Polijas premjera amatā apstiprināts Donalds Tusks

Polijas parlamenta apakšpalāta pirmdien nobalsoja par līdzšinējā opozīcijas līdera Donalda Tuska apstiprināšanu premjera amatā. Pirms tam parlaments neatbalstīja līdzšinējā premjera Mateuša Moravecka izveidoto valdību, tādējādi pieliekot punktu astoņus gadus ilgušajai konservatīvo spēku valdīšanai Polijā.

Par atbalstu Moravecka valdībai nobalsoja 190 deputātu, bet pārliecinošs vairākums (266 deputāti) balsoja pret.

Pēc tam 248 deputāti nobalsoja par Tuska izvirzīšanu premjera amatam, 201 deputāts bija pret.

Valdību jāpaspēj izveidot pirms ES samita

Paredzams, ka otrdien Sejmā notiks balsojums par uzticības izteikšanu visai Tuska valdībai, bet trešdien Polijas prezidents Andžejs Duda varētu apstiprināt Tuska valdības pilnvaras.

Tādējādi jau ceturtdien Tusks kā jaunais Polijas valdības vadītājs varēs doties uz Eiropas Savienības dalībvalstu līderu sanāksmi Briselē.

Tuska vadītā koalīcija uzvarēja oktobra vidū notikušajās Polijas parlamenta vēlēšanās; trim partijām kopā ir 248 no 460 deputātu vietām.

Polijas prezidents Duda valdības veidošanu gan vispirms uzticēja Moraveckim, jo vēlēšanās lielāko balsu skaitu bija saņēmusi līdzšinējā varas partija "Likums un taisnīgums", kas Polijā valdījusi kopš 2015. gada.

Siliņa apsveikusi Tusku

66 gadus vecais Tusks jau ir bijis Polijas premjers no 2007. līdz 2014. gadam. Pēc tam viņš ieņēma ietekmīgus amatus Briselē.

Tusku ar atgriešanos Polijas premjera amatā jau apsveikuši vairāki Eiropas līderi, piemēram, Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, Eiropas Parlamenta prezidente Roberta Metsola un Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Tusku apsveikusi arī Latvijas premjere Evika Siliņa, paužot apņēmību stiprināt Latvijas un Polijas divpusējās attiecības, kā arī saites ES un NATO līmenī.

"Mēs kopā atbalstām Ukrainu brīvā, drošā un turīgā Eiropā," uzsver Siliņa.

Paredzams, ka Briselē Tusks būs daudz labāk ieredzēts nekā līdzšinējā Polijas valdība, kas līdz ar Ungārijas premjeru Viktoru Orbānu nereti ieņēma no dalībvalstu vairākuma atšķirīgu nostāju.

Iecerētās reformas nenāks viegli

Tusks jau ir iepazīstinājis ar topošās valdības sastāvu, piemēram, ārlietu ministra amatā varētu atgriezties tagadējais Eiropas Parlamenta deputāts Radoslavs Sikorskis, kurš Ārlietu ministriju vadīja Tuska pirmās valdības laikā.

Tusks ir apņēmies veikt virkni reformu, lai cīnītos ar sekām, ko atstājusi "Likuma un taisnīguma" astoņus gadus ilgā valdīšana. Līdzšinējā opozīcija apņēmusies atjaunot tiesu neatkarību, kas, pēc tās domām, ir sistemātiski iedragāta.

Taču veikt iecerētās reformas Tuska valdībai nebūs viegli. Lai parlamenta apstiprinātie likumprojekti kļūtu par likumu, tie jāparaksta arī prezidentam Dudam, kurš līdz šim bijis Moravecka partijas sabiedrotais.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti