Francija, Vācija un Itālija aicina ES izveidot īpašu sankciju shēmu pret «Hamās»

Francijas, Vācijas un Itālijas ārlietu ministri nosūtījuši vēstuli Eiropas Savienības (ES) augstajam ārlietu pārstāvim Žuzepam Borelam, kurā aicina izveidot īpašu pret teroristisko grupējumu "Hamās" vērsto sankciju piemērošanas shēmu, vēsta ziņu aģentūra "Reuters".

Vēstulē triju valstu ārlietu ministri uzsvēra, ka ES ir nepieciešams veikt visas iespējamās darbības, lai izskaustu "Hamās" un tā atbalstītāju darbības.

"Tas nozīmē, ka ir nepieciešama vēl lielāka apņemšanās vērsties pret "Hamās" infrastruktūru un finansiāla atbalsta sniedzējiem, kā arī starptautiski izolēt un deleģitimizēt grupējumu, kas nekādā veidā nepārstāv palestīniešus un viņu likumīgās vēlmes", teikts ministru nosūtītajā vēstulē.

No vēstules satura gan netop skaidrs, kā tieši sankcijas tiks paplašinātas vai pastiprinātas, atzīmē "Reuters".

Ja ES dalībvalstis panāks principiālu vienošanos, nākamais solis būs ekspertu pieaicināšana un tiesiskā regulējuma izstrādāšana, lai noteiktu, kurām personām vai organizācijām varētu tikt piemērotas sankcijas.

"Hamās" tikmēr brīdina, ka neviens ķīlnieks neatstās Gazas joslu dzīvs, ja netiks izpildītas "Hamās" prasības par gūstekņu apmaiņu pret Izraēlas cietumos ieslodzītajiem palestīniešiem.

Gazas joslā arvien atrodas vairāk nekā 130 ķīlnieku. Tiek uzskatīts, ka 20 no viņiem jau ir miruši, vēsta premjerministra Benjamina Netanjahu birojs.

Katara paziņojusi, ka gatava atkal būt par vidutāju sarunās starp abām karojošajām pusēm, lai panāktu ķīlnieku atbrīvošanu.

Kamēr reģionā turpinās intensīvas cīņas, Austrumjeruzalemē, Rietumkrastā, Libānā un Jordānijā izsludināts vispārējs streiks. Tā mērķis ir apliecināt solidaritāti ar civiliedzīvotājiem Gazas joslā. Austrumjeruzalemē slēgti veikali, bet okupētajā Rietumkrastā slēgtas skolas un nekursē sabiedriskais transports.

KONTEKSTS:

Palestīniešu islāmistu grupējuma "Hamās" teroristi 7. oktobra rītā veica negaidītu uzbrukumu no Gazas joslas. Slaktiņā tika nogalināti ap 1400 izraēliešu, galvenokārt civiliedzīvotāji. "Hamās" kaujinieki arī saņēma gūstā vairāk nekā 240 cilvēku un nogādāja Gazas joslā.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti vismaz 1,1 miljons cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Izraēla apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

22. novembrī Izraēla un "Hamās" vienojās par uguns pārtraukšanu uz dažām dienām, to laikā veicot ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņu. Vienošanās ietvaros tika atbrīvotas sievietes, bērni un jaunieši, kā arī gados vecāki cilvēki. "Hamās" atbrīvoja 110 sagūstītos cilvēkus, tostarp 80 izraēliešus, savukārt Izraēla no ieslodzījuma atbrīvoja 240 palestīniešus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti