Rīta Panorāma

Top koncertprogramma "LNSO, Ešenvalds, Čaikovskis un Dvoržāks

Rīta Panorāma

Rīta Panorāma

Polijā opozīcija protestē pret Tuska valdību

Polijā vairāki tūkstoši cilvēku protestē pret Tuska straujajām valsts iestāžu reformām

Jaunā valdība turpina centienus atbrīvoties no dažādās iestādēs amatos ieceltajiem, partijai "Likums un taisnīgums" lojāliem cilvēkiem. Tuska valdība sākusi reorganizēt arī medijus, kas līdz šim faktiski atradās nacionālkonservatīvās partijas "Likums un taisnīgums" kontrolē. 

Tiesa, jaunās valdības metodes un tas, kā restrukturizācija notiek, tika pamanīts un kritizēts ne tikai Polijā, bet arī ārpus tās. Ceturtdien Varšavas ielās pulcējās vairāki tūkstoši vecās valdības un tagadējās opozīcijas atbalstītāji.

Demonstrācija sākotnēji bija vērsta tieši pret sabiedrisko mediju sistēmas restrukturizāciju. 

Kultūras ministrs jau decembra beigās  paziņoja par to likvidēšanu pirms restrukturizācijas, lai atjaunotu sabiedrisko mediju objektivitāti un tiesisko kārtību. Savukārt iepriekš tika nomainīti sabiedriskās televīzijas, Polijas Radio un ziņu aģentūras vadītāji. 

Bet pēc bijušā iekšlietu ministra un viņa sekretāra aizturēšanas par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu demonstrācijas virziens mainījās.

Polijas prezidents Andžejs Duda neilgi pirms demonstrācijas sākuma paziņoja, ka apžēlos Kamiņski un Vasiku.

Viņus decembrī notiesāja uz diviem gadiem ieslodzījumā par amata pilnvaru ļaunprātīgu izmantošanu, bet otrdien aizturēja prezidenta pilī. Tas novedis valsti  līdz konstitucionālās krīzes slieksnim un  Tusks apsūdzējis prezidentu Andžeju Dudu par notiesāto slēpšanu. 

Viņš arī brīdināja, ka  Duda un konservatīvo līderis Kačinskis tiks saukti pie atbildības par konstitūcijas sabotāžu un likuma pārkāpšanu.

Polijā pēc jaunās valdības nākšanas pie varas iekšpolitiskās kaislības turpinās arī varas gaiteņos. Polijas augstākā konstitucionālā tiesa, kurā pārsvarā ir vecās valdības ieceltie tiesneši, atcēlusi jaunā premjerministra Donalda Tuska valdības plānus tiesāt centrālās bankas prezidentu, kurš ir iepriekš pie varas bijušās partijas "Likums un taisnīgums" lojālists. 

Tusks un viņa sabiedrotie apsūdz Adamu Glapinski par saitēm ar partiju, esot bankas prezidenta amatā, par pārkāpumiem bankas obligāciju pirkšanas programmā un nespējā apkarot inflāciju. Glapinskis ir noraidījis jebkādus pārmetumus. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti