Panorāma

Ukrainā ar Leienas vizīti atzīmē Eiropas dienu

Panorāma

Kādu Valsts prezidentu grib kurzemnieki?

Krievijā šogad 9. maiju svin pieklusināti

Kremlis atzīmē «Uzvaras dienu» baiļu un nedrošības gaisotnē

Krievijas galvaspilsētā Maskavā otrdien notika tradicionālā militārā parāde un "Uzvaras dienas" svinības, taču šogad svinīgie pasākumi notiek pieklusinātā gaisotnē, jo Krievijā valdošais režīms pēc neveiksmēm Ukrainas frontē baidās par iespējamo Ukrainas atbildes reakciju un triecieniem pret Krievijas pilsētām.

Zīmīgi, ka jau otro gadu pēc kārtas tika atcelts tradicionālais Krievijas kara aviācijas lidojums virs Maskavas. Arī militārās tehnikas parādē bija mazāk nekā citus gadus. Vienīgais parādē redzamais tanks bija Otrā pasaules kara laika "T-34".

Ja iepriekšējos gadus Krievija dižojās ar jauniem tanku modeļiem un iznīcinātājiem, šogad no tā nebija ne miņas. Mazāk karavīru, mazāk militārās tehnikas, atcelts aviācijas šovs. Šī bija īsākā parāde valsts vēsturē. Un to pamanīja arī publika.

Putins mēģina attēlot Krieviju kā miermīlīgu valsti

9. maijs Krievijā ir galvenā svētku diena, kad tiek svinēta uzvara pār nacistiskās Vācijas spēkiem Otrajā pasaules karā, kura sākumā PSRS diktators Staļins bija nacistu vadoņa Hitlera sabiedrotais.

Savā runā tagadējais Krievijas vadonis Vladimirs Putins vilka paralēles ar pašlaik Ukrainā notiekošo karu. Viņš teica, ka Krievija lepojas ar "speciālās militārās operācijas" dalībniekiem.

"Visa valsts ir apvienojusies, lai atbalstītu mūsu varoņus," paziņoja Putins.

Kremļa diktators nosodīja Otrā pasaules kara varoņu piemiņas zaimošanu un padomju pieminekļu nojaukšanu virknē valstu, ko viņš raksturoja kā "noziegumu".

Putins kārtējo reizi attēloja Krieviju nevis kā agresoru, bet gan miermīlīgu valsti, pret kuru sazvērējušies Rietumu vadītie spēki.

"Viņu mērķis ir panākt mūsu valsts izjukšanu un iznīcināšanu," teica Putins.

Krievijas sabiedroto loks kļuvis daudz šaurāks

Kremļa diktators pavēstīja, ka Krievijai neesot nedraudzīgu, naidīgu tautu ne Rietumos, ne Austrumos.

Kādreiz uz 9. maija parādēm Maskavā mēdza ierasties arī pārstāvji no rietumvalstīm, kas Otrā pasaules kara laikā bija PSRS sabiedrotās cīņā pret nacistisko Vāciju.

Taču mūsdienās Krievijas sabiedroto loks ir daudz šaurāks. Pagājušogad uz svinīgo pasākumu Maskavā neieradās neviens no ārvalstu līderiem, bet šogad Putina ielūgumam atsaucās septiņi prezidenti: Vidusāzijas valstu (Kazahstānas, Uzbekistānas, Tadžikistānas, Turkmenistānas un Kirgizstānas) līderi, kā arī Baltkrievijas un Armēnijas prezidenti.

Pirms parādes pastiprina drošības pasākumus

Ja pirms gada Putins vēl loloja cerības par Ukrainas ieņemšanu, tad pašlaik Kremlim nācies samierināties ar apkaunojošiem zaudējumiem Ukrainas frontē un nespēju garantēt drošību pašas Krievijas pilsētās.

"Uzvaras dienas" pasākumi šogad Maskavā notiek pastiprinātas drošības apstākļos, jo Kremlis baidās no Ukrainas vai tās atbalstītāju uzbrukumiem.

Sarkanais laukums uz divām nedēļām tika slēgts apmeklētājiem; pilsētā ir aizliegti dronu lidojumi, Maskavas centrā tiek bloķēti GPS signāli.

Krievijas vadības satraukumu par iespējamiem uzbrukumiem palielināja pagājušonedēļ notikušais incidents, kad Krievijas varasiestādes ziņoja par divu dronu notriekšanu virs Kremļa. Maskava apgalvoja, ka tas bijis Ukrainas organizēts "terora akts" ar mērķi nogalināt Putinu. Ukraina noliegusi jebkādu saistību ar šo incidentu, ko raksturoja kā Krievijas provokāciju.

Valdošais režīms baidās no masu pasākumiem

Šogad daudzās Krievijas pilsētās, it sevišķi Ukrainas tuvumā, vispār tika atcelti 9. maija pasākumi, šo lēmumu pamatojot ar drošības apsvērumiem.

Tāpat šogad visā Krievijā tika atcelts tradicionālais "Nemirstīgo pulka" gājiens, kura laikā iedzīvotāji iziet ielās, nesot rokās savu senču, Otrā pasaules kara dalībnieku portretus.

Arī šis lēmums tika pamatots ar drošības apsvērumiem, lai gan izskanēja versija, ka Krievijā valdošais režīms baidās no tūkstošiem cilvēku iziešanas pilsētu ielās. Turklāt daudzi nestu rokās nevis savu vectēvu, pret nacistisko Vāciju karojušo portretus, bet gan attēlus ar vīriem, brāļiem un dēliem, kas krituši Putina režīma sāktajā karā pret Ukrainu.

Rietumos lēš, ka Maskava baidās atklāt savas armijas degradācijas patieso apmēru. Krievija kaujās Ukrainā zaudējusi lielu daļu militārā ekipējuma. Situācija ir tik slikta, ka Krievija pat sākusi pārvest tehniku no muzeju krājumiem.

Prigožins atkal žēlojas par atbalsta trūkumu

Par to, ka krievu spēkiem trūkst ekipējuma, jau labu laiku žēlojas arī algotņu grupējums "Vagner", uz ko Maskava paļaujas Bahmutas ieņemšanā.

"Tikmēr ukraiņi gatavojas pretuzbrukumam un ir skaidri pateikuši, ka tas notiks laukā, nevis televīzijā. Bet mūsu valstī domā, ka visam jābūt televīzijā un ka mums ir jāsvin Uzvaras diena. Bet Uzvaras diena ir mūsu vecvecākiem. Mēs neesam pelnījuši ne milimetra šīs uzvaras," prāto "Vagner" vadonis Jevgeņijs Prigožins.

Prigožins jau iepriekš bija draudējis pamest Bahmutu, jo grupējumam trūkstot munīcijas. Situāciju šajā Donbasa pilsētā viņš raksturo kā ļoti  smagu un izteicies, ka Krievija nav spējīga to nosargāt.

Prigožins arī apgalvo, ka viena no Krievijas armijas vienībām aizbēgusi no savām pozīcijām Bahmutā, atstājot "robu" frontē.

Krievijas centieni ieņemt šo pilsētu ilgst jau deviņus mēnešus, un tā ir Krievijas ilgākā operācija šajā karā. Ukraina apgalvo, ka Krievija tur zaudējusi 100 000 karavīru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti