Patriot"!

Dienas ziņas

Rīgā iebraucot Daugavā, gājis bojā cilvēks

Igaunijas iekšlietu ministrs: Maskavas patriarhāts ir teroristi

Igaunijā vēlas Maskavas pareizticīgo patriarhātu pasludināt par teroristisku organizāciju

Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lēnemetss rosinās Igaunijas parlamentā balsot par Maskavā darbojošos pareizticīgā patriarhāta atzīšanu par teroristisku organizāciju. To viņš vēloties darīt, lai galu galā drošības apsvērumu dēļ būtu iespējams aizliegt Maskavas patriarhāta Igaunijas pareizticīgās baznīcas darbības Igaunijā. Baznīca gan noliedz, ka tā būtu tieši pakļauta Maskavas patriarhātam.

Igaunijā vēlas Maskavas pareizticīgo patriarhātu pasludināt par teroristisku organizāciju
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Igaunijas iekšlietu ministrs Lauri Lēnemetss sniedza interviju sabiedrisko mediju raidījumam "Pirmā studija" un tajā viņš norādīja, ka, balstoties uz Iekšlietu ministrijas ekspertīzi un Drošības policijas vērtējumu, nepieciešama rīcība, lai pārautu saites starp Maskavā darbojošos pareizticīgo patriarhātu un Maskavas patriarhāta Igaunijas pareizticīgo baznīcu.

Maskavas patriarhāta Igaunijas pareizticīgajai baznīcai ir aptuveni 150 000 sekotāju. Saites, viņaprāt, iespējams pārraut ar parlamenta balsojumu, kurā Maskavas pareizticīgais patriarhāts tiktu atzīts par teroristisku organizāciju.

"Ņemot vērā kopējo kontekstu, es kā iekšlietu ministrs nevaru darīt neko citu, kā vien ierosināt parlamentam atzīt Maskavā darbojošos patriarhātu par teroristisku un terorismu atbalstošu, un rezultātā Iekšlietu ministrs var vērsties tiesā un izteikt priekšlikumu pārtraukt šeit strādājošās baznīcas organizācijas darbību," sacīja ministrs.

"Tas neietekmēs draudzes, un tas nenozīmē, ka baznīcas tiks slēgtas, bet tas nozīmē, ka tiks pārtraukta saikne ar Maskavu," piebilda Lēnemetss.

"Mums jāsaprot, ka pašlaik Maskavas patriarhāts ir pakļauts Vladimiram Putinam, kurš pamatā vada teroristu aktivitātes visā pasaulē," viņš piebilda.

Rīgikogu jau iepriekš ir pieņēmusi līdzīgu deklarāciju un atzinusi Krieviju par teroristisku valsti.

"Ja skatāmies paralēles, Islāma teroristi, kas saka, ka īsteno svēto karu pret Rietumu pasauli, pret Rietumu pasaules vērtībām, šodien patriarhs un patriarhāts Maskavā ne ar ko neatšķiras no Islāma teroristiem. Mums ir jāsaprot, ka, ja patriarhs Kirils ir Maskavas baznīcas galva, neatkarīgi no tā, kas tiek runāts Igaunijas draudzēs, šis Kirila vēstījums ir ļoti spēcīgs un tas noteikti sasniegs cilvēkus. Mums ir pamats aizdomām, ka Krievija gatavo pareizticīgo kopienu daudz lielākām lietām, un tas attiecas arī uz Igauniju," turpināja ministrs.

Ministrs arī pauda, ka, lai gan Igaunijā ir dažādas pareizticīgās baznīcas draudzes un to iekšējo darbību Maskava tiešā veidā neietekmē, taču baznīcas pakļautība Maskavai joprojām nozīmē draudus Igaunijas drošībai. Pēc viņa teiktā, Maskavas patriarhāta Igaunijas pareizticīgajai baznīcai ir vairāk nekā 100 000 sekotāju.

Lēnemetsam gan iebilst Maskavas patriarhāta Igaunijas pareizticīgās baznīcas pārstāvis bīskaps Daniels. Viņš norādījis, ka Igaunijas pareizticīgā baznīca nav tieši pakļauta Maskavas patriarham, tostarp ne administratīvi, ne finansiāli. Un tā arī nevarot būt atbildīga par patriarha Kirila karu Ukrainā atbalstošajiem izteikumiem.

"Runā, ka mēs esam tiešā Maskavas patriarhāta un Krievijas pareizticīgās baznīcas pakļautībā. Viņi ir mēģinājuši padarīt mūs tieši atbildīgus par patriarha Kirila vārdiem. Tas tā nav. Es teiktu vēl vairāk – bīskapi Krievijā arī nav Maskavas tiešā patriarha pakļautībā. Viņa pakļautībā ir tikai Maskavas baznīca. Ja kāds domā, ka tiek dots tiešs rīkojums no Maskavas, tas tā nav. Ir kanoniska saikne," pauda bīskaps Daniels.

Igaunijas pareizticīgajai baznīcai nācies skaidrot savu nostāju saistībā ar patriarha Kirila vadībā marta beigās notikušās Pasaules Krievu Tautu padomes konferences noslēguma dokumentu.

Tajā deklarēts, ka Krievijas militārais uzbrukums Ukrainai ir svētais karš visiem krieviem. Bīskaps Daniels norādījis, ka Igaunijas pareizticīgā baznīca neatzīst šādu dokumentu un dokuments neesot baznīcas lēmums, bet gan sabiedriskas organizācijas nostāja, kas pat ir pretrunā ar baznīcas oficiālajiem dokumentiem.

Vēl februārī Maskavas patriarhāta pakļautībā esošās Igaunijas Pareizticīgās baznīcas metropolīts Jevgeņijs, kurš attaisno Krievijas agresiju Ukrainā, nesaņēma uzturēšanās atļaujas pagarinājumu un līdz ar to atstāja Igauniju.

Igaunijas Drošības policijas vērtējumā Maskavas un visas Krievijas patriarhs Kirils konsekventi attaisno un atbalsta Kremļa režīma asiņaino agresiju pret Ukrainu. Gan patriarha Kirila, gan metropolīta Jevgeņija aktivitātes palīdzēja izplatīt un veicināt Krievijas iekšējās drošības politiku Igaunijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti