Polijas opozīcijas partijas paraksta koalīcijas līgumu; valdības izveide gan aizvien līdzšinējā premjera rokās

Polijas opozīcijas partiju līderi piektdien parakstījuši koalīcijas līgumu, kurā izklāstīts plāns valsts pārvaldībai nākamajiem četriem gadiem, lai gan partijām var nākties gaidīt vēl vairākas nedēļas uz savu iespēju veidot valdību.

Partijas "Pilsoniskā koalīcija" (KO), apvienības "Trešais ceļš" (TD) un kreisi centriskās partijas "Jaunie kreisie" kandidāts uz premjera amatu ir KO līderis ekspremjers Donalds Tusks.

Viņš sacīja, ka partijas strādāja pie tā, lai noslēgtu vienošanos pirms Neatkarības dienas svētkiem sestdien, piebilstot: "Mēs vēlējāmies parādīt, ka esam gatavi uzņemties atbildību par savu dzimteni."

Tusks pirms koalīcijas līguma parakstīšanas ceremonijas Polijas parlamentā sacīja, ka vienošanās sniegs "norādes un ieteikumus" valdībai, kuru viņš cer vadīt.

Konservatīvā partija "Likums un taisnīgums", kas Poliju pārvaldīja pēdējos astoņus gadus, vēlēšanās oktobrī ieguva vairāk balsu nekā jebkura cita partija, tomēr tai nav vairākuma un nav potenciāla koalīcijas partnera, lai iegūtu vairākumu.

Taču Polijas prezidents Andžejs Duda pirmo mēģinājumu izveidot valdību ir uzticējis līdzšinējam premjeram Mateušam Moraveckim, kurš pārstāv partiju "Likums un taisnīgums".

Partija uzskata, ka tā ir vēlēšanu uzvarētāja, līdz ar to tai ir tiesības kā pirmajai mēģināt izveidot valdību.

Tiesa, oktobra vidū notikušajās Sejma vēlēšanās "Likums un taisnīgums" ieguva tikai 194 vietas no 460 vietām parlamentā. Partijai, ar kuru koalīciju veidot gatavību nav izteicis neviens cits politiskais spēks, ar to būs krietni par maz vairākumam un valdības apstiprināšanai.

Taču Polijas prezidents viņam uzticējis šo pienākumu, lai apliecinātu lojalitāti partijai "Likums un taisnīgums".

Saskaņā ar Polijas konstitūciju prezidents ieceļ amatā premjerministru un uzdod viņam izveidot Ministru kabinetu, kas pēc tam jāapstiprina parlamentam.

Tikai pēc tam premjerministrs un valdība tiek oficiāli iecelti amatā. Ja tā nenotiek 14 dienu laikā, procedūru atkārto ar citu premjerministru.

"Ja "Likuma un taisnīguma" pārstāvja misija neizdosies, Sejms nākamajā solī izraudzīsies premjera kandidātu, un es viņu nekavējoties apstiprināšu," savā runā iepriekš solīja Duda.

Jaunievēlētā parlamenta pirmā sēde notiks 13. novembrī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti