Zelenskis vizītē Lietuvā: Mēs sagaidīsim dienu bez kara un Putina

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien vizītes laikā Viļņā izteica pateicību Baltijas tautām, kas atbalsta Ukrainu tās cīņā pret Krievijas agresiju. Zelenskis ceturtdien plāno apmeklēt arī Igauniju un Latviju.

Ukrainas prezidents Zelenskis uzsācis vizīti Baltijas valstīs
00:00 / 02:06
Lejuplādēt

ĪSUMĀ:

  • Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis trešdien ieradies vizītē Lietuvā.
  • Ceturtdien viņš apmeklēs arī Igauniju, bet pēcpusdienā ieradīsies Latvijā.
  • Zelenskis tikās ar Lietuvas prezidentu Nausēdu un uzstājās ar runu Viļņas centrā.
  • Viņš izteica pateicību Baltijas tautām par atbalstu Ukrainai cīņā pret Krievijas agresiju.
  • Zelenskis uzsvēra, ka Krievijas diktatoru Putinu nepieciešams apstādināt Ukrainā, lai viņš nevarētu vērsties arī pret Baltijas valstīm.
  • Zelenskis pauda pārliecību, ka kopīgiem spēkiem ir iespējams uzvarēt šajā cīņā.
  • Lietuva sola piegādāt Ukrainai militāro palīdzību vēl 200 miljonu eiro vērtībā.

Zelenskis pēcpusdienā uzstājās ar runu Lietuvas galvaspilsētas centrā un norādīja uz ciešām vēsturiskām saitēm starp Ukrainu un Baltijas valstīm.

Viņš teica, ka Krievijā valdošais režīms savu impērisko ambīciju vadīts vēlas panākt, lai pienāktu diena, kad vairs nebūs neatkarīgas Ukrainas. Un, ja šāda diena pienāktu, Kremlis mēģinātu turpināt savu ekspansiju, lai nebūtu arī Baltijas valstu, Moldovas, Polijas un citu nepakļāvīgo kaimiņu.

Taču Ukrainas prezidents ir pārliecināts, ka kopīgiem spēkiem mēs varam panākt, lai šāda diena nekad nepienāktu.

"Mēs sagaidīsim dienu pēc kara. Mēs sagaidīsim dienu pēc Putina," teica Zelenskis, piebilstot, ka uzvara pār Krieviju ir nepieciešama, lai garantētu visas Eiropas drošību un brīvību.

Viņš teica, ka tā būs arī jauna iespēja Baltkrievijas tautai atgūt savu brīvību.

Zelenskis pēdējā gada laikā apmeklējis daudzas valstis, bet Baltijā bija tikai uz NATO samitu Viļņā. Baltijas valstis ir pozitīvi izcēlušās ar lielo atbalstu Ukrainai, tāpēc varbūt arī Zelenska vizīte šeit ir salīdzinoši vēlu, jo tās nav vajadzējis pārliecināt par atbalstu Ukrainai.

Saskaņā ar Ķīles ekonomikas institūta datiem Lietuva šobrīd izceļas kā vadošā Ukrainas atbalstītāja, ja rēķina attiecībā pret ekonomikas lielumu - tās palīdzība ir 1,8% no  Lietuvas IKP.

No rīta vizītes sākumā Viļņas lidostā Zelenski sagaidīja Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis, bet pēc tam Zelenskis devās uz tikšanos ar Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu.

Lietuvā valdošās "Tēvzemes savienības" politiķi gan pauduši neizpratni, ka Landsberģis nebija uzaicināts uz tikšanos Zelenski Prezidenta pilī. Pēdējā laikā starp Lietuvas prezidenta kanceleju un Ārlietu ministriju vērojamas domstarpības; prezidents ir atteicies apstiprināt ministrijas piedāvāto kandidātu vēstnieka postenim Polijā.

"Esmu priecīgs sagaidīt Viļņā savu dārgo draugu Volodimiru Zelenski, kurš ir simbols Ukrainas pretestībai pret Krievijas agresiju un varonīgai cīņai par brīvību. Mēs ticam Ukrainas uzvarai un turpināsim jūs atbalstīt. Dārgie brāļi, mēs esam ar jums!" vēsta Nausēda.

Zelenskis izteica pateicību par silto uzņemšanu un lielo atbalstu, ko Lietuva sniegusi Ukrainai.

Abu prezidentu tikšanās laikā tika spriests par atbalstu, kas Ukrainai nepieciešams arī turpmāk, lai turpinātu cīņu pret agresorvalsts Krievijas uzbrukumu. Tāpat tika pārrunāts arī atbalsts, kas Ukrainai nepieciešams tās ceļā uz pievienošanos Eiropas Savienībai un NATO.

Pēc tikšanās abi prezidenti rīkoja preses konferenci, atbildot uz žurnālistu jautājumiem.

Nausēda uzsvēra, ka Lietuva atbalstīs Ukrainu ceļā uz pievienošanos NATO. Viņš uzskata, ka jautājums ir nevis, vai tas notiks, bet gan kad tas notiks.

Tāpat viņš atzinīgi novērtēja neseno Eiropas Savienības lēmumu sākt iestāšanās sarunas ar Ukrainu.

"Ukraina ir Eiropa, un Ukrainas vieta ir Eiropas Savienībā," uzsvēra Nausēda

Zelenskis atzina, ka Ukrainai un citām Krievijas kaimiņvalstīm nav paveicies ar tik neadekvātu kaimiņu, bet viņš teica, ka mēs nedrīkstam kļūt par "ģeogrāfijas ķīlniekiem".

Zelenskis arīdzan atkārtoti pateicās Baltijas valstīm par piegādātajiem ieročiem, kas palīdzēja apturēt okupantus.

Nausēda pavēstīja, ka Lietuva atvēlēs vēl 200 miljonus eiro militārai palīdzībai Ukrainai, piegādās munīciju un "M577" bruņutransportierus, kā arī palīdzēs apmācīt Ukrainas karavīrus.

Ukraina ar Lietuvas uzņēmumiem parakstīja arī vairākus nodomu protokolus par sadarbību aizsardzības jomā, tai skaitā ar Lietuvas pusvadītāju ražotājiem.

Zelenskis brīdināja: ja Ukrainai nebūs pietiekami daudz resursu, lai turpinātu pretoties Krievijas uzbrukumam, tad Lietuva, Latvija, Igaunija un Moldova varētu būt nākamie Kremļa agresijas mērķi.

"Viņš [Krievijas diktators Vladimirs Putins] neapstāsies, ja mēs viņu neapturēsim," teica Zelenskis.

Viņš uzsvēra, ka Ukrainas aizstāvji ir pierādījuši: Krieviju var apturēt.

Zelenskis ap pulksten 16 uzstājās ar runu Daukanta laukumā pie Prezidenta pils.

Zelenskis runas sākumā teica dažus vārdus lietuviešu valodā un norādīja, ka pēc nesenā lielā aukstuma Viļņā iestājies siltāks laiks. Pēc viņa domām, tā ir zīme siltajām attiecībām starp Ukrainas un Lietuvas tautām.

Zelenskis atgādināja, ka 1991. gada janvārī lietuvieši un pārējās Baltijas tautas aizstāvēja savu neatkarību, droši stājoties pretī Maskavas varai. Ukraiņi toreiz apbrīnoja baltiešu drosmi, kas palīdzēja mainīt vēstures gaitu.

Lietuvas prezidents Nausēda savā runā norādīja, ka tagad baltieši var apbrīnot ukraiņu drosmi un gatavību aizstāvēt savu brīvību.

Savu runu ukraiņu valodā Zelenskis noslēdza ar vārdiem "Slava Ukrainai!", uz ko sanākušie cilvēki atbildēja "Varoņiem slava!".

"Mēs ceram, ka šī vizīte  nesīs daudzas pozitīvas lietas ne tikai Ukrainai, bet visai Eiropai," stāsta ukrainis Oleksandrs, kurš jau 16 gadu dzīvo Viļņā. "Tikai daži cilvēki zina, ka vairāk nekā 900 "Azov" grupas cīnītāju joprojām ir krievu gūstā. Viens no viņiem ir mans brālēns – man ir vairāk nekā svarīgi neklusēt par "azoviešu" stāstu."

"Iedvesmojoši, protams," Zelenska runu vērtē Viļņas iedzīvotājs Pauļus. "Tas, par ko prezidents runāja ir arī tas, ar ko mēs - lietuvieši – ikdienā cenšamies dzīvot. Mēs cenšamies viņu atbalstīt, cik vien varam un cerams, ka šis atbalsts būs pietiekams."

"Viņš simbolizē visas nācijas sāpes un cerības. Nācijas, kura cieš un cīnās par uzvaru," uzsver Viļņas iedzīvotājs Stepans Luščevičs.

Zelenskis apmeklēs arī pārējās Baltijas valstis: vispirms Igauniju, bet ceturtdien pēcpusdienā viņš ieradīsies Latvijā, kur tiksies ar augstākajām valsts amatpersonām.

Pagājušā gada vasarā Zelenskis bija ieradies uz NATO samitu Viļņā, bet šī būs viņa pirmā vizīte Latvijā un Igaunijā kopš Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā pirms gandrīz diviem gadiem.

Zelenska vizīte notiek laikā, kad Briselē rit saspringtas diskusijas par to, kā pārvarēt Ungārijas uzlikto veto turpmākajam Ukrainas finanšu atbalstam. Vācijas kanclers Olafs Šolcs šonedēļ ir mudinājis pārējās ES dalībvalstis palielināt arī militāro palīdzību.

Visticamāk, Šolcs mudināja tādas valstis kā Francija un Spānija palielināt militāro palīdzību Ukrainai, jo līdz šim to pienesums nav bijis liels.

"Man šķiet, ka vajadzētu pievērst uzmanību Krievijas Federācijas prezidenta retorikai. Viņš negrasās apstāties. Viņš vēlas mūs pilnībā okupēt. Un šī mūsu partneru dažkārt nenoteiktība par finansiālo un militāro atbalstu tikai dod spēku un drosmi Krievijas Federācijai. Tāpēc nevajadzētu kavēties," teica Zelenskis.

Zelenskim pašlaik ir svarīgi vēlreiz gūt Latvijas, Lietuvas un Igaunijas atbalsta apliecinājumus un arī sniegt aktuālo informāciju par situāciju Ukrainā.

Zelenska pirmā vizīte Baltijas valstīs notika 2019. gada rudenī, dažus mēnešus pēc stāšanās Ukrainas prezidenta amatā.

Tiešraides  un visa jaunākā informācija par Ukrainas prezidenta vizīti ceturtdien būs pieejama portālā LSM.lv.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti