Rīta Panorāma

ES arī šogad sniegs humāno palīdzību Afganistānai

Rīta Panorāma

Telefonsaruna ar LTV žurnālistu Gintu Amoliņu no Berlīnes

Ukrainā atmīnētāji spiesti strādāt arī zem ūdens

Ukrainā atmīnētāji spiesti strādāt arī zem ūdens

Daudzos Ukrainas reģionos atmīnētāji spiesti strādāt arī zem ūdens. Lielās briesmas dažādi spridzekļi rada teritorijās, kas applūda pēc Kahovkas hidroelektrostacijas dambja uzspridzināšanas.

Žurnālisti apmeklēja speciālo glābēju vienību, kas strādā Mikolajivas pilsētā Inhulas upes krastā. 2022. gadā tās apkaimē notika kaujas, un to sasniedza ūdens vilnis pēc dambja uzspridzināšanas.

Vispirms ar īpašu Vācijas dāvinātu dronu tiek skenēts ūdenstilpes dibens, un aizdomīgus priekšmetus iespējams ieraudzīt monitorā.

Šoreiz speciālistu uzmanību piesaistīja priekšmets blakus vairākām riepām, ko sākotnēji pārbaudīja ar īpašu vietējā uzņēmumā ražotu zemūdens robotu. Tikai pēc tam iesaistījās ūdenslīdējs, kas izcēla kasešu munīcijas fragmentu.

Kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākuma vienība Mikolajivā pārbaudījusi 35 hektārus upes teritorijas un neitralizēti gandrīz 150 sprādzienbīstami priekšmeti. Taču pilnīga teritorijas atmīnēšana varētu ilgt daudzus gadus.

"Pēc Kahovkas hidroelektrostacijas uzspridzināšanas ūdens plūsma daudz ko aizskaloja. Gan prettanku, gan kājnieku mīnas, un mēs atrodam visu, kas ir palicis. Šo akvatoriju apšaudīja ar kasešu munīciju, un mēs to atrodam. Es saprotu, ka mans dēls var nākt uz šo krastu rīt, pēc gada vai diviem, un es nevēlos, lai viņš to atrod," pastāstīja ūdenslīdējs Ihors Vakoļuks.

KONTEKSTS:

2023. gada 6. jūnija agrā rītā Ukrainā tika uzspridzināts Kahovkas hidroelektrostacijas (HES) aizsprosts, izraisot milzu plūdus, applūdinot simtiem kvadrātkilometru un nodarot postījumus mājām, infrastruktūrai un videi. Ukraina dambja spridzināšanā ir apsūdzējusi Krieviju, kas savukārt vaino Kijivu. Ukraina iepriekš solījusi, ka dambi atjaunos, tomēr Ukrainā par šāda soļa nepieciešamību vismaz pagaidām vienprātības nav.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti