Taizemieši ceļ trauksmi: Krievijas pilsoņi izpērk īpašumus un pārņem tūrisma nozari

Milzīgais krievu pieplūdums Taizemes salā Puketā ir saniknojis vietējos iedzīvotājus. Jau saņemtas sūdzības par plaukstošu un tikai uz Krievijas pilsoņiem vērstu uzņēmējdarbību, kas aptver visu – sākot ar frizētavām un beidzot ar taksometru firmām. Krievi salā arī izpērk nekustamo īpašumu, tāpēc arvien grūtāk ir atrast pieejamu dzīvesvietu iegādei vai īrei.

No šī gada janvāra līdz jūlijam tūristu iecienītajā Taizemes salā ieradās vairāk nekā 400 000 krievu jeb divreiz vairāk nekā pirms Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā, vēstīja ziņu portāls "Al Jazeera".

Daudzi tur ir iegādājušies īpašumus un dibinājuši uzņēmumus, tādējādi sev nodrošinot ilgtermiņa uzturēšanās atļauju. Medijs arī vērtēja, ka Krievijas pilsoņi tā izvairās no ekonomiskās stabilitātes trūkuma pašu dzimtenē, kā arī iesaukšanas Krievijas armijā.

Pieaugošā Krievijas klātbūtne gan rada vērā ņemamas pārmaiņas – strauji aug nekustamā īpašuma cenas, vietējiem iedzīvotājiem ir grūtāk atrast pieejamu īpašumu iegādei vai īrei. 

"Puketā ir ierobežota zemes platība, tāpēc nekustamā īpašuma cenas šajā paradīzes salā tikai pieaugs," intervijā portālam "Al Jazeera" teica Sofija Maligajeva, salā strādājošā nekustamā īpašuma aģente no Krievijas. Viņa arī piebilda, ka daudzi klienti pērk nekustamo īpašumu par 565 000 līdz 850 000 ASV dolāru (526 000–791 000 eiro).

"Klienti ir no Maskavas līdz Sibīrijai. Viņiem joprojām pieder uzņēmumi Krievijā, vai viņi strādā attālināti, bet vēlas, lai viņu ģimene ar bērniem dzīvotu Puketā," klāstīja Maligajeva.

Luksusa laivu tirgotājs "Simpson Marine Phuket" ziņoja, ka lielākie biznesa klienti ir krievi, kas pērk jahtas vairāku miljonu ASV dolāru vērtībā. Turklāt kopš kara sākuma Ukrainā to skaits ir pieaudzis par 10–20%.

Salā arvien biežāk sastopami tikai krievu valodā strādājoši uzņēmumi. To darbinieki bieži vien ir nelegāli nodarbināti, un lielākoties tās ir taksometru firmas.

"Mūs ietekmē šie krievi, kas ieradušies, lai pārņemtu visu tūrisma biznesu," medijam "Al Jazeera" sacīja Puketas mikroautobusu vadītāju organizācijas prezidents Prajuts Tanmjusiks.

"Viņi brauc ar personīgajām automašīnām, kas nav reģistrētas Taizemes transporta departamentā kā dienesta transports. Viņi uzņem tūristus, kuri viņu sniegtos pakalpojumus rezervē, izmantojot Krievijas lietotni, un piedāvā gandrīz par 20% zemāku maksu nekā mēs. Viņi rūpējas, lai visi rubļi paliktu pie krieviem."

Puketā manītas pat krievu prostitūtas, kas nu apkalpo galvenokārt krievu klientus Banglā – salas galvenajā pastaigu ielā un naktsdzīves epicentrā.

Neapmierinātību ar pieaugošo Krievijas ietekmi Puketā saziņas vietnē "Facebook" pauduši vairāki vietējie iedzīvotāji. 

"Krievi zog taizemiešu darba vietas. Viss izies ārpus kontroles, ja mēs tam nepievērsīsim uzmanību," rakstīja kāds "Facebook" lietotājs.

Taizemieši par nelegāli nodarbinātajiem Krievijas pilsoņiem arī ziņo policijai – vairāki pagājušajā mēnesī aizturēti.

"Pēc tam, kad saņēmām sūdzību no kāda Taizemes pilsoņa, mēs arestējām trīs Krievijas pilsoņus, kuri bija atvēruši frizētavu. Viņi pārkāpuši likumu, veicot tikai taizemiešiem paredzētus darbus," norādīja Puketas policijā.

Taču vietējie ir bažīgi arī par noziedzības pieaugumu Puketā un arī citos tūristu iecienītos Taizemes kūrortos.

Jūnija sākumā aizdomās par 44 gadus veca krievu uzņēmēja nošaušanu dienas laikā pie cilvēku iecienītas kafejnīcas tika aizturēts kāds Kazahstānas pilsonis. Bet pirmdien Taizemes otrā lielākajā salā Samui tika arestēts 31 gadu vecs krievs, kurš, iespējams, saistīts ar krāpniekiem no Kambodžas. Noziedznieki ir aizturēti arī citos Taizemes kūrortos, tostarp Patajā, kas pēdējo gadu laikā ieguvusi nelāgu slavu – tur bieži vien uzturas bēguļojoši krievu mafijas pārstāvji.

Puketas varas iestādes gan uzsvēra, ka lielākā daļa Taizemes krievu likumus ievēro. Turklāt daži ilggadējie salas iedzīvotāji no Krievijas norādīja, ka vietējie iedzīvotāji maldīgi izceļ tikai vienu tautību.

"Tie noziedznieki, kurus cilvēki redz, var arī nebūt krievi. Taizemiešiem gan viņi visi ir krievi, lai arī patiesībā tie var būt uzbeki, ukraiņi vai gruzīni," vērtēja krievu emigrants Sergejs Maļiņins, kurš Taizemē dzīvo jau 25 gadus.

Vīrietis gan nenoliedza, ka daļa krievu salā pārkāpj likumu, taču tajā vainoja vietējo likumdošanu.

"Daļa krievu kļūst par noziedzniekiem, jo viņiem nav legāla darba Taizemē. Viņi vairs nevar saņemt vīzas... viņiem ir nauda, bet viņi nevar atrast darbu, un vienīgais veids, kā palikt, ir pārkāpt likumu," stāstīja Maļiņins.

Krievu pieplūdums vietējai ekonomikai gan ir nozīmīgs, jo tūrisms pēc pandēmijas atkopjas lēni.

Puketu jūlijā apmeklēja Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs, kurš tur atklāja jaunu konsulātu. Tas apkalpos arvien pieaugošo skaitu Krievijas pilsoņu, kas salā ieradušies, lai atpūstos vai strādātu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti