Panorāma

ASV atbalsts Ukrainai pavirzījies uz priekšu

Panorāma

Poļu zemnieki atbalsta Ukrainu, bet negrib tās graudus

Somijas prezidents būs Aleksandrs Stubs

Somijas jaunais prezidents: Tuvākajā laikā neredzu nekādu komunikāciju ar Putinu vai Krievijas valdību

Svētdien notikušās Somijas prezidenta vēlēšanas noslēgušās ar ekspremjera Aleksandra Stuba uzvaru. Viņš pārspējis bijušo ārlietu ministru Peku Hāvisto. Tiesa, procentos atstarpe starp viņiem bijusi neliela. Tikmēr vēlētāju aktivitāte sasniegusi teju 71%. Jaunais prezidents savā pirmajā uzrunā tautai apliecināja atbalstu Ukrainai un noraidīja jebkādas dialoga iespējas ar Krieviju tuvākajā laikā.

Abi kandidāti – Stubs un Hāvisto – pirms vēlēšanām norunājuši, ka, lai kurš triumfētu, uzvarētājs pēc vēlēšanu rezultātu uzzināšanas apciemos otru kandidātu. Un šis solījums arī tika turēts, Stubam ierodoties vietā, kur rezultātus sagaidīja Peka Hāvisto un viņa komanda.

"Drīz es jums nodošu mikrofonu, Aleksandr, bet vispirms vēlos pateikties visai jūsu kampaņas komandai. Šī ir bijusi godīga kampaņa. Somijas demokrātija balstās uz to, ka mums ir brīvprātīgie, kas īsteno labas kampaņas. Nosūtām sirsnīgus sveicienus Aleksa komandai viņa kampaņas galvenās ballītes norises vietā," sacīja Hāvisto.

Arī Stubs neskopojās ar labiem vārdiem, norādot to, ka abi ir labi draugi.

"Es vēlos jums personīgi pateikties par šo ceļojumu, ko esam veikuši kopā. Ekrāna otrā pusē, tur, Somijas sabiedriskajā medijā, mēs sarokojāmies un pat apskāvāmies. Šis mums abiem būtu bijis daudz grūtāks ceļojums, ja mēs nebūtu bijuši tik labi draugi un ja mēs viens otru necienītu. Jūs esat viens no labākajiem cilvēkiem, kādu esmu saticis."

Stubs bija premjerministrs 2014.–2015.gadā. Viņš bijis arī ārlietu ministrs, finanšu ministrs, Eiropas lietu un tirdzniecības ministrs, kā arī Eiropas Investīciju bankas viceprezidents. 

Kā jaunajam Somijas prezidentam viņam būs liela ietekme valsts ārpolitikas veidošanā, un viņš kļūs par armijas augstāko virspavēlnieku. 

Pēc uzvaras Stubs atzina, ka vēlas turpināt iepriekšējā prezidenta Sauli Nīnistes ieturēto kursu, taču esot saprotams, ka šobrīd sākas jauna ēra. Viņš sacīja, ka Somija tagad ir NATO dalībvalsts un laikmets pēc aukstā kara ir beidzies. 

Stubam preses konferencē arī tika uzdoti jautājumi par attiecībām ar Krieviju.

"Pirmkārt, jāsaka, ka, manuprāt, ir diezgan pašsaprotami, ka ir grūti veidot jebkāda veida politisko dialogu ar [Vladimiru] Putinu, kamēr Krievija veic agresīvu karu pret Ukrainu. Tātad tuvākajā laikā es neredzu nekādu komunikāciju ar Putinu vai Krievijas politisko vadību. Protams, mēs visi vēlamies atrast ceļu uz mieru, bet man šķiet, ka šobrīd šis ceļš ir tikai caur kaujas lauku," atzina Stubs.

"Šobrīd mums ir jākoncentrējas uz Ukrainas atbalstīšanu. Jādod viņiem nauda, munīcija, ieroči un jāvirza uz dalību Eiropas Savienībā un NATO. Iespējams, ir labākais, ko varam darīt, ir stingrs atbalsts Ukrainai," uzsvēra Stubs.

Tikmēr 65 gadus vecais Hāvisto pēc zaudējuma atzina, ka koncentrēsies savam parlamenta deputāta darbam un nekādās vēlēšanās vismaz tuvākajā laikā neplāno kandidēt un varbūt to vairs nedarīs nekad.

Jaunievēlētajam Somijas prezidentam ir 55 gadi. Viņš ir dzimis Helsinkos bilingvālā somu un zviedru ģimenē.

Prot piecas valodas. Ir izglītojies gan ASV, gan Eiropas augstskolās – Francijā, Beļģijā, Lielbritānijā. Doktora grāds ir iegūts starptautiskajā politikā. Pirms 20 gadiem sāka politiķa karjeru vispirms kā Eiroparlamenta deputāts, ārlietu ministrs, Eiropas lietu un ārējās tirdzniecības ministrs, vēlāk arī premjers un finanšu ministrs. Strādājis arī starptautisku institūciju vadošos amatos.    

Jaunievēlētais Somijas prezidents stāsies amatā 1. martā. Savā pirmajā ārvalstu vizītē viņš dosies uz Zviedrijas galvaspilsētu Stokholmu, kas tradicionāli ir ierasts maršruts visiem Somijas prezidentiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti